Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
30 Eylül 2019 - Pazartesi 12:02 Bu haber 235 kez okundu
 
EYVAH ŞARZIM BİTTİ! NURAN AKOVA’NIN KÖŞE YAZISI
EYVAH ŞARZIM BİTTİ! NURAN AKOVA’NIN KÖŞE YAZISI
FİNİKE Haberi


EYVAH ŞARZIM BİTTİ!  NURAN AKOVA’NIN KÖŞE YAZISI

 

   Bazen dinginleşmek ister insan. Yaşamın koşturmacasında kaybolduğunu, dağıldığını tabiri caizse "şarzının bittiğini" genellikle tükenmeden göremez insan.

   "Eyvah şarzım bitti!" demeden önce, enerjimizin düştüğünü htiğimiz durumlarda kendi sakinliğimize çekilmek iyidir ve gereklidir.

   Herkesin zaman zaman inzivaya çekileceği zamanlara ve mekanlara ihtiyacı vardır aslında.

   Çok konuştuğumuzda, çok fazla koşturmalı bir yaşamın içine girdiğimizde, dinlenmeden çok çalıştığımızda ve benzer durumlarda enerjimiz gittikçe düşer.

   Enerjimiz düştüğünde negatif yönlerimiz ortaya çıkar. Bu durumda ya başkaları ile ilişkimizde kırıcı olmaya başlarız, ya çevremizdekilerin enerjilerini sömürerek günü kurtarırız ya da kendimize çok yüklenmekten dolayı hasta oluruz.

   Enerjimiz düşüp, şarzımız bitince de iyi tarafımıza ulaşılamaz olur; "Aradığınız kişiye ulaşılamıyor, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz! "

modunda çabamız boşuna olur.

   Enerjimizi tekrar toplamak için; sakin-dingin bir ortamda mümkün olduğu kadar yalnız kalarak şarz olmaya zaman ayırmamız, bizi enerji düşüklüğü nedeniyle daha sonra yaşanabilecek olumsuzluklardan koruyacaktır.

   Eskiden insanlar dağlara, mağaralara çekilirlermiş, bir şeylerden uzaklaşmak, kaçmak, dinginleşmek, kendi özünü bulmak için.

Günümüz yaşam koşullarında bu pek mümkün olamasa da, evimizde hoby ve dinlenme amacıyla ayıracağımız bir oda, ya da odanın bir bölümü bizim dinginleşme alanımız, burada kendi yalnızlığımıza çekilmemiz de mağaramıza çekilmek olabilir.

   Kendi inziva alanımıza sık sık gittiğimizde bu dinginleşme alışkanlığa dönecektir ve artık oraya her girişimizde ek bir çabaya gerek kalmadan, daha kısa bir zaman diliminde dinginleşmemiz mümkün olacaktır.

   Severek yaptığımız uğraşlarımız bizim enerjimizi yükselteceği gibi, doğada yapacağımız bir yürüyüş, spor yapmak, sessizce bir köşede ibadet etmek, dinlendirici bir müzik dinlemek, bir şeyler okumak yazmak gibi aktivitelerin yanısıra, taze sebze meyva veya suları da bizim enerjimizi yükseltecektir.

   İşyerimizde vereceğimiz küçük bir mola, elimizi yüzümüzü yıkayıp bir ferahlamak da bize iyi gelecektir.

   Enerjimiz iyice düşüp şarzımız bittiğinde, bir başkasının enerjisini tüketmek yerine, lütfen enerjimizin düştüğünün farkına varalım ve kibarca " Benim şarzım bitti, biraz dinlenip, enerji toplamaya ve şarz olmaya ihtiyacım var! " diyebilelim. Yine bu şekilde açıklamada bulunanların yalnız kalmak ve dinlenmek istemelerine de anlayış gösterebilelim.

   Şarzımızın bittiğini tembel kaçışlarımıza alet etmeden, başkasının enerjisini sömürmeden, kendi enerjimizi kendimiz toparlayıp yükseltelim ve bu konuda farkındalık geliştirelim.

   Kendi farkındalığımızı geliştirmek amacıyla, kendimize ve bizi tanıyan yakınlarımıza da bir soralım ve üzerinde düşünelim:

   Enerjimizi en çok ne düşürüp, ne tüketiyor?

   Enerjimizi en çabuk ve en kolay ne yükseltiyor?

Hepimizin barış ve huzur içinde yaşayabilmesi için, enerjimizi gereksiz yere düşüren uğraşlardan mümkün mertebe uzaklaşalım ve enerjimizi yükselten, bize iyi gelen sağlıklı ve faydalı uğraşlara yönelelim.

Sevgi ve saygıyla..

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: EYVAH, ŞARZIM, BİTTİ!, , NURAN, AKOVA’NIN, KÖŞE, YAZISI,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Açık
Güncelleme: 06.07.2020
Bugün
25° - 33°
Salı
26° - 33°
Çarşamba
25° - 30°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 05.07.2020
İmsak
03:52
Sabah
05:36
Öğle
13:07
İkindi
16:57
Akşam
20:27
Yatsı
22:04
Arşiv Arama
Haber Yazılımı