Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
11 Eylül 2019 - Çarşamba 09:17 Bu haber 176 kez okundu
 
ÇOCUKLARA ŞİDDETİ ÖĞRETİYORUZ. REFİK AKTEN'İN KÖŞE YAZISI
ÇOCUKLARA ŞİDDETİ ÖĞRETİYORUZ. REFİK AKTEN'İN KÖŞE YAZISI
FİNİKE Haberi


ÇOCUKLARA ŞİDDETİ ÖĞRETİYORUZ. REFİK AKTEN'İN  KÖŞE YAZISI

 

Ülkemizde şiddetin son yıllarda giderek arttığı bir gerçek. Şiddetin artma nedenleri üzerine yazdığım bu üçüncü yazı. Gelecek hafta ise şiddet davranışları ile başa çıkma ve önleme üzerine bir yazı kaleme alacağım. Bu günkü yazımda özellikle şiddetin öğrenilebilir bir davranış olduğu üzerine bir deneyden bahsetmek istiyorum.

Bilim adamı Bandura öğrencileri ile birlikte bir seri deney gerçekleştirmiştir. Bu doğrultuda klasik çalışması olan “Bobo Bebek Deneyi”nde, 90 cm boyunda “Bobo” olarak adlandırılan şişme bir palyaço bebeği olası kurban olarak kullanmıştır. Şişme bebek dibine kum doldurularak, hacıyatmaz şekline dönüştürülmüştür. Böylece bebeğe her vurulduğunda, yıkılmadan geri ayağa kalkmaktadır. Deney kapsamında anaokuluna giden kız ve erkek öğrencilere, yetişkin erkek ve bayanların palyaçoya aniden saldırarak yumruklamaya başladıkları bir film izlettirilmiştir. Daha sonra çocuklara yetişkin gözetiminde olmadan, “Bobo” ile “Oynama” şansı verilmiştir. Kontrol gurubundaki öğrenciler filmi izlemedikleri için bobo ile vurmadan, itmeden normal bir şekilde oynamış, oysa deney gurubunda yer alan bazı öğrencilere şiddeti uygulanan yetişkine ödül verildiği ya da iltifat edildiği film izletilmiş, deney gurubunun diğer gurubunda ise şiddeti uygulayan yetişkin azarlandığı, bağırıldığı, yere düştüğü bir başka film izlettirilmiştir. Deneyin sonucunda Bandura, şiddeti uygulayan şiddet davranışını yinelediklerini ve şiddete başvurmaya daha eğilimli olduklarına dair veri elde etmiştir.[1]

Evet sevgili anne babalar, çocuklarınızı şiddet görüntülerinden ne kadar uzak tutarsanız onların o kadar medeni olarak yetişmesini sağlarsınız. Çocuklarınıza demokratik bir aile ortamında yetiştirirseniz onların şiddet eğilimlerinin ortaya çıkmasını engellersiniz. Onlara ne kadar olumlu davranışlarınızla örnek olursanız o kadar başarılı çocuklar yetiştirirsiniz. Bu günkü yazımızı bir dua ile bitirelim. “Allah hepimizin çocuklarını kuran ahlakı ile ahlaklanmasını nasip etsin”

NE ZAMAN GÜZEL İNSANLAR OLURUZ

Her aile bireyi ayda en az iki kitap okuduğunda.

 

[1] AKÇALI, İ. Selda. "Çocuk ve Medya", Ebabil Yayınları, Ankara, 2007. s:200

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ÇOCUKLARA, ŞİDDETİ, ÖĞRETİYORUZ., REFİK, AKTEN'İN, , KÖŞE, YAZISI,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Açık
Güncelleme: 06.07.2020
Bugün
25° - 33°
Salı
26° - 33°
Çarşamba
25° - 30°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 05.07.2020
İmsak
03:52
Sabah
05:36
Öğle
13:07
İkindi
16:57
Akşam
20:27
Yatsı
22:04
Arşiv Arama
Haber Yazılımı