Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
27 Ağustos 2019 - Salı 09:18 Bu haber 226 kez okundu
 
EN GÜZEL YARDIM EN GÜZEL HEDİYE KAN BAĞIŞI
EN GÜZEL YARDIM EN GÜZEL HEDİYE KAN BAĞIŞI
Haberi


EN GÜZEL YARDIM EN GÜZEL HEDİYE KAN BAĞIŞI

TAYFUN AKSOY'UN KÖŞE YAZISI

Bir elin verdiğini öbür elin görmediği en güzel yardım en güzel hediye kan bağışı.

Bağışlayan için güzel ve ücretsiz bir mutluluk, ihtiyacı olana ise bir müjde ve paha biçilemez bir hediyedir kan. Başta kazalar olmak üzere ameliyatlar ve hastalıkların tedavi sürecinde hayati önem taşıyan ve kaynağı sadece insan olan kanın temini konusunda henüz istenen düzey sağlanmış değil. Hayat kurtarmak ve manevi huzura erişmenin ötesinde bağışlayan için de büyük faydalar sağlamaktadır kan bağışı. Kalp krizi riskini %90 oranında azalttığı ve yüksek tansiyona iyi geldiği bilinen en önemli faydalarındandır. Kemik iliğinin yağlanmasını önler,kandaki yağlanma oranı düşer, baş ağrınız, stresli ruh hâliniz, tansiyonunuz gider.Ayrıca kan verdiğiniz zaman kan hücreleriniz yenilenir ve gençleşirsiniz. Bunun yanında verdiğiniz kanın kullanılabilmesi için birçok testten geçer ve bu sayede bir sağlık taramasından da geçmiş olursunuz.

1980’li yıllar ve öncesinde kan temini konusundaki kaynaklar işin içine ticaretinde karıştığı, karaborsa ve simsarların devreye girdiği görülmektedir. 1990’lı yıllarda ise kan temini daha çok eş dost akraba bulmak yoluyla giderilmeye çalışılmıştır. Günümüzde kan simsarlarının kalmadığı ve kan temininin Kızılay tarafından tamamen gönüllülük esası ile giderilmesi mutluluk vericidir. Unutmamak gerekir ki sadece gönüllülük esası ile toplanan kan en güvenli kandır. Bir çıkar, beklenti, rica yada bir hastalık şüphesi ile verilen kan her zaman risk taşır.

İşin özeti bir gün kendinize yada bir yakınınıza kan ihtiyacı olacağını hiç unutmadan düzenli olarak kan bağışında bulunun. Bu eminim ki sizi daha sağlıklı ve daha mutlu bir insan haline getirecektir. Hiç tanımadığınız insanlardan hayır duası almak ne kadar güzel bir durum ise emin olun hiç tanımadığımız birine dua etmekte bir o kadar güzel.

Sağlıklı, huzurlu ve güzel günler dilerim.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: EN, GÜZEL, YARDIM, EN, GÜZEL, HEDİYE, KAN, BAĞIŞI,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Açık
Güncelleme: 06.07.2020
Bugün
25° - 33°
Salı
26° - 33°
Çarşamba
25° - 30°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 05.07.2020
İmsak
03:52
Sabah
05:36
Öğle
13:07
İkindi
16:57
Akşam
20:27
Yatsı
22:04
Arşiv Arama
Haber Yazılımı