Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
12 Ekim 2018 - Cuma 17:14 Bu haber 1025 kez okundu
 
HALLERİN KAPATILMASI ÜRETİCİNİ SONU OLUR
HALLERİN KAPATILMASI ÜRETİCİNİ SONU OLUR
FİNİKE Haberi


HALLERİN KAPATILMASI  ÜRETİCİNİ SONU OLUR

Toptancı sebze hallerinin kapatılacağı haberi üzerine hal dernek başkanları,siyasiler, oda başkanları ve komisyoncular bir araya gelerek alınması muhtemel bu karara tepki göstererek hallerin kapatılması halinde bu durumun üreticinin ve komisyoncuların sonu olacağını söylediler.

Finike Toptancı Sebze hali dernek başkanı İsmail Karataş’ın organize ettiği değerlendirme toplantısı Finike Ziraat Odasında gerçekleştirildi. Toplantıya KUTSO Başkanı Murat Hüdavendigar Günay, Finike Toptancı Sebze Hali Dernek Başkanı İsmail Karataş’ın, Kumluca dernek başkanı Ahmet Kaya, Mavikent dernek Başkanı Faik Öncel, Beykonak dernek başkanı İbrahim Uğur çakır, Demre dernek başkanı Fahri Duran, Finike CHP İlçe Başkanı Okan Tanır, İYİ Parti İlçe Başkanı Veli Özdil, Finike Ziraat Odası Başkanı Halil Sarıçobanoğlu, Finike Esnaf Kefalet Odası Başkanı Cihangir Kolak, belediye meclis üyeleri Mustafa Geyikçi, Ertürk Yazar, Faruk Çetinkaya ve komisyoncular katıldı.

 

HALLERİN KAPANMASI HAYVANCILIKTAN SONRA TARIMI DA BİTİRİR

 

Açılış konuşmasını yapan İsmail Karataş; Enflasyon sebebi olarak hallerin gösterilmesi çok yanlış. Geçen yıl dolar 3,5 TL iken bu yıl 6 TL üzeri. Faiz oranlarındaki, ilaç ve gübredeki artışlar ortada. Elektriğe son bir ayda 2 kez zam yapıldı. Bir domatesin fiyatı araştırılsın 2 TL’dir. Üreticiden domatesin çıkışı 3 TL, marketlerde satış 9,90-12 TL bandında. Halci üreticinin sigortasıdır. Halci çiftçinin fidesinden, icarına kadar her türlü ihtiyacını karşılayan kurumdur. Çiftçiye gübreciye kefil olur. Üretime katkı sağlar. Üreticiyi ayakta tutmak lazım. Hayvancılığı bitirdiğimiz gibi tarıma da bitirmemeliyiz. Bu cari açık için zorunludur. Bizim önerimiz hallerin daha da güçlendirilmesi ve hal dışı satışların takibe alınmasıdır dedi.

 

1 YILDA TARIM ÜRÜNLERİNE 14 MİLYAR DOLAR ÖDÜYORUZ

 

KUTSO Başkanı Murat Günay’da yapmış olduğu konuşmada, ülke olarak son yılların en büyük ekonomik kriziyle karşı karşıya kalındığını ifade ederek şunları söyledi; Haller alıcıyla satıcıyı bir araya getiren yerlerdir. Artık örtü altı olmadan domates yetiştirmek mümkün değil. Bunun da maliyetinin yüksekliği ortada. Haller aynı zamanda gıda güvenliğinin sağlandığı yerler. Biz Çin’den sonra dünyanın ikinci büyük domates üreticisiyiz. Bir yılda tarım ürünlerine ithalatta ödediğimiz rakam 14 milyar dolar. Tarımı bitirdik, çiftçi kalmadı. Halleri kapatma girişimi üreticinin de sonunu getirir. 16 yılda tarımda yanlış politikalar izlendi. Bunun sonunda bir sosyal patlama olur ifadesinde  bulundu.

 

CHP İlçe Başkanı Okan Tanır’da 16 yıldır AK Parti hükümetinin tarım alanında büyük yanlışlar yaptığını ifade ederek eleştirilerde bulundu.

 

Belediye meclis üyesi Mustafa Geyikçi’de , hallerin kapatılmasının çözüm olmadığını belirterek, sandık, işçilik, ulaşım maliyeti gibi konuların sorgulanmasının daha doğru olacağını kaydetti.

 

Komisyoncu Tahir Koçubaba’da bana hali satacaksın, parasını alacaksın sonra çıkıp kapatacağım diyeceksin. Bu ülke hukuk devleti yok öyle bir şey diyerek tepkisini dile getirdi.

Konuşmaların ve tartışmaların ardından hazırlanacak olan bir raporun 18-19 Ekim tarihlerinde Antalya’da yapılacak olan Türkiye Haller Federasyonu toplantısına sunulması kararlaştırıldı.

HABER: ATİLA DEMİRPARMAK  

Kaynak: Editör: Atila DEMİRPARMAK
 
Etiketler: HALLERİN, KAPATILMASI, , ÜRETİCİNİ, SONU, OLUR,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Az Bulutlu
Güncelleme: 07.07.2020
Bugün
26° - 33°
Çarşamba
24° - 30°
Perşembe
24° - 32°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 07.07.2020
İmsak
03:54
Sabah
05:37
Öğle
13:07
İkindi
16:58
Akşam
20:27
Yatsı
22:03
Arşiv Arama
Haber Yazılımı