Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
03 Ağustos 2018 - Cuma 13:55 Bu haber 876 kez okundu
 
İSA ÇELİK “ADAYLIK İÇİN HAZIR DEĞİLİM”
İSA ÇELİK “ADAYLIK İÇİN HAZIR DEĞİLİM”
FİNİKE Haberi


Antalya ve Finike’ye olan sevdası ile tanınan   Hukukçu, Siyasetçi, Yazar, Programcı ve İş Adamı

İsa Çelik gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Atila Demirparmak’ın sorularına içtenlikle cevap verdi.

                                                   İSA ÇELİK KİMDİR ?

    Antalya kamuoyunda bilinen bir avukat ve siyasi kişiliksiniz. Sizi bilmeyen okurlarımızın sizi tanımaları için sizin hakkınızda araştırdığım öz geçmişinizi aktarıyorum.

    15.01.1980 Finike doğumlusunuz. İlk ve orta öğreniminizi Finike’de tamamlamışsınız. 2003 yılında Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni dereceyle bitirerek mezun olmuşsunuz. 2004 yılında Ankara Barosu’nda avukatlık stajı yapmış, 2005 yılında da Ankara’da Jandarma Genel Komutanlığı’nda hukukçu öğretmen olarak yedek subay askerlik görevinizi tamamlamışsınız. 2006 yılından bu yana Antalya Barosu’nda serbest avukatlık yapmaktaymışsınız. Ve Okan Üniversitesi’nde Gayrimenkul ve Finans alanında yüksek lisans yapmışsınız. Mesleğinizin yanı sıra siyaset ve sivil toplum örgütleri ile yakından ilgilendiğinizi, akademik anlamda çalışmalar yaptığınızı, yayınlanmış makaleleriniz ve kitaplarınız olduğunu, aynı zamanda YEDİVEREN DİBEK KAHVESİ markası ile hizmet sektöründe faaliyetleriniz olduğunu tespit ettik.

    Evet, öz geçmişim hemen hemen özetlediğiniz gibi.

    MAKALELER VE KİTAPLAR YAZDIĞINIZI SÖYLEDİK. PEKİ HANGİ ALANLARDA YAZIYORSUNUZ?

    Yayınlarımın hepsi mesleki çalışmalar. Okuyucularınız tarafından yanlış anlaşılmasını istemem; bunlar ne bir roman ne de bir hikayedir. Mesleki derlemelerdir. İleride arzuladığım fikri derinliğe ulaşırsam, deneme ya da roman yazmak isterim. Fakat bugünler için daha erken…

    OKAN ÜNİVERSİTESİ’NDE YÜKSEK LİSANS YAPMIŞSINIZ. TEZİNİZİN KONUSU NEYDİ?

    Yüksek lisansın son aşamasındayım. Dersler dönemi bitti. Tez konum ise; Finike ilçesi ile Aksu ilçesi mülkiyet sorunları. (Başta 300 parsel)

    MESLEKİ ÇALIŞMALARINIZ NELERDİR PEKİ? KISACA BAHSEDER MİSİNİZ?

    Savaş Yayınevi tarafından yayınlanan 3 tane çalışmam var. İlki, “4000 SORUDA HUKUK” adlı çalışmam… Özel Hukuk ve Kamu Hukuku’na ilişkin Hakim-Savcı ve Kaymakam adaylarının faydalanması amacıyla oluşturulmuş bir çalışmadır. Diğeri ise, “AVRUPA BİRLİĞİ ANAYASASI VE İLGİLİ MEVZUAT” isimli eserim... Bu eser de, karşılaştırmalı inceleme niteliğinde bir çalışmadır. Genelde Avrupa Birliği mevzuatını araştıran akademisyenlere ve hukukçulara yönelik bir çalışmadır. Savaş Yayınevi tarafından çıkarılan son çalışmam ise; kaymakam adaylarına yönelik genel kültür sorularından oluşan bir yardımcı kaynaktır. Selim Kitapevinden yayınlanan, “CEZA HUKUKUNDA TEMEL YASALAR” başlıklı karşılaştırmalı inceleme yaptığımız bir kitabımız da vardır. Ayrıca; “AVUKATLAR İÇİN CEZA HUKUKU EL KİTABI” adlı çalışmam da gelecek hafta Orion Kitapevi tarafından yayınlanacak.

    İSA BEY, SİZİN AYNI ZAMANDA SİYASİ BİR KİMLİĞİNİZ DE VAR. BUGÜNE KADAR YAPTIĞINIZ PROGRAMLAR DEĞERLENDİRİLDİĞİNDE HERKESİMDEN KONUKLARINIZIN OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ. BUNU NASIL BAŞARDINIZ?

    Demokrat bir bakış açısı ortaya koyarsanız, konuklarınıza güven verirseniz ve objektif bir şekilde program yapmaya çalışırsanız; tercih edilen bir program haline geliyorsunuz. Ben olaya şöyle bakıyorum, (hatta bunu birkaç kez programda da söyledim): “Programcı; hakim misali, kendine karşı sağır, karşısındakinin düşüncesine karşı da kör olmalıdır.” Biz de bu prensiple, Hukuk Saati olarak yaklaşık 20 program, Hukuk ve Politika olarak da 100  program yaptık. Bu sebeple olmalı ki; her siyasi akımdan konukları programımızda ağırlayabildik. Örnekleyecek olursak; Eski Kültür ve Turizm Bakanı Sn. Ertuğrul Günay’ı, Ak Parti Antalya İl Başkanı Sn. Av. Mustafa Köse’yi,  CHP’li Antalya İl Genel Başkanı Sn. Cavit Arı’yı, MHP MYK Üyesi Sn. Kemal Çelik’i, (şuan Ak Parti Milletvekili) MHP E. Milletvekili Sn. Nesrin Ünal’ı, DP E. Milletvekili Mehmet Baysarı’yı, Antalya E. B.B. Başkanı Sn. Mustafa Akaydın’ı, Antalya E. B.B. Başkanı Sn. Av. Hasan Subaşı’yı, (şu an iyi parti milletvekili) CHP Milletvekilleri Sn. Av. Gürkut Acar ile Sn. Kamer Genc’i, Finike ve Kumluca iktidar ve muhalefet partisi ilçe başkanlarını, sivil toplum örgütlerinden KA-DER yöneticilerini ve Antalya’da teşkilatı olan meslek oda başkanlarını ve daha birçok farklı görüşlerden kişileri programa aldık.

    İSA BEY, 2019 YEREL SEÇİMLERİNDE ADAYLIK DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

    Ben bu sorunuza net bir cevap vereceğim. Siyasilerin adaylık konularında evirip çevirmelerini de bugüne kadar pek anlayabilmiş değilimdir. Cevabımı veriyorum: Ben Finike ve Antalya için varım.  Ama bunun zamanı 2019 olamayacak. Neden mi?  Mesleki ve Ticari olarak hedeflerim var. Biz avukatlar meslek hayatlarında, on yıldan sonra en verimli oldukları döneme girerler. Ben de en verimli olduğum yılları yaşıyorum. Bir beş yıl daha kesintisiz mesleğimi icra etmeyi planlıyorum.  Yüksek lisansımı tamamladım. Önümüzdeki 5 yıl içinde de doktora yapmak istiyorum.  Ticari olarak ise biliyorsunuz; Finike markası olan YEDİVEREN DİBEK KAHVESİ’ni kurumsallaştırarak Antalya ve Ülke genelinde bayilikler veren, kalıcı ve istikrarlı bir marka olması için çabalıyoruz. Bunun için zamana ihtiyaç var.  YEDİVEREN markası olarak; Finike portakalını kurutuyor, elde ettiğimiz portakal kurusu ile de “Döner” ve “Cevizli Sucuk” yapıyoruz. Ayrıca; yine Finike portakalını dibek kahvesi ile harmanlayarak “Portakallı Dibek Kahvesi ” üretiyoruz.  Bu ürünlerin seri üretiminin /standardının yakalanabilmesi için zamana ihtiyacımız var. İşte bu sebeplerle 2019’da hazır olamayacağımı düşünüyorum. Bir beş yıl sonrasında ilçe halkı ihtiyaç duyarsa, benim de şartlarım uygun olursa; ki uygun olması için plan ve programımı ona göre yapacağım, elbette aday olurum.

    YANİ 2019’DA ADAY OLMAK İSTEMEMENİZİN SEBEPLERİ TEK BAŞINA DOKTORA YAPMAK VE MESLEKİ ÇALIŞMALARINIZI VE TİCARİ FAALİYETLERİNİZİ SÜRDÜRMEK MİDİR?

    Temel sebepler bunlar. Ayrıca Büyükşehir Yasası ile ilçe belediyelerinin yetkilerinin azaltılması ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birçok yerel yetkilerin merkezi hükümete geçmiş olması da etkili...  Bunun yanında Finike Belediyesi’nin yanlış yatırımlar ve savurgan bütçe harcamaları ile yıllık bütçesinin iki katına yakın borçlanması da benim bu tercihimde etkili elbette. Bugün Finike Belediyesi, Belde Belediyelerinden intikal eden varlıklarını satsa dahi kapatamayacağı borç girdabına sokulmuştur.  2019’dan sonra görev alacak yönetimin işi de kolay olmayacaktır. Gerçekçi olmakta fayda olduğunu düşünüyor ve de düşündüklerimi açıkça belirtiyorum.

    ÇOK SEVDİĞİNİZ FİNİKE’YE HİZMET ETMEYİ İLERİKİ YILLARA ERTELİYORSUNUZ. VE BUNU REEL SEBEPLERLE YAPIYORSUNUZ DİYELİM. VE ÇOK SEVDİĞİNİZ MESLEĞİNİZ İLE İLGİLİ SOHBETE DEVAM EDELİM. BAROLARIN ŞEHİRLER ÜZERİNDEKİ ETKİSİ VE GÜCÜ NEDİR SİZCE?

    Barolar yasaların kendilerine verdiği yetkileri kullanmalıdırlar. Barolar şehirlerin en önemli güvenceleridir. Rant sahiplerine karşı ve yönetime karşı, kent halkının adeta sigortasıdır. Kentin imar planlarının talan edilmesinde ve yeni açılacak imar planlamasında, baroların bir görüşü olmalı ve açıklamalıdırlar. Gözlemlediğim kadarıyla; Antalya Barosu bunları bugüne kadar tam manasıyla yapmış sayılmaz.

  

     BÜYÜKŞEHİR YASASI’NIN YÜRÜRLÜĞE GİRMESİ İLE ANTALYA VE İLÇELERİNDE SİZCE NE DEĞİŞTİ?

    Antalya mevcut Belediye Yasası’yla, yöneticilerin düşünceleriyle, mevcut planlar ve bunlara bağlı olarak başta ulaşım olmak üzere kentin turizm, ekonomi, master planları yapılmadan yönetilmeye devam edilirse; net olarak söylüyorum Antalya’nın geleceği yoktur. Mevcut yasa ve yönetim anlayışı ile Antalya’nın tarım alanları, yeşil alanları, akarsu havzaları, turizm alanları, sit alanları, tarihi ve kültürel değerleri yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bu sebeple Antalya bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Yeni Büyükşehir Yasası bu yönüyle sağladığı bütüncül planlama imkanıyla Antalya’nın yararına oldu. Fakat yerinden yönetim ve vatandaşların yönetime katılmaları konusunda vatandaşın dışlanmış olduğunu düşünüyorum.  Bazı ilçelerin tek belediyede birleşmesini doğru buluyorum. Örneğin Kemer gibi… Aynı şeyi Finike ve  Korkuteli için söyleyemem. İlçe belediyelerinin gelir kalemleri artırılması gerekirken azaltıldı. Özellikle Haller ilçe belediyesine bırakılması gerekirdi diye düşünüyorum.

    ANTALYA’DA VE FİNİKE’DE YAZILI VE GÖRSEL BASINI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

    Yazılı basını oldukça güçlü buluyorum. Ama yine de yerel yazılı basın bir Bursa ve Kocaeli ilindeki yerel ve bölgesel yazılı basın kadar güçlü değil. Görsel basın yani TV yönü ile değerlendirecek olursak, oldukça zayıf buluyorum. Antalya gibi marka şehir haline gelmiş bir kentte kendinden söz ettiren ulusal kanalların olamamış olması oldukça üzücüdür. Bence bunun sebebi kentin ağırlıklı sektörünün turizm sektörü olmuş olması, bu sebeple de TV’lerin reklamlarını uluslararasına yönelik olarak dış ülkelerde ve İstanbul televizyonlarına reklam veriyor olmalarıdır. Bu durumun böyle olmuş olması, ekonomik olarak güçsüz kanallarının olmasına ve dolaylı olarak da kent yöneticilerinin eleştirilecek basınının yokluğuna sebep olmaktadır. Sizin aracılığınızla Antalya’da turizm, ticaret ve tarım sektöründe faaliyet gösteren şirket yöneticilerine ve patronlarına serzenişte bulunmak istiyorum. Eğer Antalyalı iş adamları yazılı ve görsel basınına sahip çıkmazlarsa; yerel yönetimlerin, STK’ların yanlışlarını düzeltmesini beklemesinler. Finike’de görsel basınımız yok. Yazılı basın yönünden ise; çoğu ilçeden hatta bazı illerden daha şanslıyız ki, günlük yayın yapan iki tane günlük gazetemiz var.

    SPOR YAPAR MISINIZ?

    Hiç düzenli spor yapamadım. Fakat zaman buldukça yüzerim, tenis oynarım.

    EN SON OKUDUĞUNUZ KİTAP NEDİR?

    Şu sıralar birçok kitabı aynı anda okuyorum.

Türkiye’de Geri Kalmışlığın Tarihi/ İsmail Cem
Beşinci Darbe/ Şamil Tayyar
İkini Tek Parti(AKP)/ Prof. Dr. Ümit Özdağ
Yeni CHP ve Politikanın Seyri/ Prof. Dr. Tanju Tosun
Bosna Yazıları/ Ertuğrul Günay
Arada Yazdıklarım/ Hasan Subaşı
Aşk Bir İhtimaldir/ Zeyyat Şahin

    KENDİNİZE ÖRNEK ALDIĞINIZ LİDER KİMDİR?

    Demokrat kişilikleri ve girişimci yönleriyle rahmetli KAHVECİ, R. YAZICIOĞLU, İSMAİL CEM ve HZ ÖMER.

    HAYATTA EN ÇOK KORKTUĞUNUZ ŞEY NEDİR DİYE SORSAK?

    Bireysel olarak kanser hastalığı; genel olarak da nükleer silahlar, deprem ve DARBE.

    SON OLARAK; OKUYUCULARINIZA VE SEVENLERİNİZE İLETMEK İSTEDİĞİNİZ BİR ŞEY VAR MI DİYELİM VE RÖPORTAJIMIZA SON VERELİM.

    Tüm okuyucularıma ve beni sevip sayan herkese teşekkür ediyorum. Bir ömür boyu da aramızda var olan sevgi ve saygı bağlarının baki kalmasını diliyorum.

  

Kaynak: Editör: Atila DEMİRPARMAK
 
Etiketler: İSA, , ÇELİK, , “ADAYLIK, İÇİN, HAZIR, DEĞİLİM”,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Az Bulutlu
Güncelleme: 07.07.2020
Bugün
26° - 33°
Çarşamba
24° - 30°
Perşembe
24° - 32°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 07.07.2020
İmsak
03:54
Sabah
05:37
Öğle
13:07
İkindi
16:58
Akşam
20:27
Yatsı
22:03
Arşiv Arama
Haber Yazılımı