Haber Detayı
05 Şubat 2019 - Salı 16:47 Bu haber 426 kez okundu
 
7’den 70’e Bağımlılık
7’den 70’e Bağımlılık
FİNİKE Haberi


7’den 70’e Bağımlılık

 

 

Günümüzde çevremizdeki insanlara  ‘’Siz teknolojiye bir renk verecek olsaydınız bu hangi renk olurdu?’’ Sorusunu yönelttiğimizde gelen cevaplar farklı farklı olacağından tıpkı bir gökkuşağını andıracaktır.

Oysaki  teknolojinin hayatımızın orta yerine koyduğu sosyal medya ve oyunlar gerçekten renkli mi ?  Bunu bir düşünmek lazım .Teknolojik açıdan en gelişmiş  ülkelere baktığımızda onların bu renkli dünyadan oldukça uzak durduğunu görmekteyiz. Peki ya bizim ülkemizde teknolojiye duyulan bağımlılığın nedeni nedir? En başta bağımlılık yaşına baktığımızda oldukça düşük gruplarakadar indiğini görmekteyiz . Fakat bu bağımlılık sadece küçük yaş gruplarında karşımıza çıkmıyor. Yetişkin bireyler de artık birer bağımlı konumundalar . Sizler yorgun bir şekilde işinizden geldikten sonra dinlenme aktivitesi olarak sosyal medyada gezer veya oyun oynarsanız tabii ki çocuklarınızda sizleri örnek alırlar ve tek kurtarıcı olarak teknolojiyi görürler, sizin bu davranışınızın ardına sığınırlar. Bu şekilde çocuklarımız önce evde ailesine, daha sonra dışarıda topluma karşı soyutlanmış ,yabancılaşmış bireyler haline geleceklerdir. Bu şekilde yetişen bireyler kaybettikleri özgüvene ancak bir ekranın  ardından ulaşabileceklerini düşünür ve bu şekilde yaşamlarını sürdürürler. Bizlerin böyle yetişen çocuklara karşı görevi ise;öncelikle kendimizin teknolojiyi doğru ve süreli kullanımını alışkanlık haline getirmektir.  Sizlerin ve çocuklarımızın hayattan kopmaması ve  kapalı kapılar ardında kalmaması için teknolojinin bilinçsizce tüketimine dur denilmelidir.

Unutmamalıyız ki teknoloji bağımlılığı sorununun çıkış noktası çocuk değil, ailedir. Çünkü çocuk dünyanın her yerinde çocuktur. Bu nedenle bizlerin vereceği eğitim onu her zaman yeni bir dünyaya hazırlar.

İşte tam da bu nedenle sağlıklı bir dünya için, teknolojiyi  bilinçli tüketin.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: 7’den, 70’e, Bağımlılık,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Açık
Güncelleme: 07.09.2020
Bugün
26° - 32°
Salı
26° - 32°
Çarşamba
26° - 34°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 07.09.2020
İmsak
05:03
Sabah
06:25
Öğle
13:01
İkindi
16:36
Akşam
19:26
Yatsı
20:43
Arşiv Arama
Haber Yazılımı