301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
27 Ocak 2020 - Pazartesi 10:24 Bu haber 377 kez okundu
 
EVRENSEL HAK YASASI. NURAN AKOVA'NIN KÖŞE YAZISI
EVRENSEL HAK YASASI. NURAN AKOVA'NIN KÖŞE YAZISI
FİNİKE Haberi


EVRENSEL HAK YASASI. NURAN AKOVA'NIN KÖŞE YAZISI

Evrensel yasalar hep ilgimi çekmiştir. Evrensel yasalardan biri olan hak yasasını da zaman zaman inceler, üzerinde düşünürüm.

Evrensel yasalar, bazen ilk başta anlaşılamasa da, daha derin düşündüğümüzde bu yasaların biraz daha farkına varabilmemiz mümkün olur. Yine olayların içinde bu yasaların varlığını daha net gözlemleyebiliriz.

Biraz uzunca süre zarfında olayları gözlemlediğimizde, sadece dünyanın değil, gerçekte herşeyin döndüğünü de gözlemleyebiliriz.

Bugün birine yapılan, yarın ötekine yapılıyor, bu gün bir şey yaptığımızda, bir süre sonra onun bize yine geri dönüşü oluyor. Bu gün başkasına yapıldığında sesimizi çıkarmadığımız, susup kaldığımız bir haksızlık, yarın bize yapılıyor.

Rontgen filmi onu okumayı bilmeyen için nasıl bir şey ifade etmiyorsa, bu yasaları bilmeyen, farkına varmayan için de bu yasalar bir şey ifade etmez. Nasıl ki o filmi okumayı öğrenen, rontgen filminde çok şey görür ve tespit ederse, çevresindeki olayları ve evrensel yasaları öğrenen, gözlemleyen de çok şey farkeder.

Yerçekim kanununu bir ağaçtan üzerine elma düşmesi ile keşfeden Newton, hamam tası ile suyun kaldırma kuvvetini keşfeden Arşimed gibi bilim insanlarının ortak özelliği, gözlemledikleri şeyler üzerinde düşünmeleridir. Bu insanların yine ortak özelliği sorularına cevap ararken, yaşadıkları günlük sıradan olayların içinde aradıkları cevapları bir şekilde bulabilmeleri, cevapları bulana kadar azimle çabalamaları ve asla vazgeçmemeleridir.

Hak yasası herkesin hakkına, hukukuna riayet etmemizi gerektirir. Yasaya riayet etmediğimizde er veya geç sıkıntı yaşamamız kaçınılmazdır.

Hakka hukuka riayet konusunda duyarlı olmayı öğrenmek de aslında gerekli bir eğitim işidir. Bu eğitime önem veren bireyler ve aileler olduğu gibi, farkında olmayan, hiç umursamayanlar da var.

Hak nedir? haksızlık nedir? Hakka uygun nasıl hareket edilir? Hakka, hukuka riayet etmediğimizde bunun sonuçları ne olur? gibi konularda okul ders programlarının olduğu bir eğitim aslında çok gereklidir.

Atalarımız evrensel yasalarla ilgili gözlemlerini yıllar önce yapmışlar ve atasözleri ile kısa ve öz bir şekilde tanımlayarak, kuşaktan kuşağa aktarmışlardır.:
"Ağlayanın malı, gülene fayda vermez!"
"Rıza olmayan işte hayır yoktur!"
"Alma mazlumun hakkını, çıkar aheste aheste!",
"Keser döner, sap döner. Gün gelir hesap döner..!"
"Ne ekersen, onu biçersin..!"gibi atasözleri ile bu bilgileri kısa ve öz olarak bizlere aktarmışlardır.
Bir şeylerin hakkına hukukuna riayet etmek ise atalarımızın "sırat köprüsünde yürümek" dedikleri husus gibidir. Zira kıldan ince çizgi gibidir hak sınırı. Farkedilmeden, kolayca da aşılır..Biraz dikkatsiz davrandığımızda, hak çizgisini aşar, sonrada sırat köprüsünden düşer gibi kaosa düşer, cehennemde yanar gibi; canımız da yandıkça yanar.
Hak yasasını bir gün bilim de bilimsel yollarla keşfeder, teknoloji de biraz daha ileri giderek, yalan makinası- alkolmetre-radar gibi bir alet icat ederek haksızlığı da tespit edip ölçebilir belki..

Biraz ütopik olmakla birlikte, haksızlık yapılıp yapılmadığını, yapılmış ise yapılan haksızlığı ve oranını ölçen "Hak Ölçer" icat edilirse, haksızlıkta, bile bile ısrar edene cezai yaptırım da uygulanırsa, insanlar koşa koşa bu yasayı öğrenmeye başlar ve çatışmalar da sona ererdi.

"Suç samur kürk olsa kimse giymezmiş!"
Kime sorsan kendisi haklı...
Bir an önce icat edilse de bir de "Hak Ölçer" e sorsak; acaba gerçekte kim haklı ?

Şu da bir gerçek ki; "Hak Ölçer" e hepimiz, zaman zaman radara yakalanır gibi yakalanırdık. Cezayı yiyince de hakka hukuka riayet konusunda daha duyarlı olmayı öğrenirdik.

Aslında günlük hayatta yaşadığımız olaylarda yaptığımız haksızlıkların ve aldığımız ahların cezasını zaman zaman çekiyoruz ancak, çoğu kez ceza yediğimizi de cezayı neden yediğimizi de bilemiyoruz, farkedemiyoruz, kendimizi can havliyle ciyaklarken buluyoruz..

Birbirimizi affetmek, bağışlamak, helâlleşmek de çok önemli, zira affetmezsek, helâlleşmezsek; "Hak Yasası" devreye girer ve yaptıklarımız bumerang gibi bize geri döner.. Kıldan ince kılıçtan keskin sırat köprüsünden cehenneme düşer gibi kaos ve sorunların içine düşer, can havliyle boğuşur dururuz, ta ki yaptığımız haksızlığın bedelini ödeyinceye kadar..

Kimsenin kaçıp kurtulamayacağı bu yasayı düşündükçe korkar ve irkilirim....
Ya haksızlık yaptıysak?
Ya affedilmezsek...?

 
Kaynak: Editör:
 
Etiketler: EVRENSEL, HAK, YASASI., NURAN, AKOVA'NIN, KÖŞE, YAZISI,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 02.06.2020
Bugün
15° - 22°
Çarşamba
16° - 23°
Perşembe
16° - 22°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 01.06.2020
İmsak
03:50
Sabah
05:33
Öğle
13:00
İkindi
16:50
Akşam
20:18
Yatsı
21:53
Arşiv Arama
Haber Yazılımı