301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
11 Şubat 2019 - Pazartesi 09:16 Bu haber 421 kez okundu
 
FİNİKE’NİN YAYLASINDA KÖPEKLER YAŞAM KOŞULLARINDAN ÖLÜYOR
FİNİKE’NİN YAYLASINDA KÖPEKLER YAŞAM KOŞULLARINDAN ÖLÜYOR
FİNİKE Haberi


 

 

FİNİKE’NİN  YAYLASINDA  KÖPEKLER  YAŞAM KOŞULLARINDAN ÖLÜYOR

 

Tülay Yanık isimli bayan yaklaşık “2 haftadır bu bölgeye sık sık gidip besleme yapıyoruz. İlk başta 40’a yakın köpek varken şimdi sadece 15 köpek kaldı” diyerek üzüntüsünü dile getirdi.

Yanık “Hördübeğin girişine atılan bu can’ların barınacak bir kulübeleri bile yok.Ormanlık alan aynı zamanda anayolun tam ortası. Hepsi ölüyor ölüm nedenleri elbette belli değil ancak yaşam koşullarından dolayı öldüğü çok açık bir şekilde belli. Her gün 3-4 köpek belki daha fazlası araba çarpması sonucu yada karda donarak ölüyor. Kardan dolayı yollar kapandığında  oldukları yere zor ulaştık . Sığınacak  tek bir yer var oda mescit ancak genelde mescidin kapıları  kapalı oluyor ve hayvanlar giremiyor zaten girse bile 40’a yakın köpek hangi biri girsin ?

Paletlerden geçici bir sığınak tarzı bir yer yaptık, elbette yeterli olmadı. Bir anne köpek var orada 12 tane yavrusuyla birlikte atılmış sadece onu koyabildik yuvaya.O  on iki  yavrudan geriye sadece 4 köpek kaldı. Gerisi öldü çünkü büyük olanlar açlıktan yavrulara saldırıyor yiyor.

Anne köpek zaten yara bere içinde. Diğer köpeklerde pek farklı değil ya birinin ayağı sakat ya kafası yaralı yada araba çarpmış ölmüşler. Yaşam şartları çok zor .İnsanın yüreği dayanmıyor.

Donarak öleni mi dersiniz yoksa Anayol’da çarpılıp öleni mi ? Yada açlıktan yem olarak kullanılan yavruların cesedi mi ?

 

Önceleri düşündük oraya bir kaç yuva yapalım kulübeler koyalım ve belediyeden görevden bir kişi günlük gidip restorantlar da ki yemek artıklarını versin diye. Bu konu için belediye başkan yardımcısı Cemal Oskay ile görüştük. Onay verdiler hatta restaurantlar arandı her gün sizden yemek alacağız denildi, bize söz verildi.

Ancak sadece sözde kaldı. Bunlar ertesi gün telefonlarımı açmadı Cemal Oskay’a hiç bir şekilde ulaşamıyorum. O hayvanların oradan alınıp barınak kurulana kadar geçici olarak daha yakın yaşam şartları daha kolay olan bir araziye konulması gerekiyor.

Çok zor olan  bir şey değil. 100 metre alan bile olsa yeterli. Etrafı tellerle çevrilip yine paletlerden kulübeler yapılsa en azından barınak kurulana kadar köpeklere zaman kazandırmış olmaz mıyız? İfadelerinde bulunarak üzüntüsünü şikayetini ve isteklerini dile getirdi. HABER :ATİLA DEMİRPARMAK

Kaynak: Editör: Atila DEMİRPARMAK
 
Etiketler: FİNİKE’NİN, , YAYLASINDA, , KÖPEKLER, , YAŞAM, KOŞULLARINDAN, ÖLÜYOR,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 28.02.2020
Bugün
13° - 19°
Cumartesi
12° - 16°
Pazar
11° - 19°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 27.02.2020
İmsak
06:06
Sabah
07:25
Öğle
13:15
İkindi
16:24
Akşam
18:55
Yatsı
20:09
Arşiv Arama
Haber Yazılımı