Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
15 Kasım 2019 - Cuma 11:48 Bu haber 277 kez okundu
 
FİNİKE’DE ÖRTÜALTI TARIMDA VİRAL HASTALIKLAR ANLATILDI
FİNİKE’DE ÖRTÜALTI TARIMDA VİRAL HASTALIKLAR ANLATILDI
FİNİKE Haberi


FİNİKE’DE ÖRTÜALTI TARIMDA VİRAL HASTALIKLAR ANLATILDI

 

Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (BATEM) tarafından düzenlenen toplantıda, ilaç bayileri ile üreticiler, sebzelerdeki virüs hastalıkları konusunda bilgilendirildi.

 

 

Finike Ziraat Odasında gerçekleştirilen toplantıya; Finike İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hasan Ali Gültekin, ziraat mühendisleri, üreticiler ve ilaç bayilerinin temsilcileri katıldı. BATEM'den ziraat mühendisleri Kübra Yıldız ile Serap Melike Sülü'nün konuşmacı olarak katıldığı toplantıda, örtü altı yetiştiriciliğinde bakteriyel ve viral hastalıklar, belirtileri, korunma yöntemleri, görsel sunumlarla anlatıldı.

Hastalıklı bitkilere karşı çiftçileri uyaran ziraat mühendisi Kübra Yıldız, virüslü bitkinin derhal imha edilmesi gerektiğini, tutulması halinde seranın kurtulma şansının olmadığını söyledi. Virüsün yurt dışından geldiğini ve tohumla taşınan virüsün çok tehlikeli olduğunu belirten Yıldız, devletin dışarıdan gelen tohumlardan numune alarak analiz yaptığını ancak gözden kaçma ihtimaline karşı üreticilerin de çok dikkatli olması gerektiğini vurguladı.

Virüsün bu yıl ilk kez görüldüğünü belirten Yıldız, "Temiz ve dikkatli yaparsanız ülkemizi bu virüsten koruyabiliriz. Fidelerinizi aldığınızda gözlemleyin ya da şüphelendiğiniz fideleri bize getirin analiz yapalım. Bakabiliyoruz. Yüzde yüz garanti veriyoruz. Kaçma ihtimali yok. Şüphelendiğinizde dikmeyin imha edin" dedi.

Biyoteknik mücadele yapılmasının da önemli olduğunu vurgulayan Yıldız, “Bantlar, tuzaklar, feromonlar çok önemli. Bunlar viral hastalıkları büyük oranda engelliyor. Kültürel mücadeleyi çok iyi yapın. Seranızda yabancı ot mücadelesi çok önemli çünkü virüs hastalığı seranızda olmasa bile o yabancı otta konukçu olarak bir dahaki döneme sizi tehdit edebiliyor. Virüsler, tohum, fide ya da böceklerle taşınıyor" diye konuştu

Virüslü bitkiye temas eden bombus arılarının, iş kıyafetlerinin, kesilerek kenarda bekletilen hastalıklı bitkilerin üreticiyi tehdit ettiğini belirten Yıldız, “Bu nedenle hijyeni önemsiyoruz. Enfekte olan bitkiye dokunduktan sonra sağlıklı bitkiye dokunmak o bitkinin de hastalanmasına neden olur. Bu durum hem sizi hem de etraftaki üreticileri tehdit eder. Virüslü bir serada bombus arısı varsa hastalıklı bitkiden aldığı virüsü başka bitkiye taşıyabilir. Bu konuda bir yanlış algı oluştu. Virüslü bombus diye bir şey yok" diye konuştu.

 

 

BBATEM Bitki Sağlığı Bölümünden ziraat mühendisi Serap Melike Sülü de örtü altı yetiştiriciliğinde önemli bakteriyel hastalıklar hakkında bilgi aktardı.

Kaynak: (DHA) - Demirören Haber Ajansı Editör:
 
Etiketler: FİNİKE’DE, ÖRTÜALTI, TARIMDA, VİRAL, HASTALIKLAR, ANLATILDI,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Sıcak
Güncelleme: 03.07.2020
Bugün
26° - 38°
Cumartesi
26° - 36°
Pazar
26° - 32°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 01.07.2020
İmsak
03:50
Sabah
05:35
Öğle
13:06
İkindi
16:57
Akşam
20:28
Yatsı
22:04
Arşiv Arama
Haber Yazılımı