Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
10 Ekim 2018 - Çarşamba 15:38 Bu haber 524 kez okundu
 
ÇINAR’DAN FİYAT ETİKETİ UYARISI
ÇINAR’DAN FİYAT ETİKETİ UYARISI
KUMLUCA Haberi


ÇINAR’DAN FİYAT ETİKETİ UYARISI

 

Esnaf ve sanatkarlar odası Başkanı Selçuk Çınar perakende olarak satılan mal ve hizmetlerin fiyatı, malın özelliği ve üretimi ile ilgili çıkarılan kanunla “fiyat etiketi” yönetmenliğinde düzenleme yapıldığını belirterek şu açıklamalarda bulundu;

Bilindiği üzere perakende olarak satışa sunulan mal ve hizmetlere ilişkin satış fiyatı, birim fiyatı, malın ayırıcı özelliği ve üretim yeri hususları 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 54. Üncü maddesinde ve bu maddeye dayanarak çıkarılan Fiyat Etiketi Yönetmeliği”nde düzenlenmiştir.

Söz konusu Yönetmeliğin temel amacı “Perakende olarak satışa sunulan mal ve hizmetlerin etiket, tarife ve fiyat listelerinin şekli,içeriği kullanılması ile indirimli satışlara ilişkin usul ve esasları düzenlemek” olup tüketicilerin ekonomik çıkarlarının korunması doğru ve eksiksiz olarak bilgilendirilmesini kapsamaktadır.

Perakande olarak satışa sunulan mal veya hizmetlere ilişkin etiket tarife ve fiyat listelerinde malın üretim yeri ,ayrıca özelliği tüm vergiler dahil satış fiyatı ve birim fiyatının belirtilmesi zorunludur.

03/10/2018 tarihinde yürürlüğe giren düzenleme ile fiyat etiketi Yönetmeliğinde değişikliğe gidilerek etiket ve listelerde bulunması zorunlu bilgilere “malın satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih ve üretim yeri Türkiye olan mallar için Bakanlıkça tespit ve ilan edilen şekil ,logo veya işaretler” belirlenmiştir.

Bu doğrultuda Ticaret Bakanlığı tarafından: tüketicilere yönelik mal satışlarında ürünün ülkemizde üretildiğini göstermek üzere tüketicilerin dikkatini ilk bakışta çekecek nitelikte ”Yerli Üretim” logosu hazırlanmıştır. Üretimiz Türkiye’de yapılan ürünlerin etiket,tarife ,ve fiyat listelerinde kullanılması zorunlu Yerli Üretim logosunun Bakanlıkça belirlenmiş şekli ve kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlar Ticaret Bakanlığının Https://tüketici.ticaret.gov.tr adresinde yer almaktadır.  “Yerli Üretim” logosunun Türkiye de üretilen tüm ürünlerin etiketlerinde tarifelerinde kolaylıkla görünebilir ve okunulabilir şekilde bulunması zorunludur. Logo tüketicilerin rahatça görebileceği şekilde ve orijinal renklerinde yerleştirilmelidir. Logonun küçültülmesi veya büyütülmesi gereken durumlarda “Yerli Üretim” logosu Kurumsal Kimlik Kılavuzunda yer alan oranlara uyulmalıdır” dedi.

Kaynak: Editör: Atila DEMİRPARMAK
 
Etiketler: ÇINAR’DAN, FİYAT, ETİKETİ, UYARISI, ,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Açık
Güncelleme: 05.07.2020
Bugün
25° - 33°
Pazartesi
25° - 33°
Salı
26° - 32°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 04.07.2020
İmsak
03:52
Sabah
05:36
Öğle
13:07
İkindi
16:57
Akşam
20:27
Yatsı
22:04
Arşiv Arama
Haber Yazılımı