Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
14 Ocak 2019 - Pazartesi 16:43 Bu haber 355 kez okundu
 
FİNİKE’DE, UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE KONFERANSI
FİNİKE’DE, UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE KONFERANSI
FİNİKE Haberi


FİNİKE’DE, UYUŞTURUCUYLA  MÜCADELE  KONFERANSI

 

Finike Kaymakamlığı tarafından uyuşturucuyla mücadele kapsamında mahalle muhtarlarının katıldığı konferans düzenledi.

Finike Ziraat Odasında düzenlenen toplantıya; Finike Kaymakamı Ergün Baysal, Belediye Başkan yardımcısı Cengiz Tuna, Jandarma Komutanı Jandarma Teğmen Alper Yalçın, Emniyet Müdürü Ömer Engin Genç, Müftü Abdurrahim Durmuş, Yazı İşleri Müdür Zeynep Talin, Milli Eğitim Müdürü Hüsnü Karataş,  ilçe Sağlık Müdürü Dr. Siyami Kotan, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hasan Ali Gültekin, Ziraat Odası Başkanı Halil Sarıçobanoğlu ve mahalle muhtarları katıldı.

Uyuşturucu ile mücadele kapsamında sunum yapan Kaymakamlık Yazı İşleri personeli Talat Özbek, toplumun birçok sosyal katmanında kronikleşmeye başlayan uyuşturucu suçlarına yönelik, özellikle suçun oluşmasını önlemeye yönelik, sokak düzeyli ulaşılabilirliğini engellemek amacıyla 2014 yılı sonunda ‘Narkotim’ isimli proje uygulandığını söyledi. Özbek, 100 günlük eylem planında 81 il de 28 bin 352 olaya müdahale edildiği, 54 bin 130 şüphelinin yakalandığı ve bunlardan 23 bin 603’ünün tutuklandığını kaydetti.

Proje kapsamında şehirlerin asayişini olumsuz yönde tehdit eden, vatandaşların üzerinde korku unsuru olan, madde kullanıcıların tercih ettiği metruk binaların İç İşleri Bakanlığı tarafından mercek alındığını belirten Özbek, “81 ilde top yekun metruk binalarla ilgili çalışma yürütülmektedir. Ülke genelinde tespiti yapılan metruk bina sayısı 58 bin 59 dur. Bugüne kadar tasfiye edilmiş 24 bin 168 metruk binanın yüzde 41,63’ü yıkılmıştır” dedi.

Uyuşturucu ile mücadele de güvenlik birimlerine katkı sağlayabilecek kurum ve kişilerin farkındalıklarını arttırmak amacıyla zabıta teşkilatı, temizlik görevlileri, özel güvenlik teşkilatına narkotik birimlerince eğitim verilmesi amacıyla ‘Narkorehber Modülü’ hazırlandığını da belirten Özbek, “Bugüne kadar gerçekleştirilen bin 727 faaliyet sonucunda 22 yaş üzeri 162 bin 507 yetişkine,   2018 yılında ise bin 651 faaliyet sonucunda 173 bin 278 kişiye eğitim verildi” dedi.

Finike sağlık Müdürlüğü Sosyal Hizmet Uzmanı Ayşe Akten’de, madde bağımlılığı ve tedavi süreci,  kimler bağımlı olabilir? Bağımlılık sürecine etki eden faktörler ile bağımlılıkta riskli dönemler hakkın bilgi aktardı. Bağımlılıkta riskli dönemlerin aile içi huzursuzluk ve ailede yaşanan kriz dönemleri olduğunu anlatan Akten, bu sürece etki eden çok sayıda faktör olduğunu belirterek şunları söyledi;

“Kişinin genetik yapısı,  cinsiyet, ruhsal hastalıklar, dürtüsellik ve yenilik arama gibi kişilik özellikleri, yaşadığı çevre, kaotik ev ortamı, ailede ebeveynlerin madde kullanımı olması, ebeveyn denetimlerinin az olması, çocukluk çağında olumsuz yaşantı, arkadaşların etkisi ile erken yaşta başlamak, bir kereden bir şey olmaz diyerek uyuşturucu alımının kontrol edilebileceği düşüncesi bağımlılık sürecine etki eden faktörlerdir.”

Kaynak: (DHA) - Demirören Haber Ajansı Editör:
 
Etiketler: FİNİKE’DE,, UYUŞTURUCUYLA, , MÜCADELE, , KONFERANSI,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Sıcak
Güncelleme: 03.07.2020
Bugün
26° - 38°
Cumartesi
26° - 36°
Pazar
26° - 32°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 01.07.2020
İmsak
03:50
Sabah
05:35
Öğle
13:06
İkindi
16:57
Akşam
20:28
Yatsı
22:04
Arşiv Arama
Haber Yazılımı