301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
01 Kasım 2019 - Cuma 10:38 Bu haber 220 kez okundu
 
KUMLUCA’DA GELENEKSEL TARIM VE EKO TURİZMİNE DAYALI KALKINMA TOPLANTISI YAPILDI
KUMLUCA’DA GELENEKSEL TARIM VE EKO TURİZMİNE DAYALI KALKINMA TOPLANTISI YAPILDI
KUMLUCA Haberi


KUMLUCA’DA GELENEKSEL TARIM VE EKO TURİZMİNE

 DAYALI KALKINMA TOPLANTISI YAPILDI

 

Kumluca’da organik – geleneksel tarıma ve eko turizmine dayalı kalkınma hamlesi için çok taraflı çalışmalar yapılması için KUTSO (Kumluca Ticaret ve Sanayi Odasında) toplantı yapıldı.

KUTSO Başkanı Murat Hüdavendigar Günay'ın ev sahipliğindeki toplantı Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu,Karacaören Doğa Kültür Turizm Tanıtma ve Dayanışma Derneği (KADOK) Başkanı Mehmet Başar, yönetim kurulu üyesi Erdal Elginöz, Ramazan Karatekin, HuriyeUslu, proje koordinatörü Pınar Derya Akyazgan ve projeye destek veren kuruluşların temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti.

Toplantıda, Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu, KUTSO adına Başkan Murat Hüdavendigar Günay, Ziraat Odası adına Başkan Hidayet Kökçe, KADOK adına Başkan Mehmet Başar görüş ve önerilerini sundu.

Ayrıca katılımcıların tamamının fikir ve görüşlerini bildirdiği toplantıda, Ekonomisi genel olarak örtü altı tarıma dayalı olan Kumluca’da çevreye duyarlı ve sürdürülebilir bir kalkınma modeli ile toplumsal refah seviyesinin artırılması hedeflendiği belirtildi.

Toplantıda, Organik – geleneksel tarım ürünlerinin tespiti yapıldı. Tespiti yapılan ürünlerin coğrafi işaret alınması için girişimlerdebulunulması kararlaştırıldı.

Yapılan çalışmaların, sonucunda ilçe kırsalında istihdam sağlanması, toplumsal refahta artış sağlanması, tarımsal kimyasal kullanımının azaltılması, doğaya zarar vermeyen turistik faaliyetlerin geliştirilmesinin hedeflendiği, pilot bölge olarak ta Kumluca Alakır Vadisi seçildiği belirtildi.

Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu; “Sağlıklı Gıdanın Başkenti Kumluca”dayaptığımız çalışma Organik Tarım çalıştayıdır.

Bugün burada Kumluca’mızın geleceğine yatırım yapmak için toplandık. Organik tarımla beraber coğrafi işaretli ürünler elde ederek, bunun tescilini tamamlayacağız.Toplantıya katılan kuruluş temsilcilerimiz bu projenin altına imza atacaklar. Böylece kalıcı hale getireceğiz. Kumluca’mıza hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Hüdavendigar Günay ise; “Toplumların geleceği sağlıklı gıdaların sürdürülebilirliğine bağlıdır. Biz bu yüzden gelecek kuşaklara sağlıklı ve sürdürülebilir bir gıda mirası bırakmak istiyoruz. Nesillerin sağlığı sağlıklı gıda olduğu için tüm çaba ve gayretlerimiz bu yöndedir.

Organik – geleneksel tarıma ve eko turizme dayalı kalkınma hamlesi için yöresel ürünlerin yaşatılması, pazarlanması ve korunmasını amaçlıyoruz.Yapacağımız çalışmalarla, başta yöresel ürünlerimizin üretiminin devamını sağlayacağız. Bu ürünlerimizin coğrafi işaretini almaya çalışacağız. Kırsal kalkınmayı ve istihdam sağlamayı hedefliyoruz” dedi.  
 

Kaynak: (H.B.) - Haber Merkezi Editör:
 
Etiketler: KUMLUCA’DA, GELENEKSEL, TARIM, VE, EKO, TURİZMİNE, , DAYALI, KALKINMA, TOPLANTISI, YAPILDI,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 02.06.2020
Bugün
15° - 22°
Çarşamba
16° - 23°
Perşembe
16° - 22°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 01.06.2020
İmsak
03:50
Sabah
05:33
Öğle
13:00
İkindi
16:50
Akşam
20:18
Yatsı
21:53
Arşiv Arama
Haber Yazılımı