301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
21 Kasım 2018 - Çarşamba 16:46 Bu haber 319 kez okundu
 
DÜNYA ANTİBİYOTİK FARKINDALIK HAFTASI
DÜNYA ANTİBİYOTİK FARKINDALIK HAFTASI
Haberi


DÜNYA ANTİBİYOTİK FARKINDALIK HAFTASI

Finike Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ümit Yakan Dünya Antibiyotik Farkındalık  Haftası dolayısı ile önemli bilgiler paylaştı.

Antibiyotik bir mikroorganizma tarafından başka bir mikroorganizmayı öldürmek veya çoğalmasını önlemek için üretilen her türlü madde olarak tanımlanmaktadır.Alexander Flaming tarafından 1928 tarihinde Nobel ödülü almasını sağlayan penisilinin keşfi ile antibiyotikler için altın dönem başladığını dile getirdi.

1930’lu yılların başında mikroorganizmalarda ilk direnç işaretleri belirmeye başladı. Böylelikle yeni antibiyotiklere ihtiyaç duyuldu. Sonraki 50 yıl içerisinde onlarca antibiyotik keşfedildi. Her yeni antibiyotik keşfini takip eden 10 yıllık dönemde mikroorganizmalar tarafından oluşturulan antibiyotik direnci gelişimi tespit edildi.Günümüzde antibiyotik direnci neredeyse her mikroorganizma için güçlenerek devam etmektedir. Her yeni antibiyotik keşfedildikten sonra bu antibiyotiklere yönelik direnç mekanizmaları tespit edilmektedir. Antibiyotiklere karşı gelişen direnç sebebiyle bazı antibiyotiklerin kullanımı hali hazırda sınırlı hale gelmiştir. Antibiyotiklere karşı gelişen ve hızla artan direnç oranları sebebiyle dünya genelinde alabileceğimiz önlemler hala büyük önem taşımaktadır. Tedavi öncesi ve sonrası uygulayacağımız etkili yöntemler ile bu direncin önüne geçebiliriz. Bu konuda gerek hekimlere gerekse halkımıza büyük görev düştüğünü ifade etti.

Uygunsuz antibiyotik kullanımının en önemli nedenlerinden biri her ateşli hastalığa yönelik antibiyotik kullanmak istemek ve bu konuda hekimin belirlediği ilaçlara rağmen antibiyotik için ısrarcı olmaktır. Antibiyotik direncini ortaya çıkaran ve artıran başka bir sebep ise hekiminiz tarafından reçete edilen antibiyotik dozunun ve tedavi süresinin eksik veya fazla uygulanmasıdır. Bu nedenle hekiminiz tarafından kesin gerekli görülmedikçe antibiyotik kullanmayınız ve tedavi sürecine en doğru şekilde uyunuz.Direnç oranlarınıazaltmak vegelecekte mikroorganizmalar ile daha güçlü mücadeleetmek içinsadece gerektiğinde, hekiminizce belirlenen doz vesürede antibiyotik kullanılması gerektiğini belirtti.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: DÜNYA, ANTİBİYOTİK, FARKINDALIK, HAFTASI,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 28.05.2020
Bugün
18° - 23°
Cuma
16° - 23°
Cumartesi
16° - 24°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 27.05.2020
İmsak
03:54
Sabah
05:35
Öğle
12:59
İkindi
16:49
Akşam
20:14
Yatsı
21:48
Arşiv Arama
Haber Yazılımı