301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
15 Kasım 2019 - Cuma 11:50 Bu haber 269 kez okundu
 
20 YAŞ ÜZERİ HER 7 KİŞİDEN BİRİ DİYABETLİ
20 YAŞ ÜZERİ HER 7 KİŞİDEN BİRİ DİYABETLİ
FİNİKE Haberi


20 YAŞ ÜZERİ HER 7 KİŞİDEN BİRİ DİYABETLİ

 14 kasım Dünya Diyabet günü dolayısıyla Finike Devlet Hastanesi Dahiliye uzmanı Uzm.Dr.Fatih Atik önlemli bilgiler paylaştı .

Diyabet, halk arasındaki adıyla şeker hastalığı vücudumuzda pankreas adlı organın yeterli miktarda insülin hormonunu üretmemesi ya da ürettiği insulin hormonunun etkili bir biçimde kullanılamaması durumunda gelişen ve ömür boyu süren kronik bir hastalıktır. Kısacası diyabet kişinin, yediği besinlerden kana geçen şekeri yani glikozu kullanamaması ve kan şekerinin yükselmesidir. 1921 yılında insulini bularak diyabet hastası milyonlarca hastanın tedavisini mümkün kılan FrederickBanting' in doğum yıl dönümü anısına 14 Kasım Dünya Diyabet günü olarak kabul edilmiştir. Bu nedenle her yıl 14 Kasım Dünya Diyabet Günü olarak kutlanmaktadır.

Yapılan bilimsel çalışmalarla ülkemizde yaklaşık 7 milyon üzerinde kişinin diyabetli olduğu, yaklaşık 3.2 milyon kişinin ise diyabetli olduğundan haberdar olmadığı tespit edilmiştir. Bunların yanı sıra diyabet riski yüksek 14 milyon kişi olduğu tahmin edilmektedir. Diyabetin görülme sıklığının obezite artışına paralel olarak hızla arttığı ve 20 yaş üzeri her yedi kişiden birinin diyabetli olduğu ortaya çıkmıştır.

DİYABET İÇİN RİSK FAKTÖRLERİ:

• 45 yaşının üstünde olmak

• Fazla kilolu olmak

• Yakın akrabalarda diyabetli olması (anne, baba veya kardeşler gibi)

• Daha önceki hamilelik esnasında gestasyonel diyabet gelişmiş olması

DİYABET TÜRLERİ:

Tip 1 Diyabet:

Bu tipte diyabeti olan kişiler, her gün insülin almak zorundadır. Bu tip diyabet eskiden "Juvenil Diyabet" veya "İnsüline Bağımlı DiabetesMellitus" olarak adlandırılırdı.

Tip 2 Diyabet:

Bu tip diyabet, sık aralıklarla besin alımı ve düzenli egzersizler ile kontrol altına alınabilmektedir. Bazı kişilerin, aynı zamanda, diyabet hapları veya insülin kullanmaları gerekebilir. Bu tip diyabet eskiden "Erişkin Çağı Diyabeti" veya "İnsüline Bağımlı Olmayan DiabetesMellitus" olarak adlandırılırdı.


Gestasyonel Diyabet:

Gebelikte ortaya çıkan diyabet türüdür.

 

DİYABET SEMPTOMLARI

Diyabetli kişilerde sıklıkla aşırı susama ve su içme, sık sık idrara çıkma, kilo kaybı, aşırı iştah ve çok yeme, bulanık görme, cilt enfeksiyonları, iri bebek doğumu, iyileşmeyen yaralar ve halsizlik belirtileri görülebilir. Ailede diyabet öyküsü olması, şişmanlık, hareketsiz yaşam, tansiyon yüksekliği, düzensiz beslenme, kolesterol yüksekliği ve aşırı stres diyabetin oluşmasında önemli bazı etkenlerindendir.


Diyabet tedavisinde amaç kan şekeri ayarını sağlamak diğer bir ifade ile kan şekeri yükselmelerini ve kan şekeri düşmelerini önlemektir. Bu ayarın sağlanması komplikasyonların gelişimini önlemek veya gelişen komplikasyonların seyrini yavaşlatmak için son derece önemlidir. Diyabet tedavisinde öncelikle diyabetlinin eğitimi kadar, edinilen bilgilerin günlük yaşama uygulanması ve sürekliliği de önemlidir. Diyabetin tedavisinin temelini beslenmenin dengeli ve doğru yapılması ile sürekli ve düzenli egzersiz oluşturur. Alışkanlıkların değiştirilmesi tedavinin başarısı için önemlidir. Diyet ve egzersizle kontrol altına alınmayan hastalarda diyabet ilaçları ile hastalık kontrol edilmeye çalışılır. Gerekliliğinde insülin tedavisine geçilir.

DİYABET  HASTALARINA ÖNERİLER:

_ Kan şekerinizi aralıklı ölçün, kayıt tutun ve bu kayıtları kontrol anında doktorunuza gösterin.

_ Kilonuzu kontrol altında tutun, ideal kilonuzu koruyun.

_ Günlük düzenli yürüyüşler ve egzersizler yapın.

_ Öğün atlamayın, diyetisyeninizin veya doktorunuzun yemeyi önermediği hiçbir şeyi yemeyin, diğer inanların ısrarlarına kulak asmayın.

_ Halk arasında diyabete iyi geliyor diye önerilen tatlı yiyeceklerden uzak durun.

 

 

Kaynak: (H.B.) - Haber Merkezi Editör:
 
Etiketler: 20, YAŞ, ÜZERİ, HER, 7, KİŞİDEN, BİRİ, DİYABETLİ, ,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Çok Bulutlu
Güncelleme: 30.05.2020
Bugün
14° - 23°
Pazar
15° - 23°
Pazartesi
16° - 21°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 29.05.2020
İmsak
03:53
Sabah
05:34
Öğle
13:00
İkindi
16:50
Akşam
20:16
Yatsı
21:50
Arşiv Arama
Haber Yazılımı