Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
29 Aralık 2018 - Cumartesi 12:38 Bu haber 627 kez okundu
 
KUMLUCA’DA BİR SEVDADIR ANADOLU ŞİİR VE TÜRKÜ GECESİ DÜZENLENDİ
KUMLUCA’DA BİR SEVDADIR ANADOLU ŞİİR VE TÜRKÜ GECESİ DÜZENLENDİ
FİNİKE Haberi


KUMLUCA’DA BİR SEVDADIR ANADOLU

ŞİİR VE TÜRKÜ GECESİ DÜZENLENDİ

 

Kumluca Sosyal Bilimler Lisesi tarafından ‘‘ Bir sevdadır Anadolu’’ adlı şiir ve türkü gecesi düzenledi.

Anadolu’nun her bir köşesi ayrı bir ses ayrı bir nefes. Gelin! Bu sese hep birlikte kulak verelim, dediler ve bizde bu sese kulak verdik.

Kumluca Sosyal Bilimler Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı bu gece, Kumluca Mehmet Akif Ersoy Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlendi. Geceye Kumluca Kaymakamı Hakkı Uzun, Belediye Başkan vekili Ali Kurşunlu, Kumluca Cumhuriyet Başsavcısı Tolga Han Altınay, Eski Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali GİRGİN, İlçe Emniyet Müdürü Cemil Doğan , Siyasi Parti yetkilileri, çeşitli Kamu Kuruluş ve Dernek yetkilileri, Mahalle muhtarları, Okul Müdürleri, öğretmen, öğrenci ve çok sayıda davetli katıldı.

Gecede Anadolu’nun her bir yöresinden türküler seslendirildi ve türkülerin hikayeleri okundu. Şiirler, semazen gösterisi ve zeybek oyunu da seyircilerin büyük ilgisini topladı. Gecenin ayrı bir önemi daha vardı, İstiklal Marşımızın Yazarı Mehmet Akif Ersoy’ un ölüm yıl dönümü olması. Bu sebeple Mehmet Akif Ersoy da şiirleriyle anılmış oldu.

Kumluca Sosyal Bilimler Lisesi Okul Müdürü Ayhan Durukan, bin yıllık bir medeniyetin doğup büyüdüğü, hayat bulduğu bu topraklardır Anadolu. Kimine vatan olmuş, kimine yâd el. Güneşin bin yıldır tat kattığı, yağmurun bir o kadar beslediği, can suyu verdiği Anadolu. Bilmek, öğrenmek mi istiyorsunuz Anadolu’yu? Türkülerini dinleyiniz. Anadolu türkülerden yanadır. Türküler Anadolu’nun yanık yüreği, atan damarıdır. Türkülerin bağrında yaşadıklarımızın yanında yaşayamadıklarımız ve belki yaşayacaklarımız gizlidir. Umutsuz aşkların, gurbette çekilen acıların, sonu gelmeyecek özlemlerin, acı sonla biten tertemiz duyguların, yiğitliklerin, kıskançlıkların hikâyeleri dinlenir türkülerde. Anadolu’yu tanımak mı istiyorsunuz? Şiirlerine kulak veriniz. Duygularına tercüman olmuş Anadolu’nun. Özlemini yeni gelinin, sılaya hasretini askerin, gözleri yaşlı öksüzün, yetimin. Böyle anlatmış Mehmet’im, Ayşe’m duygularını. Hayat bulmuş dizesinde umutları, sevgisi, öfkesi. Her hikâye bir şiire, her şiir bir türküye can vermiş. Anadolu’nun kalbinden kopup gelen nağmeler ekmek gibi su gibi, yaşatmamız gereken nimetlerimizdir. Kumluca Sosyal Bilimler Lisesi öğretmen ve öğrencileri olarak biz bugün onlara sahip çıkmaya geldik. Bir nebze de olsa dinleyicilerimizin yüreklerine dokunabildiysek ne mutlu bize dedi.

Programın sonunda Kumluca Kaymakamlığına, Kumluca Belediyesine, Kumluca Yörük ve Türkmen Derneğine, Eski cami Mahalle Muhtarına ve programın hayata geçmesinde emeği geçen tüm öğretmen ve öğrencilere teşekkür edildi.

Kaynak: (H.B.) - Haber Merkezi Editör:
 
Etiketler: KUMLUCA’DA, BİR, SEVDADIR, ANADOLU, ŞİİR, VE, TÜRKÜ, GECESİ, DÜZENLENDİ,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Sıcak
Güncelleme: 03.07.2020
Bugün
26° - 38°
Cumartesi
26° - 36°
Pazar
26° - 32°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 01.07.2020
İmsak
03:50
Sabah
05:35
Öğle
13:06
İkindi
16:57
Akşam
20:28
Yatsı
22:04
Arşiv Arama
Haber Yazılımı