Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
13 Şubat 2020 - Perşembe 11:41 Bu haber 514 kez okundu
 
GÜNAY’A 25. YIL HİZMET BELGESİ VERİLDİ DEPREME KARŞI ÖNLEMLER KONUŞULDU
GÜNAY’A 25. YIL HİZMET BELGESİ VERİLDİ DEPREME KARŞI ÖNLEMLER KONUŞULDU
KUMLUCA Haberi


 

GÜNAY’A 25. YIL HİZMET BELGESİ VERİLDİ DEPREME KARŞI ÖNLEMLER KONUŞULDU

 

KUTSO Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İnşaat Mühendisi Murat Hüdavendigar Günay’a Antalya İnşaat Mühendisleri Odası tarafından başarı ile geçen 25 yılın anısına hizmet belgesi verildi.

İnşaat Mühendisleri Antalya Şube Başkanı Mustafa Balcı ve Finike Temsilcisi İnşaat Mühendisi Bahadır Cenk Gündoğdu’nun katıldığı ziyarette Günay’a 25. Yıl hizmet belgesi verildi.Mustafa Balcı “Aynı zamanda Üyemiz de olan KUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Murat Günay'ı makamında ziyaret ettik. Bir aksaklık sonucu zamanında veremediğimiz İMO 25. yıl hizmet belgesini verdik... Antalya, Kumluca, Finike üçgeninde işbirliği konularımızı görüştük” dedi. Belge takdiminden sonra bölgemizde ki deprem gerçeği ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

 

BÖLGEMİZDEKİ DEPREM TEHLİKESİ

KENTSEL DEPREM RİSKİ PROJESİ HAZIRLANMALI

İnşaat Mühendisleri Odası Finike Temsilcisi Bahadır Cenk Gündoğdu  “Yapılan ziyaretler kapsamında  Batı Antalya’da ki imar barışı ile yasal duruma gelen ancak mühendislik uygulaması ve denetimi bilinmeyen yapı stoğu durumu ile ilgili bilgilendirmeler yaptık.

Yapı tasarımı deprem kuvveti hesap değerlerinin 1998 yönetmeliği ile bir anda 4.dereceden 1. Dereceye bölgemizde yükseltilmesi sonucu oluşan durum ve iş bu 1999 da yürürlüğe giren yönetmelik öncesi yapı stoku durumunun belirlenmesinin üzerinde durduklarını belirten Gündoğdu Kentsel dönüşüm uygulamaların düzenlenmesi, Sürdürebilir ve güvenli şehirleşme için strateji geliştirme ihtiyaçlarının artması ,Bölgemizde Kentsel Deprem Riski Belirleme Projesinin yapılması gerekliliği durumunu oluşturmuş durumdadır.

Son deprem yönetmeliği 2018 de yayımlanmış olup artık bilgisayar hesap olanaklarının gelişmesi neticesinde , zemin durumu ve deprem etki değerlerine göre daha gelişmiş daha gerçekçi şekilde yapı tasarımı yapılabilmektedir. Deprem bölge derecesi kavramı artık kullanılmamakta olup parsel bazında deprem ivme değerleri, zemin durumu ile birlikte dikkate alınarak yapı tasarımı yapılmaktadır. Bu demek değildir ki deprem riskimiz azaldı. Bu deprem riskinin büyük bölgesel değil, parsel , hatta koordinat bazında dikkate alınarak zemin yapısı ile birlikte değerlendirildiğini göstermektedir.

Yine hatırlatmak gerekirse 1926 yılında Finike merkezli 6.9 şiddetinde deprem , yakın zamanlarda da 2014 yılında bölgemize çok yakın Finike açıklarında 5.5 şiddetli 2 deprem bulunmaktadır.

Bugüne kadar yapı stoğumuz  konusunda yapılmış ciddi bir çalışma maalesef yoktur.Aslında Kamu yararı düşünüldüğünde yapılması gereken en önemli çalışma yapı stoğumuzun belirlenmesidir.

Yapı stoğumuzun olası bir depreme hazır olup olmadığının ortaya çıkarılabilmesi için acil olarak bir "Kentsel Deprem Riski Belirleme Projesi" hazırlanmalıdır. Tüm bu konularda istişarelerde bulunduk” dedi. HABER: SAVAŞ KALABALIK

Kaynak: Editör: SAVAŞ KALABALIK
 
Etiketler: GÜNAY’A, 25., YIL, HİZMET, BELGESİ, VERİLDİ, DEPREME, KARŞI, ÖNLEMLER, KONUŞULDU,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Sıcak
Güncelleme: 04.07.2020
Bugün
26° - 36°
Pazar
25° - 33°
Pazartesi
26° - 33°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 03.07.2020
İmsak
03:51
Sabah
05:35
Öğle
13:06
İkindi
16:57
Akşam
20:28
Yatsı
22:04
Arşiv Arama
Haber Yazılımı