301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
07 Kasım 2019 - Perşembe 16:41 Bu haber 269 kez okundu
 
KUMLUCA'DA ÜRETİCİLERE 'VİRÜS' HASTALIKLARI ANLATILDI
KUMLUCA'DA ÜRETİCİLERE 'VİRÜS' HASTALIKLARI ANLATILDI
KUMLUCA Haberi


KUMLUCA'DA ÜRETİCİLERE 'VİRÜS' HASTALIKLARI ANLATILDI

' Virüs İle Mücadelede En Kalıcı Çözüm Tuzaktır' 

Kumluca'da  Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (BATEM) ve Antalya İl Tarım Müdürlüğü  iş birliği ile “Virüs ve Bakteriyel Hastalıklara Karşı Alınacak Tedbirler ve Mücadele” konulu toplantı düzenlendi.

Kumluca Belediyesi Konferans salonunda düzenlenen toplantıya  Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsünden  Bitki Hastalıkları Bölüm Başkanı Necla Çelik ,Bitki Bakteri Uzmanı Şeyma Reyhan Erdoğan, Kumluca İlçe Tarım Müdürü İsa Akşit, Kumluca Ziraat Odası Başkanı Hidayet Kökçe, ziraat mühendisleri, ilaç bayileri ve üreticiler katıldı.

' VİRÜS İLE MÜCADELEDE EN KALICI ÇÖZÜM TUZAKTIR '

Sebze yetiştiştiriliciliğinde  virüs hastalıkların belirtileri,taşınma yolları,mücadele yöntemleri ve dikkat edilmesi gereken noktaları açıklayan Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Bitki Sağlığı Bölüm Başkanı Necla Çelik, " Sebzelerde virüs bulaştığı zaman önce yapraklarda değişik renkler oluşur. Yapraklarda kabarma, kıvrılma,şekil bozuklukları, Lekeli solgunluk,halkalı lekeler ve meyvelerde şekil ve renk değişikliği  virüs bulaştığının belirtileridir.Virüsler, tohumla, temas yoluyla, böceklerle,geçmiş sezondan tarlada kalan bitki parçaları, virüslü bitkiye temas eden bombus arıları, üreticilerin iş kıyafetleri,işçilik sırasında bitkilerin dallarını uzun süre sera içerisinde bekletilmesi gibi nedenlerden dolayı  bulaşır ve yayılır .Virüs ile mücadele en kalıcı yöntemlerimiz virüslü olan bitkilerin imha edilmesidir.Geçen sezondan kullanılan materyallerin dezenfekte edilerek sezona başlanılması,üretim sırasında eldiven kullanılması gerekliliği,seraların ve çevrelerinin temiz bırakılması,virüs bulaşan bombus arılarının imha edilmesi gerekir " dedi.

Virüslerin meyvelerin ve sebzelerin pazar değerini düşürdüğünün altını çizen Necla Çelik , " Bölgemizde yaygın olan Domates mozaik virüsü, Domates lekeli solgunluk virüsü, Hıyar mozaik virüsü, Kabak sarı mozaik virüsü gibi belli başlı virüsler vardır.2019 'da  Ürdün,Almanya,İtalya'da karantinada tespit edilen Domates Kahverengi buruşuk meyve virüsü ülkemizde görülmeye başladı. Thrips ve virüs ile mücadelede en kalıcı çözüm tuzak, erken tespit, hastalıklı bitkileri yakarak yok etmektir ifadesinde bulundu. Haber: Hamide KOÇUBABA

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: 0
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 28.05.2020
Bugün
18° - 23°
Cuma
16° - 23°
Cumartesi
16° - 24°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 27.05.2020
İmsak
03:54
Sabah
05:35
Öğle
12:59
İkindi
16:49
Akşam
20:14
Yatsı
21:48
Arşiv Arama
Haber Yazılımı