Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
12 Kasım 2018 - Pazartesi 13:07 Bu haber 340 kez okundu
 
FİNİKE PORTAKALININ GELECEĞİ KONUŞULDU
FİNİKE PORTAKALININ GELECEĞİ KONUŞULDU
FİNİKE Haberi


FİNİKE PORTAKALININ GELECEĞİ KONUŞULDU

 

Finike Meyve Üreticileri Birliği tarafından KUTSO Kumluca Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen seminerde, Coğrafi İşaretlerde Bir Akdeniz Klasiği Olan ‘Finike Portakalı konuşuldu.

 Oturum Başkanlığını FOX TV’den Meliha Okur’un yaptığı Seminere CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer,Finike Kaymakamı Ergun Baysal, KUTSO Başkanı Murat Günay, Finike İlçe Tarım Müdürü Hasan Ali Gültekin, Finike Meyve Üreticileri Birliği Başkanı Celal Bülbül, Kumluca Ziraat Odası Başkanı Süleyman Kayhan,Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı (YÜCiTA) Başkanı Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu, Özlem Sarı, Bereketli Eller Kadın Girişimi, Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı ve üreticiler katıldı.

Finike Kaymakamı  Ergun Baysal, yapmış olduğu açılış konuşmasında, Finike Portakalının bir değer olduğunu belirterek, bu değere sahip çıkmak görevimizdir. Böyle bir semineri gerçekleştiren Finike Meyve Üreticileri Birliği Başkanı Celal Bülbül ile yönetim kurulu üyelerine  teşekkür ederek, kaymakamlık olarak elimizden geleni yapacağız dedi.

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer'de, tarımın önemi üzerinde durarak, siyasileri çalıştıracak ve uyaracak, harekete geçirecek olan sizlersiniz. Bizlere gelecek doğru bilgiler bizim çalışmalarımıza yön verecektir ifadesinde bulundu.

Birinci Oturumda  Türkiye’de Coğrafi İşaretler ve örnek uygulamalar,Türkiye’de Coğrafi İşaretler ve Kırsal Kalkınma ,Coğrafi İşaretlerde Darboğazlar  ve Çıkış Önerileri konuşuldu.

Toplantının İkinci kısmında Finike Portakalı konuşuldu.

Avrupa Birliği’nde Tescilli Narenciyeler üzerine konuşan Prof. Dr. Yavuz  Tekelioğlu, Geçmişten Bugüne Finike Portakalını ele alarak, Finike portakalını geliştirmek istiyorsak, patent almak önemli ama bunu uygulamak daha önemli. Sivil toplum örgütleri ve kaymakamlık bu konuya daha da önem vermeli.

KUTSO Başkanı Murat Günay’da; üreten bir ülkeden, ithal eden bir ülke haline geldik. En büyük sorunumuz Türkiye’de satılan Finike üretilmeyen portakalın Finike portakalı adı altında satılmasıdır.

 

Tarım alanlarımızı kaybediyoruz. Topraklarımızı korumamız gerekiyor. Tarıma ve suyumuza sahip çıkmamız gerekiyor dedi.

Finike Portakalı’nın Rekabet Gücü için En Önemli Araç: Coğrafi İşareti konusunda gelinen noktayı değerlendiren Finike Meyve Üreticileri Tarımsal Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Celal Bülbül katılımcıları bilgilendirdi.

Düzenlenen seminerden sonra katılımcılar Portakal Paketleme Tesisi Ziyareti, Hasat Etkinliği ile Limyra Antik Şehir Gezisine katıldılar.

Kaynak: Editör: SAVAŞ KALABALIK
 
Etiketler: FİNİKE, PORTAKALININ, GELECEĞİ, KONUŞULDU,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Sıcak
Güncelleme: 03.07.2020
Bugün
26° - 38°
Cumartesi
26° - 36°
Pazar
26° - 32°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 01.07.2020
İmsak
03:50
Sabah
05:35
Öğle
13:06
İkindi
16:57
Akşam
20:28
Yatsı
22:04
Arşiv Arama
Haber Yazılımı