301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
27 Şubat 2019 - Çarşamba 16:48 Bu haber 363 kez okundu
 
FİNİKE DEVLET HASTANESİ’NDE DİYABET OKULU AÇILDI
FİNİKE DEVLET HASTANESİ’NDE DİYABET OKULU AÇILDI
Haberi


FİNİKE DEVLET HASTANESİ’NDE

DİYABET OKULU AÇILDI

 

Diyabet Okulunun Finike Devlet Hastanesi bünyesinde açılmasıyla ilgili Başhekim Op.Dr. Yücel Kurt önemli bilgiler paylaştı.

 

Diyabet; sık görülen, kontrol altında tutulmazsa erken yaşta ölümlere ve sakatlığa yol açan, yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen önemli bir halk sağlığı sorunudur. Yaşam boyu izlem ve tedavi gerektirir.Diyabet gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde giderek artmaktadır. Günümüzde küresel boyutta diyabet salgınından bahsedilmektedir. Ülkemizde de diyabet hızla artmaktadır. Nüfus artışı, yaşam süresinin uzaması, kentleşme, yaşam tarzı değişiklikleri (sağlıksız beslenme, fiziksel aktivite azlığı) gibi etkenler diyabetin hızla artmasında rol almaktadır

Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen “Türkiye Diyabet Önleme ve Kontrol Programı” diyabetli hasta eğitimlerinin diyabet okulu adı altında standardize edilmesi planlandı. Bu kapsamda Finike Devlet Hastanesinde 2019 Ocak ayından itibaren diyabetli bireyler ve yakınlarına yönelik ‘Diyabet Okulu’ açıldı. Haftada bir kez düzenlenen programda; Diyabet Hemşiresi ve Fizyoterapistlerimiz tarafından eğitim verilmektedir dedi.

 

Amacımız diyabetli bireylerimizin interaktif katılımını ve hastalık hakkında bilinçlenmesini sağlamaktır. Eğitimlerimizde diyabet nedir, diyabetin oluşum mekanizması, diyabetin komplikasyonları, diyabette insülin tedavisi ve uygulaması, kan şekerini düşürücü ilaçlar ve kullanımı, diyabette beslenme, fiziksel aktivite ve önemi, diyabetle yaşam, ayak bakımı, evde kan şekeri takibi ile ilgili konularda eğitim verilmektedir. Diyabetin tedavi bileşenlerinden biri de eğitimdir. Bu nedenle tüm diyabetli bireylerin eğitim alması önerilmektedir. Eğitimini tamamlayanlara Diyabet Okulu Diploması verilmektedir diye belirten BaşhekimOp.Dr.Yücel Kurt Eğitimlerimize katılmak ve bilgi almak isteyen hastalarımız; Diyabet polikliniğinde diyabet eğitim hemşiremizle irtibata geçebilir hastanemizde sunulan bu hizmetlerden faydalanabilir dedi tüm hastalara acil şifalar diledi.

Kaynak: (H.B.) - Haber Merkezi Editör:
 
Etiketler: FİNİKE, DEVLET, HASTANESİ’NDE, , DİYABET, OKULU, AÇILDI,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 22.10.2019
Bugün
19° - 27°
Çarşamba
19° - 26°
Perşembe
18° - 28°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 21.10.2019
İmsak
05:43
Sabah
07:03
Öğle
12:47
İkindi
15:52
Akşam
18:21
Yatsı
19:36
Arşiv Arama
Haber Yazılımı