Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
10 Ekim 2018 - Çarşamba 08:51 Bu haber 687 kez okundu
 
FİNİKE’DE AHİLİK GÜNÜ KUTLANDI
FİNİKE’DE AHİLİK GÜNÜ KUTLANDI
Haberi


FİNİKE’DE AHİLİK GÜNÜ KUTLANDI

 

Finike Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından Ahilik Günü kutlandı.

Okul bahçesinde düzenlenen programa Kaymakam Ergün Baysal , Belediye Başkanı Kaan Osman Sarıoğlu Eşi Dilek Sarıoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Uygur Kaan Arısoy, Jandarma Bölük Komutanı Üstteğmen Halil Öztürk, Milli Eğitim Müdürü Hüsnü Karataş, MHP İlçe Başkanı Hakan Türksoy Akpınar, Esnaf Odası Başkanı Bekir Sıtkı Çobanoğlu, Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi  Başkanı Cihangir Kolak, Hasyurt Esnaf Odası Başkanı Hüseyin İnce, Belediye Meclis Üyesi Mustafa Geyikçi, Ülkü Ocakları Başkanı Mehmet Ali Yalçın davetliler katıldı.

Esnaf Odası Başkanı Bekir Sıtkı Çobanoğlu yapmış olduğu konuşmada “Selçuklulardan Osmanlılara kadar bizi bugünlere getiren devletlerin çok güçlü temeller üzerinde yükselmesinde etkili olan kurumların başında Ahilik Teşkilatı gelir. Ahiler toplumu birleştiren ,kaynaştıran , bir arada tutan değerlerin uygulanması ,toplumsal denetim mekanizmasının işlemesinde çok önemli görevler almıştır. Bu bakımdan sosyal,kültürel,siyasal,dini ve askeri işlevlere de sahip olan Ahilik Teşkilatı milletimizin adeta Anadolu’ya vurulan mührüdür. Ahiler, topluma en kaliteli ve en hesaplı hizmeti verirken , aynı zamanda bulundukları mahallede sosyal yardımlaşmayı ,dayanışmayı ,güvenliği sağlamada aktif rol almıştır. Kaynağını Kur’an ahlakından alan Ahi İlkeleri toplumda kin ve nefret tohumlarının atılmasını engellemiş ,milletin barış ve sevgi temelinde büyümesine yardımcı olmuştur. Toplumun önderi, ileri geleni bugünkü manada aydını olan Ahilerin davranışları ahlak ve adap üzerinedir. Yemek yerken,su içerken ,ürünü satarken, alışveriş ederken ,yürürken,evden çıkarken hasılı gündelik hayatın her alanında Ahiler ,hep bu ahlak ve adaba uygun hareket ederek ,topluma örnek olmuşlardır.

Türklerin Anadolu’yu vatanlaştırmasında   ,yerleşik hayata ve aşiret hayatından millet hayatına geçmelerinde ;iş ve aş sahibi,üretici,eğitimli insan olmalarında ,meslek edinmelerinde ,İslami bir hayat nizamı oluşturmalarında ;edebi,mimari,zirai,iktisadi,sosyal güvenlik ve eğitim sistemlerini meydana getirmelerinde 13. yy’da Kırşehir’de doğan Anadolu’ya yayılan Ahi Evran-ı Veli tarafından temelleri atılan Ahilik etkili olmuş, Ahilik Teşkilatı ile sosyal ,iktisadi ve siyasi hayatımızı etkileyen ;Anadolu’yu vatan yapmamızda ve Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda bu teşkilat büyük rol almıştır.

 

İnsanlık dünyasının ihtiyaç duyduğu evrensel değerler sahip olan Ahiliğin bu temel düsturları ,bugün dahi insanoğlunun bütün kesimlerini içine alan ve onlara yol gösteren bir hayat ve üretim tarzıdır. Bu bakımdan ecdadımız tarafından kurulan ve milletimiz tarafından kabul buyrulan Ahilik Kurumunun ve onun değerlerinin tüm yönleri ile araştırılması ortaya konulması ve uygulanabilir değerler manzumesi olarak sunulması büyük bir önem taşımaktadır. Bu kurum ve değerlerin temelinde medeniyet,kardeşlik, cömertlik,tevazu,kanaatkarlık,bilgiden uygulamaya giden hikmet ,çalışma ahlakı, dayanışma ve paylaşma vardır.

Bütün bu değerler Anadolu coğrafyasını bir halı gibi dokuyan Ahi Evran-ı Veli hazretlerinin nasihatleri ile taçlanarak bizlere kılavuzluk etmektir. Esasında bu değerlerin erdemli insan yetiştirmek gayesi vardır. Bu çerçevede ahilik,çalışmayı ve üretmeyi ibadet sayan bir anlayış içinde iş hayatına belli ilkeler ,düzen ve uygulamalar getirmiş iş ve meslek hayatının gelişmesine öncülük etmiştir.

Ahiliğin açık şartları olan “elini,kapını ve sofranı açık tut” ilkesi ile ,kapalı şartları olan “dilini, gözünü bağlı tut “anlayışı ,maddi yönü öne çıkan günümüz insan ilişkileri ve sosyal hayatı için ihtiyaç duyduğumuz çerçeveyi ifade ediyor. Ahiliğe sahip çıkmamız ,atalarımızın değerlerinin yaşatmanın yanında ,özümüzü kavramamızı da sağlayacaktır. Ahilik konusunda yapılacak her çalışma bizi kendimizle ,tarihimizle buluşturacaktır.

Allah birliğimizi, dirliğimizi ve beraberliğimizi daim eylesin diyor, pirimiz Ahi Evran-ı Veli’nin şu sözleriyle konuşmama son veriyorum;Hak ile sabır dileyip bize gelen bizdendir. Akıl ve ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir ”dedi.

 

Daha sonra Antalya Esnaf Odaları Birliğinden gelen 10 kişilik ekip set kuşatma töreni yaptı. Ahilik konulu serginin gezilmesi, Pazar duası akabinde Pazar yeri esnafının canlandırılmasının ardından aşure ikramı gerçekleştirildi.

Kaynak: Editör: Atila DEMİRPARMAK
 
Etiketler: FİNİKE’DE, AHİLİK, GÜNÜ, KUTLANDI,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Açık
Güncelleme: 06.07.2020
Bugün
25° - 33°
Salı
26° - 33°
Çarşamba
25° - 30°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 05.07.2020
İmsak
03:52
Sabah
05:36
Öğle
13:07
İkindi
16:57
Akşam
20:27
Yatsı
22:04
Arşiv Arama
Haber Yazılımı