Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
07 Kasım 2019 - Perşembe 17:02 Bu haber 250 kez okundu
 
CUMA SOHBETİ. KUMLUCA MÜFTÜSÜ HACI KAHRAMAN’IN KÖŞE YAZISI
CUMA SOHBETİ. KUMLUCA MÜFTÜSÜ HACI KAHRAMAN’IN KÖŞE YAZISI
KUMLUCA Haberi


CUMA SOHBETİ. KUMLUCA MÜFTÜSÜ HACI KAHRAMAN’IN KÖŞE YAZISI

 

Rahman ve Rahim olan yüce Allah’ın adıyla başlamak istiyorum kıymetli okuyucularım!  kardeşlerim.

 Hepimizin cuması mübarek olsun. Mevlid Kandilinizi  tebrik ediyor ve bu kandilin Peygamberimizi  her yönü ile daha iyi anlamamıza vesile kılmasını yüce Allahtan niyaz ediyorum.

Cuma günümüzü Cumartesiye bağlayan gece Rebiulevvel ayının 12. gecesi Peygamberimizin doğduğu gecedir. Yıllardır müjdelenen peygamber bu gece dünyamızı şereflendirmiş,. Allahın gönderdiği her bir peygamber kendine inananlara ahir zaman nebisi Hz Peygamber Hz Muhammedi müjdelemiş ve onlara; “ Eğer Muhammed adındaki peygambere rastlarsanız mutlaka iman ediniz ” diye tüm peygamberler onu müjdelemişlerdir. Rabbimizin kainatı ve evreni   kendi yüzü suyu hürmetine yarattığı son peygamber Hz Peygamber (sav) artık miladi 571 yılında babadan yetim olarak dünyaya geldi. Onun doğumu ile yaşanılan çevrede pek çok mucizevi  olaylar zuhur ettirilerek Allah onun doğumuna insanların dikkatini çekmiştir. 6 yaşında annesinden de öksüz  kalan peygamberimizi 8 yaşına kadar dedesi Abdülmüttalip bakmış, dedesinin vefatından sonra ise fakir ve kalabalık aile sahibi olan ama hepsinden önemlisi merhametli olan, Ebu Talip Peygamberimize bakmıştır. 25 yaşında Hz Hatice ile evlenene kadar amcasının yanında kalmış Mekke’nin tüccar kadınlarından olan asil kadın,temiz yürekli ve güzel ahlak sahibi Hz Hatice annemiz ile  evlendikten sonra onun evinde kalmış. 40 yaşında evlendiği Hadice-i Kübra’dan 6 çocuğu dünyaya gelmiştir.

Miladi 610 yılında Peygamberlik görevi kendisine vahyedilince ilk iman eden ve onu destekleyen malının tamamını peygamberimizin tasarrufuna veren  cömert ve vefalı eş olan Hz. Hatice annemiz İslamın ilk yıllarında açlıktan karınlarına taş bağlayacak kadar parasını ve pulunu Efendimizin yani İslamın yayılması ve yaygınlaşması yolunda kullanmıştır.

620 yılında Mekke de vefat edene kadar varını yoğunu Peygamber Efendimizin hizmetine sunan Hz Hatice annemizin vefatı yılına İslam tarihinde “ Hüzün Yılı ”  denilmiştir. Onun bu derece İslama ve Peygamberimize olan hizmeti dolayısıyla da Allah Resulü onu hiç unutmamış Medine’de kendisine gelen hediyelerden Hz Hatice’nin dost ve arkadaşlarına da pay ayırmıştır. Ona olan vefakarlığını ise, Mekke’nin fethinde   orada 15 gün kalmış ama nasıl kalmış, Hz Hatice annemizin Kabrinin başına   çadır kurarak 15 gün orada kalmıştır. Peygamberliğinin ilk 13 yılı Mekke de son 11 yılını da Medine de geçiren Efendiler Efendisi Peygamberimiz büyük bir azim, sebat, çile ve sıkıntılarla geçen 63 yıllık ömrünü Medine’de tamamlayarak bu dünyadan göçüp gitmiş, ama bıraktığı miras tüm insanlığın hem dünyevi hem de uhrevi sıkıntılarına ve dertlerine çare olacak insanları barış ve huzur içinde yaşatacak   hayat prensiplerini bırakmıştır. Ümmeti ile vedalaşırken; “ Size iki emanet bırakıyorum, bunlara uyarsanız yolunuzu sapıtmaz ve dalalete düşmezsiniz  O iki emanet ;  benim Sünnetim ve Kur’an-ı Kerim ” buyurmuştur.

Diyanet İşleri Başkanlığımız bu yılki Mevlid-i Nebi haftası etkinliklerinin ana teması olarak Hz.Peygamber ve Aile olarak belirlemiştir. Peygamberimiz bizler için her yönü ile örnek ve önder olduğu gibi aile konusunda da bizlere rehberlik etmektedir. Onun bizlere olan mirası eskimeyen yenidir, pörsümeyen hakikatleri içermektedir. Kur’an ile Sünnet dünyanın ve ahretin mutluluğunu arayanlar  gözünü ve gönlünü bu iki emanete açmalıdır. Milletimizin ve alem-i İslamın sıkıntılarına çare, ancak ve ancak İslamın özüne ve Peygamberin çağlar üstü sözüne sarılmakta gizlidir.

Millet olarak  onun kutlu yolundan yürüyenlere ne mutlu ! Haftamız ve cumamız mübarek olsun efendim.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: CUMA, SOHBETİ., KUMLUCA, MÜFTÜSÜ, HACI, KAHRAMAN’IN, KÖŞE, YAZISI,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Sıcak
Güncelleme: 04.07.2020
Bugün
26° - 36°
Pazar
25° - 33°
Pazartesi
26° - 33°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 03.07.2020
İmsak
03:51
Sabah
05:35
Öğle
13:06
İkindi
16:57
Akşam
20:28
Yatsı
22:04
Arşiv Arama
Haber Yazılımı