301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
04 Kasım 2019 - Pazartesi 15:55 Bu haber 225 kez okundu
 
BİLİMSELLİK-AKILCILIK. NURAN AKOVA'NIN KÖŞE YAZISI
BİLİMSELLİK-AKILCILIK. NURAN AKOVA'NIN KÖŞE YAZISI
FİNİKE Haberi


BİLİMSELLİK-AKILCILIK

 

   Derin bir gözlem yaptığımızda, araştırıp okuduğumuzda, galaksilerden-atomaltı parçacıklara kadar yaratılan her şeyde akıl ve bilimin, ölçü ve dengenin olduğunu, hiçbir şeyin boşuna olmadığını, bir amaca hizmet ettiğini görebiliriz.

   Bizler de işlerimize akıl ve bilimi hakim kılalım, biraz araştırıcı-öğrenmeye açık olalım. Boş, gereksiz, faydasız işlerle uğraşmak yerine, kendimizi her alanda biraz geliştirelim

  Hurafeler ile uğraşmanın zamanı çoktan geçti, orta çağda kaldı hurafelerle uğraşmak dönemi. Aklımızı kullandığımız zaman soracağımız pek çok sorunun cevabını, çözümünü kendi içimizde de bulabilir, saçma sapan sorular sormaktan, alay konusu olmaktan kurtulabiliriz.

   Günümüzde ulaşılması artık çok kolay olan bilimsel yazıları biraz takip edelim, dünyadaki gelişmelerden haberdar olalım. İlgimizi çeken alanlarda kendimizi geliştirelim, biraz uzmanlaşalım.

   Eski usule tutunmak insana kolay ve rahat gelse de yaşamın değişimine ayak uyduramadığımızda sorunlar yaşıyoruz. Kendimizi içinde yaşadığımız çağın gerekleri ve gerçekleri ile uyumlu bir hale getirelim.

  Çağımız artık akıl, bilim ve teknoloji çağı, bu gerçeğin farkına varalım. Eski zaman yaşam biçimleri o zamanın kültürel ve sosyolojik yapısının gereği idi, yargılamak ya da o çağlardaki gibi yaşamaya çalışmak yerine, eğrisi ve doğrusu ile birlikte tarihteki yerlerine bırakalım ve günümüze dönelim.

  Doğruluk, dürüstlük, hakkaniyet gibi her çağda değişmeden kalması gereken değerlerimizi koruyarak, bunların dışındaki diğer günlük yaşamın gerektirdiği değişimlere ayak uydurarak güncellenelim, yeniye ve yeniliğe açık olalım.

Sevgi ve saygı ile..

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: BİLİMSELLİK-AKILCILIK., NURAN, AKOVA'NIN, KÖŞE, YAZISI,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 28.05.2020
Bugün
18° - 23°
Cuma
16° - 23°
Cumartesi
16° - 24°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 27.05.2020
İmsak
03:54
Sabah
05:35
Öğle
12:59
İkindi
16:49
Akşam
20:14
Yatsı
21:48
Arşiv Arama
Haber Yazılımı