Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
01 Kasım 2019 - Cuma 10:26 Bu haber 278 kez okundu
 
CUMA SOHBETİ. KUMLUCA MÜFTÜSÜ HACI KAHRAMAN’IN KÖŞE YAZISI
CUMA SOHBETİ. KUMLUCA MÜFTÜSÜ HACI KAHRAMAN’IN KÖŞE YAZISI
KUMLUCA Haberi


CUMA SOHBETİ. KUMLUCA MÜFTÜSÜ HACI KAHRAMAN’IN KÖŞE YAZISI

 

Rahman ve Rahim olan yüce Allah’ın adıyla başlamak istiyorum kıymetli okuyucularım!

 

Cuma sohbetimizin bu günkü konusu peygamberimize göre bir arada yaşamanın sorumlulukları konusunda olacaktır.

 

Kıymetli okuyucularım! Yüce rabbimiz bizi sosyal bir varlık olarak halk eylemiştir. Yani insan olarak bizler tek başımıza ve yalnız bir dağ başında yaşamak için yaratılmadık. Bu konuda Hucurat suresi 13. Ayetinde “ Ey İnsanlar Sizleri Kabilelere ayırdık ki birbirinize yardım edip tanışasınız ” Rum Suresi 22. Ayetinde ise “ Sizin derilerinizin rengi ve dillerinizin farklılığı Allahın varlığının delillerindendir. Düşünen bir toplum için bunda pek çok hikmetler vardır ” gibi ayetler ile peygamber (s.a.v) efendimizin: Sizden birisinin, insanların arasına karışıp onların arasına katılması, dağ başında yalnız kalarak inzivaya çekilmesinden hayırlıdır.” Mealini verdiğimiz ayet ve hadislerden anladığımız şey insanların sosyal bir varlık olarak yaratılmasının önemidir.

 

İslamiyet toplumsal bir düzen oluşturabilmek için bazı şeylerin yapılmasını ve bazılarının da terk edilmesini emretmektedir. Özelliklerimizin farklı olması Milletlerimizin değişik olması sağlıklı toplum oluşturmamıza mani değildir. Farklılıklarımız bizlere ortak sorumluluklar yüklemekte ve ihtiyaçların karşılanması önem arz etmektedir.

 

Şöyle bir düşünecek olursak sevgili okuyucularım! İçinde yaşadığımız toplumun tüm fertleri maddi açıdan aynı seviyede olsa herkes zengin olsaydı böyle bir toplumda yaşamak daha zor olmaz mıydı?. Mesela; İnşaat işçiliği, aşçılık, boyacılık, temizlik vb. pek çok hizmetleri kimler görecekti herkes eşit olsaydı. Dünya yüzünde maddi terakki, yani gelişme ve ilerleme olmazdı. Fakat tam işte burada tüm hizmetler yapılırken çok dikkat edilmesi gereken husus kimse kimseyi hor görmeyecek ve çalışmasının tam karşılığını “ alın teri kurumadan vermek ” hususları gözetilmesi lazım.

 

Yani zenginler fakirlere muhtaçlar efendim. Onları görüp gözetecek ve onların ihtiyaçlarını karşılayacak ki Allahın rızasını kazanabilsin. Bilgisi olanlar, bilgisi olmayanları bilgilendirecekler ki, ilmin zekâtını verebilsinler. Gençler yaşlılara hürmet ve saygı göstersinler ki, Allah onları cennetine koysun. Doktor hastasını kendi hastaymış gibi muayene etsin ki, Resulünün şefaatine erebilsin. Asker ve güvenlik birimlerinde görev yapanlar sınırı gözetirken uyumamalı ve düşmanı gözetlemeli ki kıyamet günü gözü yaşlı olmasın.

 

Yani yukarıdan beri söylediklerimizden ne anlıyoruz: Farklı insan grupları başkalarına kendileri gibi olmayanlara veya kendileri gibi imkana sahip olmayanlara yapacağımız iyi muamele ile Allah bizlere cennetini veriyor. Dünyaya geliş amacımız da cenneti kazanmak değil mi efendim.

 

“ Rabbinin nimetini onlar mı paylaştırıyorlar. Dünya hayatında onların geçimliliklerini aralarında biz paylaştırdık. “ Birbirlerini iş gördürmeleri için, kimini ötekine derecelerle üstün kıldık” Zuhruf suresi 32. Ayetinde anlatılan tamda bizim anlattıklarımızdır. İnsanlar arasında çok çeşitli farklılıklar olacak olması Allahın iradesidir. Toplumda durumu iyi olarak varlık sürdürenler bunu kendilerinden bilmeyecekler. Allahın bir taksimatı olduğunu unutmayacaklar ve insanlara muamelede adalet ve kardeşlik hukukuna riayet ederek muamelede bulunmanın farz olduğunu unutmayacaktır. Konumuzu Peygamberimizin şu hadisi ile bağlayalım. Ebu Zer (r.a) ın üzerinde değerli bir elbise vardı. Aynı elbiseden hizmetçisinin üzerinde de vardı. Kendisine bunun sebebini sordular. Ebu Zer Rasulüllahın zamanında bir adamın bir adama sövdüğünü ve annesinden dolayı ayıpladığını anlattı. Bunun üzerine peygamber efendimiz ;

 

“Sen, kendisinde cahiliye huyu olan bir kimsenin onlar sizin hizmetçiniz ve aynı zamanda kardeşinizdir. Allah onları sizin himayenize vermiştir. Kimin himayesinde bir kardeşi varsa kendi yediğinden ona yedirsin, giydiğinden de giydirsin onlara üstesinden gelemeyecekleri şeyleri yüklemeyin.”(Buhari) Hayırlı Cumalar.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: CUMA, SOHBETİ., KUMLUCA, MÜFTÜSÜ, HACI, KAHRAMAN’IN, KÖŞE, YAZISI,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Sıcak
Güncelleme: 04.07.2020
Bugün
26° - 36°
Pazar
25° - 33°
Pazartesi
26° - 33°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 03.07.2020
İmsak
03:51
Sabah
05:35
Öğle
13:06
İkindi
16:57
Akşam
20:28
Yatsı
22:04
Arşiv Arama
Haber Yazılımı