Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
17 Aralık 2019 - Salı 10:25 Bu haber 547 kez okundu
 
BAŞKAN KÖLEOĞLU KUMLUCA DOĞA MANİFESTOSUNU AÇIKLADI
BAŞKAN KÖLEOĞLU KUMLUCA DOĞA MANİFESTOSUNU AÇIKLADI
KUMLUCA Haberi


BAŞKAN KÖLEOĞLU KUMLUCA

DOĞA MANİFESTOSUNU AÇIKLADI

Kumluca Belediyesi, güvenli gıda, yöremizde üretilen ürünler, yöremize has endemik canlı türlerini koruma, tarihi, turistik ve doğal güzelliklerimize sahip çıkma, tarım alanlarımızı betonlaşmaya ve imara kurban etmeme, su kaynaklarımızın kirletilmemesine özen gösterme, temiz çevre ve çevre kirliliğini önleme, doğal güzelliklerimizi ve canlı türlerimizin neslini tehlikeye atan orman yangınlarına karşı duyarlı ve hassas olma ilkesini benimseyen bir kurumdur.

Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu, ilkelerimize bağlı kalarak Kumluca Belediyesi’nin 7 maddelik Doğa Manifestosunu açıkladı;

DOĞA BİR KAYNAK OLARAK GÖRÜLMEMELİDİR

Ülkemizin en güzel doğal güzelliklerine sahip olan bölgemizi(İlçemizi) geri dönüşümü olmayan tahribatlara izin vermemeliyiz. Doğamızı gelecek kuşaklara zarar görmeden kamu yararını gözeterek güvenli bir şekilde aktarmalıyız.

Doğal varlıklarımızı korurken geliştirilen politikalara duyarlı ve toplum olarak ortak hareket etmeliyiz.

Yanlış politikalarla alınan yanlış kararlara, karar alma mekanizmalarına karşı toplumun tüm kesimleriyle birlikte hareket ederek karşı koymalıyız.

Doğamızın ekosistemini bozdurmamalıyız. Doğamızda canlı varlıklarını korunması ve iyi yaşam sürdürmelerini, nesillerini tüketme yerine artırılmasını sağlamalıyız.
Hayvan nesillerine zarar veren orman yangınları, erozyon ve bilinçsiz avlanmaya karşı hassas olmalıyız.
ÇAĞIMIZ ÇOKLU KRİZLER ÇAĞIDIR

Çağımız, insanlığı doğrudan etkileyen ve birbirini tetikleyen “çoklu krizler” çağıdır.
Bunun örneğini yaşadığımız ani ve aşırı yağmurlar,sel baskınları, hortumlar, orman yangınları ve erozyonlardır.
İklim değişikliği kendi kendine oluşan kaçılamaz bir doğa olayı değildir. İklim değişikliğinin en büyük faktörü insan ve hızla gelişen teknolojidir.
Hükümetler her ne kadar ilkim değişikliğinikaçınılmaz doğal bir olay gibi gösterselerde biz iklim değişikliklerine neden olacak koşullardan hızla uzaklaşmanın yollarını aramalıyız.
İnsanların sağlıklı gıdaya ulaşması temel hakkıdır.  Daha çok kazanmak için daha çok üretmek gerekir. Ancak bu doğal yollarla yapılmalıdır.
İklim krizi, gıda krizi, göç krizi, su krizi,ekonomik kriz birbirini tetikleyen krizlerdir. Bu krizlerin derinleşmemesi için kurumumuza düşen görevleri yerine getirmeliyiz.

SU ENERJİ KAYNAĞI DEĞİL EN TEMEL YAŞAM HAKKIDIR

Su kaynaklarımızı kirletmemek önceliğimiz olmalıdır. Vahşi sulamanın önüne geçmeliyiz. İçme ve sulama suyunda adaletli kullanımı ve dağıtımı sağlamalıyız. Su israfının önüne geçmeliyiz.
2040 yılında ülke nüfusumuzun 100 milyonu aşacağı tahmin edilmektedir. İlçe nüfusumuzun da bunaparalel olarak artacağı öngörülmektedir. Önümüzdeki 15 – 20 yıl içinde tarım bölgesi ilçemizde içme suyu da dahil olmak üzere özellikle tarımsal sulamada çok ciddi krizlerin yaşanma olasılığı yüksektir.
Su sorunu ilçemizin değil ülkelerin sorunu haline gelmiştir. Bu sorun yaşanan gelişmeler doğrultusunda daha da derinleşecektir.
Su sorununun çözümü için ülkemizde daha kapsayıcı su yönetimini içeren (Su Yasası) çalışmalarına geçilmelidir. İlçe olarak buna katkı sağlamalıyız.
Suyun enerji kaynağı olarak görülmesinden kaynaklı sorunlara dikkat çekerek, dere yataklarının kurumasına sebep olabilecek HES projeleri dikkatle izlenmelidir. Su en temel haktır. Bu hak halkımız arasında adaletli olmalıdır.
Su kâr amacından öte yaşamsal amaçlı kullanılmalıdır.
 

GIDA,HAVA VE SU TOPRAKTAN SAĞLANIR

Gıda,hava ve su topraktan sağlanır.
Başta tarım alanlarımız tahrip edilmemelidir. Tarım dışı amaçlarla tahsis edilmemelidir.
Hayvancılığımızın gelişmesi için mera alanlarımız korunmalıdır.
Biyolojik çeşitliliği ve ekolojik dengeyi bozan toprak kirliliği yüzünden çölleşme yaşanmasının önüne geçmeliyiz.
Orman Köylülerimizin hakkı korunmalıdır.
Erozyona sebep olan uygulamaların önüne geçilmelidir.
Ormanlarımız,madencilik ve turizm yapma gerekçesi ile tahrip edilmemelidir.

Topraklarımızın üretebilecek halde kalması için mutlaka korunmalıdır.
KAYNAKLARIMIZI TEHDİT EDEN DOĞAL AKIŞI BOZAN UYGULAMALARA İZİN VERMEMELİYİZ

Canlı hayatını, yaban hayatını, su kaynaklarımızı, sulak alanlarımız, kültürel ve doğal varlıkları tarım alanlarını tehdit eden yaşamı zora sokan doğal akışı bozan uygulamaların enerji ihtiyacı gerekçesiyle yok edilmesinin önüne geçilmelidir.

İhtiyaç gerekçesi ile insanların ve canlıların yaşamsal haklarını tehdit etmesine izin vermemeliyiz. Fosil yakıtlarına dayalı enerji modelleri geliştirmeliyiz.

TÜRLERİ VE CİNSLERİ KORUMA ALTINA ALMALIYIZ.

Bölgemizdeki Doğa Koruma Alanlarımızı, ekosistemi, biyolojik çeşitliliği türleri ve cinsleri tüketmeden doğal ve kültürel değerlerimizi korumalıyız. Plansız yapılaşmaya, betona ve imara teslim etmemeliyiz.

NESLİ TÜKENMEKTE OLAN CANLILARA YAŞAM ALANLARI AÇMALIYIZ

Bilinçsiz avlanmalar yüzünden, hayvanlarımızın katledilmesine, nesillerinin tüketilmesine, işkence, eziyet ve kötü muameleye maruz kalmasına, ekonomik olarak sömürülmesine, yaşam alanlarının, göç ve ulaşım güzergahlarının tahrip edilmesine yol açan tüm uygulamalara karşı mücadele etmeliyiz.

Kaynak: (H.B.) - Haber Merkezi Editör:
 
Etiketler: BAŞKAN, KÖLEOĞLU, KUMLUCA, DOĞA, MANİFESTOSUNU, AÇIKLADI,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Sıcak
Güncelleme: 04.07.2020
Bugün
26° - 36°
Pazar
25° - 33°
Pazartesi
26° - 33°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 03.07.2020
İmsak
03:51
Sabah
05:35
Öğle
13:06
İkindi
16:57
Akşam
20:28
Yatsı
22:04
Arşiv Arama
Haber Yazılımı