Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
13 Eylül 2018 - Perşembe 09:06 Bu haber 723 kez okundu
 
GÜNDOĞDU: 6,9’LUK FİNİKE DEPREMİNİ HATIRLATTI
GÜNDOĞDU: 6,9’LUK FİNİKE DEPREMİNİ HATIRLATTI
FİNİKE Haberi


GÜNDOĞDU: 6,9’LUK FİNİKE DEPREMİNİ HATIRLATTI

 

Antalya İnşaat Mühendisleri Odası Finike ( Batı Bölgesi) Temsilcisi, İnşaat Yüksek Mühendisi  Bahadır Cenk Gündoğdu son meydana gelen depremden sonra bir kez daha   Deprem Riski Bölgesinde Olduğumuz Gerçeğini hatırlatarak önemli uyarılarda bulundu.

Gündoğdu Antalya  ili birinci dereceden başlayıp dördüncü dereceye kadar giden deprem kuşağı içerisinde yer almakta olup Finike-Kumluca-Demre-Kaş ilçeleri ise 1. Derece deprem kuşağında yer aldığını ifade ederek şunları söyledi.

Bölgemizin birinci dereceden deprem bölgesi olması öncelikle Jeomorfolojik ve aktif faylara yakınlığından dolayıdır. Zaten bölgemizde 18 mart  1926 yılında meydana gelen bazı kayıtlara göre 6,8 -  bazı kayıtlara göre  de 6,9 büyüklüğünde Finike’de  büyük deprem yaşanmıştır.

Ayrıca yakın geçmişte ise  28 Aralık 2013 tarihinde Antalya Körfezi Açıkları Akdeniz’de yerel saat ile 17:21’de aletsel büyüklüğü Ml=6.0 olan şiddetli bir deprem, 07.10.2015 yılında Demre üçağız bölgesinde 22.4 km derinlikte de 5,5 şiddetinde   deprem meydana gelmiştir.

2 gün önce 11 Eylül 2018 tarihinde Ilıcaköy-Döşemealtı (Antalya) merkez üstünde yerel saat ile 02:05’de aletsel büyüklüğü Ml=4.8 (Mw=4.9) olan orta şiddette bir deprem meydana gelmiştir

Dün ise 12 Eylül 2018 tarihinde Antalya Körfezinde yerel saat ile 09:21’de aletsel büyüklüğü Ml=5.3 (Mw=5.2) olan orta şiddette bir deprem meydana gelmiştir. Depremin odak derinliği yaklaşık 14 km civarında olup sığ odaklı bir depremdir. Deprem Antalya ili ve ilçelerinde ve bölgemizde hissedilmiştir.

 Bölgemizde yapı stoğu yavaş yavaş yenilenmektedir. Deprem risk haritası zaman zaman güncellenmekte olup kapsamlı güncelleme 1998 yılında yapılmış olup en son  revizyon ise 2019 yılında yürürlüğe girecektir. En kapsamlı ve bölgemizi etkileyen güncelleme 1998 yılında yapılmış 1999 yılında yürürlüğe girmiştir. Finike-Kumluca-Demre-Kaş ilçelerini kapsayan Bölgemizde 1999 yılından önce yapılan tüm binalar o zaman yürürlükteki deprem risk haritasına göre uygun olarak 4. Derece deprem bölgesine göre yapılmıştır.  Bu durumun  1999 dan önce yapılan tüm yapıların yapıldığı zamandaki yönetmelik gereğince 4. derece depreme göre tasarlandığı, bunda dürüst ve yönetmeliklere uygun çalışan müteahhit ve/veya mühendislerin kusuru olmadığı açıktır, ancak bu tarihten sonra yukarıda açıklanan bölgesel depremler gözetilerek yanlış düzeltilerek bölgemizin 1. derece deprem bölgesi ilan edilmiştir.

Bir başka değişle bölgemiz 1999 dan önce 4. Derece risk yani deprem olasılığı düşük bölgeden ,1999 yılından itibaren  1.derece en yüksek riskli bölge olarak belirlenmiştir.

İş Bu Bağlamda 1999 Yılından Önce Yapılan Veya Yapılmaya Başlanan Tüm Binalar Deprem Açısından Büyük Risk Altındadır. Buradaki önemli nokta ilk yapı ruhsat tarihidir çünkü ilk ruhsat tarihinden sonra 5 yılda bir ruhsat yenilemesi ile   yenileme yapılabilmekte bina bitim tarihleri daha yeni tarihler olabilmektedir.

Deprem konusunda bilinçlenmek ve bilinçlenmeye katkıda bulunmak için hepimize gereken görevler bulunmaktadır.

KİŞİLERE DÜŞEN ÖDEV  ;

Binaların depreme dayanıklılığının yanında, can kaybının önlenmesi bağlamında deprem esnasında alınacak önlemlerinde bilinmesi önem kazanmaktadır. Deprem esnasında öncelikle çok vakit geçirdikleri işyerleri ve evlerinde deprem esnasında yapılacakları önceden tasarlamak, evlerde özellikle çocuklarla birlikte yapılacakları kararlaştırmak, evin giriş kısmında bir deprem çantası hazırlamak, özellikle Asansör kullanmamak, güvenli bölgeye ulaşımı planlamaktır.

Kişilerin sahip oldukları binaların depreme dayanıklılığını olabildiğince teknik kişilerce yaptırmalı ve alabilecekleri maksimum önlemleri almalıdır.

Ayrıca kullandıkları mesken veya işyeri binalarının depreme dayanıklılığını ve bölgemizde 1999’dan öncemi sonramı yapılmaya başlandığını sorgulamak,  bununla ilgili araştırma yapmak , yeni mesken veya işyeri alacak veya kiralayacak kişilerin ,  almayı veya kiralamayı düşündükleri yapılarda,   depreme dayanıklı yapı olup olamadığı  durumu araştırmak  bunu tercih kıstasları arasında bulundurmak ,  bu konudaki toplum bilincinin gelişmesini sağlayacaktır.

KAMUYA DÜŞEN ÖDEV ; Bölgemizde Kumluca da yeni adalet sarayının yapılması, yeni okulların inşaa edilmesi ,    Demre ilçemizde yeni hükümet binası ve Adalet sarayının yapılması , Finike ilçemizde adalet sarayının yapılması , yeni hastane , hükümet konağının ve yeni belediye hizmet binasının yapımının son aşamalarına gelmesi  vb. kamu kurumlarının yapılarının yenilenmesi   olumlu gelişmedir. Ancak Diğer kamu binalarının ve okulların da depreme dayanaklılığının irdelenmesi gerekmektedir.

Ayrıca depremle ilgili kamu kuruluşları , öncelikle okul hastane vb kurumlarda Bölgemizin deprem gerçeğini göz önüne serilmesine ışık tutmak ve deprem esnasında yapılması gerekenlerin ön çalışması olarak kamu binaları özellikle okullar ve hastanelerde,  deprem tatbikatı yapılması  ayrıca deprem esnası ve sonrasında , Bölgemizde deprem sonrası uygulanacak deprem sonrası  uygulama planının , kamuoyunun bilmesi gereken kısımlarının (örneğin toplanma bölgeleri , kullanılabilecek binalar, denizde olacak deprem sonrası yüksek dalga boyutlarındaki durumda bölge tahliye güzergah ve bölgeleri vb.)  kamuoyu ile paylaşılması gerekmektedir.

BELEDİYELERE DÜŞEN ÖDEV; kendi kullandıkları yapıların depreme dayanıklılıklarını tekrar irdelemek, gerekli önlemleri almak , Özellikle 1999 dan önce yapılmaya başlanan veya yapılan binaların olduğu bölgelerde belediye ve idare tarafından kentsel dönüşüm uygulamalarına destek vermek, özendirilmek ,  gerekirse gerekli imar uygulamaları veya özellikle Yapı stoğu 1999 Öncesi Olan Bölgelerde , ada bazında kentsel dönüşüm uygulamaları biran önce yapmaktır.

Kaynak: Editör: Atila DEMİRPARMAK
 
Etiketler: GÜNDOĞDU:, 6,9’LUK, FİNİKE, DEPREMİNİ, HATIRLATTI,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Az Bulutlu
Güncelleme: 07.07.2020
Bugün
26° - 33°
Çarşamba
24° - 30°
Perşembe
24° - 32°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 07.07.2020
İmsak
03:54
Sabah
05:37
Öğle
13:07
İkindi
16:58
Akşam
20:27
Yatsı
22:03
Arşiv Arama
Haber Yazılımı