301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
14 Ağustos 2018 - Salı 09:18 Bu haber 214 kez okundu
 
BOLDAĞDA 20 BİN KEÇİYE KIRKMA
BOLDAĞDA 20 BİN KEÇİYE KIRKMA
FİNİKE Haberi


BOLDAĞDA 20 BİN KEÇİYE KIRKMA

 

 

Finike’nin Boldağ Mahallesinde 35 Çoban imece usulü ile 20 Bin keçinin kırkma işlemini yapıyorlar. Finike’ye 7 km mesafede 850 rakımlı Boldağ Mahallesinde geçmişi Orta Asyaya  dayanan keçi kırkma işlemi geçmişten bugüne aynı şekilde sürüyor. Boldağ Mahallesinde düzenlenen  keçi kırkma başlangıcına Ziraat Odası Başkanı Halil Sarıçobanoğlu , Başkan Yardımcısı Durdali Uzunboy, Mahalle Muhtarı Adnan Gökbelen ve mahalleli ile çobanlar katıldı.

ELEKTRİKSİZ SUSUZ YAŞAMIN ADRESİ BOLDAĞ MAHALLESİ

Finike’de daha yaşam yok iken Boldağ Mahallesinde yaşam olduğu biliniyor. Zamanında korsanlardan korunmak için eski adı ile Bondağ şimdiki adı ile  Boldağ Mahallesinde yaşayan vatandaşlar elektriğin, suyun olmadığı ve ulaşımında zor olduğu yerde geleneklerini yaşatmaya devam ediyorlar.

BOLDAĞ MAHALLESİNDE ALTERNATİF TARIM ÜRÜNLERİ

Ziraat Odası Başkanı Halil Sarıçobanoğlu  Boldağ Mahallemizde  hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımız her yıl olduğu gibi bu yılda keçi kırkma işlemini gerçekleştiriyorlar. Zor koşullarda burada yaşayan vatandaşlarımız imece usulü ile 20 Bin keçinin kırkma işlemini yapmaya başladılar. Boldağ Mahallemizde hayvancılığın yanı sıra son zamanlarda  zeytin, amme ve badem fidanları dikildi. Bunlardan verim alınmaya başlanması sevindirici bir durumdur” dedi.

ATALARIMIZDAN KALMA GELENEĞİ YAŞATIYORUZ

Boldağ Mahallesinde ikamet eden Ziraat Odası İkinci Başkanı Durdali Uzunboy geçi kırkma olayı bizde atalarımızdan beri devam eden bir durum. Burada yaşayan hemşerilerim kırkmış oldukları keçilerin kıllarını tüccarlara satıyorlar. Bu kıllar kıl çadır ve kumaş imalatı gibi sektörlerde kullanılıyor”dedi.

MAHALLEMİZE SAHİP ÇIKILMASINI BEKLİYORUZ

Mahalle Muhtarı Atnan Gökbelen “Boldağ Mahallesinin 1963 yılında köy olduğunu belirterek burada yaşayan mahalle sakinlerim elektrik ve su olmadan ulaşımında zorluğu ile hayvancılık ve çiftçilik yaparak geleneklerine ve topraklarına sahip çıkıyorlar. Arıcılıkta bizim geçim kaynaklarımızdan birisidir. Boldağ mahallemiz Finike’ye 7 km mesafede 850 rakımlı eşsiz bir güzellikte bir yerdir. dışarıdan gelen insanlar mahallemizin doğal güzelliklerine  hayran oluyorlar. Hemşerilerim Finike’den buraya içme suyunu taşıma yoluyla getiriyorlar. Mahallemizin Güney Batısında ki Demre’nin manzarası buradan ayrı bir güzel. Tarihi Likya yolunun buradan geçmesi ve çevremizde tarihi kalıntılarla üç ayrı şehrin bulunması mahallemizin ne kadar önemli bir konumda olduğunu gösteriyor. Hayvancılık ve arıcılığın yanı sıra orman işçiliği de mahallemizde öne çıkan etkenlerden birisi. Geçmişte Finike’de insan yok iken burada yaşam varmış. Finike ,Demre, Kaş ulaşımı buradan yapılıyormuş. Büyük önem taşıyan tarihi bir kıymete sahip mahallemize yetkililerin daha çok sahip çıkmalarını bekliyoruz.  ” dedi.

Hüseyin Atal isimli vatandaş ise “Her zaman yanımızda olan ve destek olan Ziraat Odası Başkanı Halil Sarıçobanoğlu’na teşekkür ederiz”dedi.

 

Ziraat Odası Başkanı Halil Sarıçobanoğlu Mahalle Sakinlerine tişört ve pöşü hediye etti. Mahalle sakinleri de misafirlerine kesmiş oldukları keçinin etinden ikramlarda bulundular.

Kaynak: Editör: Atila DEMİRPARMAK
 
Etiketler: BOLDAĞDA, 20, BİN, KEÇİYE, KIRKMA, ,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Çok Bulutlu
Güncelleme: 17.09.2019
Bugün
12° - 25°
Çarşamba
14° - 27°
Perşembe
16° - 30°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 17.09.2019
İmsak
04:57
Sabah
06:23
Öğle
12:51
İkindi
16:19
Akşam
19:06
Yatsı
20:25
Arşiv Arama
Haber Yazılımı