301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
01 Şubat 2019 - Cuma 09:10 Bu haber 354 kez okundu
 
ÇAĞIMIZIN HASTALIĞI: OBEZİTE
ÇAĞIMIZIN HASTALIĞI: OBEZİTE
FİNİKE Haberi


ÇAĞIMIZIN HASTALIĞI: OBEZİTE

Herkese merhaba değerli okuyucular, bu haftaki köşemde sizlere günümüzün ne yazık ki yaygın hastalığı olan obeziteden bahsetmek istiyorum.

Obezite çağımızın en önemli hastalıklardan biri olup akabinde metabolik hastalıklara da davetiye çıkardığı için hem dünyayı hem de ülkemizi tehdit etmekte. En önemli nedenleri arasında düşük aktivite, genetik yatkınlık ve çevresel faktörlerle birlikte beslenmeye dayalı bozukluklar yatmaktadır.

Obezite tanısında en sık kullanılan kriter; vücut kitle indeksidir (BKİ). Erişkinlerde kg cinsinden ağırlığın metre cinsinden boyun karesine bölünmesiyle ortaya çıkan rakam (Kg/m2). BKİ’nin 18,5 – 25 arasında olması normal, 25-30 arası fazla kilolu, 30’un üzeri1. Derece obezite, 35’in üzeri 2. Derece obezite, 40’ın üzerinde olması ise 3. Derece obezite (Morbid obez) olarak değerlendirilmekte. Aslında bu kaba bir rakam ve vücuttaki yağ miktarını her zaman doğru olarak yansıtmayabilmektedir. Obezite tanısında kullanılan bir diğer kriter ise bel çevresi ölçümüdür. Erkeklerde 94 cm, kadınlarda 80 cm üzeri risk taşımaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) 2018’de yayınlanan raporuna göre Türkiye %32.1 obezite sıklığı ile Avrupa’da birinci ülke konumunda. WHO,50 yıl öncesine kadar gelişmiş ülkelerde belli oranlarda görülen obeziteyi, bugün dünya geneline yayılmış bir sorun olarak kabul ediyor. Gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerde de kilolu ve obez sayısının hızla arttığını vurgulayan Örgüt, obeziteyi “salgın” olarak nitelendiriyor. Önlem alınmazsa da 2025’de Türkiye obez bir toplum haline gelecek. Sigaradan sonra ölüm nedenlerinde ikinci sırada yer alan obezite ile mücadelede beslenme bilinci kazanmanın vakti geldi de geçiyor bile.

Böyle bir durumda sağlığımızı tehdit eden bu hastalıktan korunmak bu işin özü olan beslenmeye gereken özeni göstermeliyiz. Sağlıklı yaşam dediğimizde, sağlıklı ve yeterli beslenmeyi hayatımıza katarak günlük aktivitemizi ise mümkün olduğunca arttırmalıyız. Yıllardır gelişen ve ilerleyen teknoloji, şehir hayatı ve çalışma hayatının değişmesiyle birlikte hareketimiz azalmakta, yaşadığımız zaman kısıtlanması ve artan stres sebebiyle de beslenmemiz daha çok hazır ve paketli, fastfood, şeker içeriği, kalorisi yüksek besinlere kaymaktadır.

NE YAPILMALI?

*Kilonuzu kabullenmeyin. Eğer obeziteye genetik yatkınlığınız varsa da bunun arkasına sığınarak durumu önlenemez bir hal olarak görmeyin. Fazla olan kilolardan sadece görüntü olarak değil sağlığınız için kurtulmayı hedefleyin ve harekete geçin.

*Beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirin ve yanlışı bulmaya çalışın. Doğru olanla değiştirmeye ve bunu yine alışkanlık edinmeye çalışın.

*Fazla kilolarınızdan bir anda kurtulmayı hedeflemeyin, bunun bir süreç olduğunun bilincinde olarak kendinizi hazır htiğinizde başlayın.

*Çevresel faktörlerin sizi yönetmesine izin vermeyin, eğer diyet yapmaya başladıysanız hedefinize odaklanın zorlandığınız yerde ise kendinize bunu hatırlatın bu sayede sizin karalı duruşunuz çevreden aldığınız tepkileri minimuma indirecektir.

*Kilo veremediğiniz zamanlarda diyeti bırakmayı düşünmeyin, aksine bunun çözüm olmayacağını düşünüp sabırlı olmayı deneyin.

*Ve bu süreçte hareketinizi arttırın. ‘Ben spor yapamıyorum’un arkasına sığınmayın. Günlük hareketinize kattığınız her adım sizin yardımcınızdır unutmayın.

Sağlıkla kalmanız dileğiyle..

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ÇAĞIMIZIN, HASTALIĞI:, OBEZİTE,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 27.02.2020
Bugün
13° - 17°
Cuma
12° - 19°
Cumartesi
11° - 18°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 26.02.2020
İmsak
06:07
Sabah
07:26
Öğle
13:15
İkindi
16:24
Akşam
18:54
Yatsı
20:09
Arşiv Arama
Haber Yazılımı