301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
27 Eylül 2019 - Cuma 16:13 Bu haber 46 kez okundu
 
DÜNYANIN HALLERİ. AV. FİKRİ DOĞAN’IN KÖŞE YAZISI
DÜNYANIN HALLERİ. AV. FİKRİ DOĞAN’IN KÖŞE YAZISI
FİNİKE Haberi


DÜNYANIN HALLERİ. AV. FİKRİ DOĞAN’IN KÖŞE YAZISI

 

 

                        Dünya İklim Zirvesi geçtiğimiz birkaç günde ABD’nin New York Kentinde yapıldı. Liderlerin, gayrı ciddi tespit ve önerileri ile de sonuçlanıyor. Sonuç olarak, küresel ısınmanın karşı konulmaz bir gerçeklik olduğu, ısınmanın 2 derece ile sınırlanması gerektiği,  Isınma sonucu sıkıntı yaşayacak Ülkelere destekler üzerinde konuşuldu. Kent Ormanları oluşturulması gerektiği vs. Başta ABD ve Lideri olmak üzere, konuşanların tamamının ciddiye alınacak bir önerisi ve çabası olmadı. Zaten, bu sorunu ciddiye alan da yok. Dikkat çekici bir tespit ise, ısınmanın 2 derece de tutulması gerektiği yönünde. Isınmayla mücadeleden çok, ısınma derecesinin, belirli bir aralıkta tutulması istenmesi size ilginç gelmiş olmalı. Gerçekten de ilginç. Isınma derecesini, belirli bir sınırda tutma yeteneği olan insanlık ve bilim, ısınmanın önüne geçilmesi konusunda da bu yeterliliğe sahiptir. Neden o halde ısınmanın önüne geçmek yerine, belirli bir derece ile sınırlamak?

 

                   Dünyanın egemen güçleri, yoğun bir şekilde ticaret savaşlarının, fiili savaş haline dönmesine an kaldığı günleri yaşatıyor bize. Dünya artık birden çok egemen bloka yetmiyor. Birinci Liberalizm 2 kez dünya savaşlarına neden olarak, sona erdi. Günümüze hakim, Neo Liberalizm savaşsız aşılamayacak gibi görünüyor. Dünyanın kaynaklarına hakim olma çabası, Dünya tarihinde  yaşanmadık derecede,  yoğun bir talanla sürüyor. Neredeyse kutuplar ve onun buzulları altında kalan dar alanlar dışında Dünya yüzeyinde, ticari amaçlı el değmedik yer  kalmadı. Dünya Liderlerinin duyarsızlığına bakarsanız, Dünya bilinçli olarak ısıtılıyor. Kutuplar erisin ve altında yatan zenginlikler, ekonomik hale getirilsin. Çok büyük bir ihtimal. Trump’un geçenlerde , Danimarka Hükümetinden Grönland’ı kendilerine satmasını istemesi de tesadüf olamaz. Dünyanın öncelikle, her biri, temsil ettiği toplumsal sınıfların birer yaveri olan bu despot  ve aynı zamanda çirkin liderlerden kurtulması gerekiyor.

 

               Peki küresel ısınmanın önüne geçmek için yapılması gerekenler neler olabilir? Öncelikle sekiz milyarı geçen dünya nüfusunun durdurulması, ilk aşamada artış hızının yavaşlatılması gerekiyor. Dünya kaynakları sınırlı, sonsuz değil. İnsan sayısı sağlıklı gıda ve su ihtiyacını neredeyse karşılayamaz durumda. Denizler ve karalar , insan beslenmesinde kullanılan doğrudan ve dolaylı gıda rezervlerini yenileyemiyor. Artan nüfus elbette taşımacılıkta başta olmak üzere, karbon salınımının artmasına neden oluyor. Yine uluslar arası yaptırımın olacağı, çevre tahribatlarının kesin önüne geçilmesi, orman alanlarının öncelikle korunması ve artırılması gerekiyor. Karbon temelli enerji yerine, yenilenebilir enerji tercih edilmesi gerekiyor. Ama liderler bu hususta hiçbir şey söylemiyor. Katar Lideri ülkesinde yapılacak 2022 dünya Kupası maçlarında güneş enerjisinden üretilen elektrik ile statları serinleteceğinden bahsediyor. Komik.

 

             Nüfus artışını tartışan elbette yok. Artan nüfus yeni ihtiyaçlar ve tüketici demek. Başka Dünya yok. Vahşi Kapitalizmin ya sonunu getireceğiz ya da O dünyanın sonuna bizi götürecek. Bu son  belki de ufukta görünen bir Dünya Savaşı ile olacak.  Dünyanın geleceğini sürdürmek hepimizin yükümlüğü ve borcu. Unutmayalım.

 

              

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: DÜNYANIN, HALLERİ., AV., FİKRİ, DOĞAN’IN, KÖŞE, YAZISI,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
V
Güncelleme: 30.11.-0001
Bugün
V - V
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 20.10.2019
İmsak
05:42
Sabah
07:02
Öğle
12:47
İkindi
15:53
Akşam
18:23
Yatsı
19:37
Arşiv Arama
Haber Yazılımı