301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
10 Şubat 2020 - Pazartesi 09:13 Bu haber 347 kez okundu
 
HAYATIN VE OLAYLARIN DİLİ. NURAN AKOVA'NIN KÖŞE YAZISI
HAYATIN VE OLAYLARIN DİLİ. NURAN AKOVA'NIN KÖŞE YAZISI
FİNİKE Haberi


HAYATIN VE OLAYLARIN DİLİ. NURAN AKOVA'NIN KÖŞE YAZISI

 

   Hayatın ve olayların kendine özgü bir dili vardır. Bu dil bize önce güzellikle-tatlılıkla anlatır, anlamazsak biraz daha ikaz edici bir şekilde anlatır, ondan da anlamazsak acı bir şekilde anlatır..

  Sessiz sinema oyununu hemen herkes bilir, konuşmadan, söze dökmeden söylemek istenilen anlatılır, dikkatli bir şekilde gözlemleyip, hareketler takip edilerek anlatılmak istenilenin ne olduğu anlaşılmaya çalışılır ve bilen kazanır.

   Hayatın-olayların dilini anlamaya çalışmak da tıpkı böyle sessiz sinema oyununda anlatılmak istenileni anlamaya çalışmak gibidir.

  Yine tabl oyununu oynayanlar da bilir, bir iki ipucu kelime verilir, o ipucu kelimelerden oyundaki esas kelime bulunmaya-bilinmeye çalışılır. Burada çok iyi gözlemleyen, bu oyunu çok oynayan ve iyi bir ekibi olan çoğunlukla kazanır.

Hayatın ve olayların içinde de sessiz-sözsüz bir dil ile aynen bu şekilde bize bir şeyler anlatılır.....

  Doğanın dengesini bozduğumuzda bize bir kaç ön uyarı gönderir, düzeltirsek ne âla, yok düzeltmez isek dengeyi bozmamızın sonuçları ile bizi başbaşa bırakır..

  Benzer şekilde yaşamın ve olayların içinde de bize çeşitli uyarıcı unsurlar gelir, farkeder dikkate alırsak, sonuçta rahat ederiz, yoksa sıkıntı yaşamamız kaçınılmaz olur..

  Yaşamda süreç yasası vardır. Her şey adım adım, bir süreçte gelişir. Birdenbire ortaya çıkan şeyler bile, bir tohumun filizlenene kadar toprak altında geçirdiği süreç gibi bir süreçten geçer. Benzer şekilde, olaylar da ortaya çıktığı zamana kadar bir süreç içinde gelişmekte olup, bu süreci iyi takip eden, işaretleri iyi okuyan kişiler kendini koruyacak önlemleri alır ve doğru hareketi seçer, sonuçta da kazanır..Yaşamda başarılı olan insanların çoğu bu süreçlerin farkına vararak, doğru hareketi tespit edip, zamanında uygulayabilen insanlardır.

  Nasıl insanlar iz sürerek, ipuçlarını takip ederek, delilleri toparlayarak somut gerçeklere ulaşabilirse, hayatın ve evrenin dilini iyi okuyabilenler de önceden öngörüde bulunup somut gerçekleri daha önceden yakalayabilirler.

  Bu işaretler okunamaz veya hatalı okunursa yanlış sonuçlara varılır.. Bu durumlara düşmemek için çok dikkatli bir şekilde, iyi bir gözlem yeteneği ile beraber inceden inceye düşünme ve muhakeme yeteneğini de geliştirmek gerekir.

  Nasıl ki yağmur bulutlarının uzaktan belirişi, yağmurun gelişine haberci ise, nasıl

" balık baştan kokar !" ise, yaşamın içinde de bazı olayların, önümüze gelmeden önce bize işaretleri de gelir...Bu gün gözümüzün önünde birine bir haksızlık yapan bir arkadaş veya yakınımızın, benzer bir davranışı -şu an iyi olduğumuz için bize yapmasa dahi- ileride bize de yapabileceğini çok rahatlıkla söyleyebiliriz.      Elbetteki her kuralın bazen istisnaları olsa da-bazen rüzgarın yağmur bulutlarını dağıtması nedeniyle yağmur yağmasa da, yağmur bulutu göründüğünde yağmur yağma olasığının yüksek olması gibi, başkasına yamuk yapan-kazık atan birinin, bize de ileride yamuk yapma-kazık atma olasılığı oldukça yüksektir.

  Zaman zaman bizlere çeşitli ağızlardan uyarılar da gelir. Özellikle de dostumuz, yakınımız olarak gördüğümüz, hatta hiç tanımasak da güvenilir bir izlenim bırakan bir kaç ağızdan aynı konuda, birbirine benzer bir uyarı gelmiş ise, oturup bir düşünmeliyiz. Gerçekten bu konuda benim algım-düşüncem mi doğru ? Yoksa atladığım, göremediğim noktalar da var mı ?

Uyarı aldığımız bir konuyu tekrar bir gözden geçirmekte, biraz olayların dışına çıkıp, objektif bir şekilde değerlendirebilmekte de fayda vardır.

  Bir şeyler olsun diye uğraşırız, kendimizi çok yorarız, olmadı diye de kızarız. Bir süre sonra, olaylar öyle bir gelişir ki;

"iyiki de olmamış!" deriz..

"Bunda da vardır bir hayır!" derler ya işte o hayrın ne olduğunu zamanla anlarız..

   Farkındalık gerçekten çok önemli olup, nasıl ki bilgisayara bir program yüklendikten sonra o program çalışabilmekte ise, insandaki farkındalık da benzer bir şekilde işlev görür..Farkındalık yoksa istediğiniz kadar anlatın; anlamaz, anlayamaz insan..

  Hayatın ve olayların dilinin farkına vararak öğrenmeye, anlamaya açık olursak kısa bir süre içinde bu dili çözebilmemiz ve daha kaliteli bir yaşantı yaşayabilmemiz de mümkün olur ...

  Dil öğrenmek ise her zaman iyidir..Hele hele boş işlerle uğraşmaktan çok daha iyidir, günü gelir, zamanı gelir, bir gün bir yerlerde işe yarar..

Sevgi ve saygı ile..

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: HAYATIN, VE, OLAYLARIN, DİLİ., NURAN, AKOVA'NIN, KÖŞE, YAZISI,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 28.05.2020
Bugün
18° - 23°
Cuma
16° - 23°
Cumartesi
16° - 24°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 27.05.2020
İmsak
03:54
Sabah
05:35
Öğle
12:59
İkindi
16:49
Akşam
20:14
Yatsı
21:48
Arşiv Arama
Haber Yazılımı