Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
27 Kasım 2019 - Çarşamba 10:36 Bu haber 256 kez okundu
 
FİNİKE'DE PORTAKAL HASADI BAŞLADI
Finike’de mikro kliması, alüvyon toprak yapısı ve su kaynakları sayesinde dünyanın en kaliteli narenciye ürünleri arasında yer alan, coğrafi işaret tescilli Finike portakalında 2019- 2020 hasat sezonuna başlandı. Finike Ziraat Odası Başkanı Halil Sarıçoba
FİNİKE Haberi


Finike portakalında başlanan 2019- 2020 hasat sezonunu değerlendiren Finike Ziraat Odası Başkanı Sarıçobanoğlu, ürün kalitesinin güzel olduğunu söyledi. 180- 200 bin ton civarında rekolte beklediklerini kaydeden Sarıçobanoğlu, "Bu da yaklaşık Türkiye genelinin yüzde 18, Antalya'nın da yüzde 80'ine tekabül etmektedir. Sezon geçen yıllara oranla biraz hareketsiz başladı. Portakal kış meyvesidir. Mevsimin sıcak gitmesinden dolayı sezon başlangıcında 2 TL'ye giden fiyatlar talep az olduğu için bugünlerde 1,5 TL civarına düştü. Önümüzdeki günlerde havanın mevsim normallerine dönmesiyle üreticimiz talebin artması ve fiyatların yine yukarı çıkmasını ümit etmektedir" dedi.

'ÇİFTÇİLERİMİZ ÜST ÜSTE
DOĞAL AFET YAŞADI'

15 Kasım itibarıyla başlayan Finike portakalı hasadının nisan ayına kadar devam edeceğini kaydeden Sarıçobanoğlu, "Geçen yıllarda olduğu gibi doğal afetlerle karşılaşmazsak, nisan ayının sonuna kadar üretimimizi tamamlayacağız. Geçen yıllarda üst üste yaşadığımız doğal afetten dolayı çiftçilerimiz zarar gördü. Afetlerin yanı sıra gübre, ilaç, mazot fiyatları çok artmasına rağmen portakal fiyatları aynı seyrediyor. O nedenle afet görmeden, mevsim iyi geçerse ve fiyatlar 2 TL civarında olursa narenciye sezonu üreticimizi kurtarır, diye düşünüyorum" diye konuştu.

TARSİM, PORTAKAL İÇİN
FİNİKE'Yİ PİLOT BÖLGE SEÇTİ

Bileşim ögeleri mineral ve vitaminler açısından çok zengin olan Finike portakalının TARSİM kapsamındaki sigorta süresini uzatmaya yönelik uzun süredir çalışma yaptıklarını da belirten Halil Sarıçobanoğlu, 29 Ocak'ta biten sürenin 14 Şubat'a kadar uzatıldığını ve Finike'nin pilot bölge seçildiğini söyledi. Sürenin uzatılmasına yönelik sadece kendilerinin değil Ziraat Odası eski Başkanı Hüseyin Uygun ile Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün de mücadele verdiğini anlatan Başkan Sarıçobanoğlu, şunları söyledi:

"Sezon öncesi poliçelerin yenilendiği dönemde 29 Ocak'ta sona eren süre 14 Şubat'a kadar uzatıldı. 14 Şubat'a kadar hasat büyük oranda tamamlanmış oluyor. Bu nedenle doğal afet riskine karşı uzatılan bu süre üreticiyi büyük ölçüde rahatlattı. Sürenin uzatılmasına destek veren kurum ve kişilere teşekkür ediyorum."

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: FİNİKE'DE, PORTAKAL, HASADI, BAŞLADI,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Açık
Güncelleme: 08.07.2020
Bugün
24° - 30°
Perşembe
24° - 30°
Cuma
24° - 34°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 07.07.2020
İmsak
03:54
Sabah
05:37
Öğle
13:07
İkindi
16:58
Akşam
20:27
Yatsı
22:03
Arşiv Arama
Haber Yazılımı