301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
27 Aralık 2019 - Cuma 14:07 Bu haber 144 kez okundu
 
KUMLUCA MÜFTÜSÜ HACI KAHRAMAN'IN KÖŞE YAZISI
Haberi


Rahman ve Rahim olan yüce Allah’ın adıyla başlayalım değerli okuyanlarım.

Hepinizin Cuması mübarek olsun.

Bu günkü Cuma sohbetinin konusu, yaklaşmakta olan miladi yılbaşı konusundaki görüşlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Değerli okuyucu kardeşlerim. Her şeyden önce hepimizin ömründen bir yılı daha geride bırakmak üzereyiz. Bizim bilmediğimiz ve Allahın bildiği bir zamanda hepimize gelecek olan ecelimize bir yıl daha yaklaşmış oluyoruz. Aklını kullanan bir Müslüman olarak geçen yılımızda ne gibi iyiliklerimiz oldu ne gibi kötülüklerimiz oldu. Bunun muhasebesini yapmak hepimizin görevidir. Tüm kurumlar ve kuruluşlar fabrikalar ve esnaflar her yılın sonunda bilançolarını çıkardıkları gibi, biz de Allah ile olan diyaloglarımızda bir bilanço çıkarmamız, yani nefis muhasebesi yapmamız lazımdır.

“Hesaba çekilmeden önce kendinizi hesaba çekiniz.” buyuran sevgili peygamberimizin bu hadislerindeki emri uygulamak her yılın sonunda yeni yılın başlangıcında çok uygun ve yerinde olmaktadır. Ama ne yazık ki dünyevileşmenin ve sekülerleşmenin olanca etkisi her yanımızı sardığı gibi, Müslüman milletimizin evlatlarını da sardı ve Müslüman Türk milletinin asil evlatlarının örfünde ve adetlerinde yeri olmayan; ayrıca İslam’ın yasakladığı pek çok haramın işlendiği yıl başı kutlamaları ve eğlenceleri düzenlemek çok yaygınlaştı. Bunun adı kültür asimilasyonudur. Kültür bir milletin içinde ve kalbinde taşıdığı ve gelecek nesillere aktardığı davranışlar örf adet ve geleneklerimizdir. 1000 yıla yakın bu topraklarda Müslüman’ca yaşayarak kültürümüzü koruduk ve yine kültürümüzü koruyarak yaşayacağız.

İnsanımız şöyle diyor; “Bu yılbaşı gecesinde üç beş arkadaş bir araya gelsek sohbet etsek ne olur bun da” diye işi çok basit bir dost meclisi toplantısı alarak görmektedir. Halbuki yıl başı eğlenceleri dostların bir araya gelmesinin çok ötesine geçerek İslam ile hiçbir bağı olmayan ve tamamen Hıristiyan inancının bir tezahürü olan Noel baba kıyafetli insanların sokaklarımızda, dükkanlarımızın vitrininde çam ağaçları ile süslenerek vitrinlerin bu yılbaşına has olarak ışıklandırılması caddelere yılbaşına özel yapay yılbaşı ağacının kurulması kültür erozyonun birer olumsuz neticeleridir.

Ayrıca; üzülerek ifade etmek istiyorum ki insanların hayalleri ve umutlarını istismar demek olan piyango biletinin alınması da dinimizin asla tasvip etmeyeceği haram kıldığı büyük günahlardandır. Piyonga bileti alan insanlar birde bize: Hocam bana biletime piyango bileti çıkarsa fakirlere vereceğim, cami yaptıracağım gibi dini açıdan da faydalı görülen bir amaçlarının olduğunu söyleyerek piyonga bileti almanın caiz olup olmadığını soruyorlar. Bir defa haram olan parayla cami yaptırsak, yetimi de doyursak sevap kazanamayız. Pis bir suyla temizlik yapılamayacağı gibi haram parayla da sevap kazanılamaz. İnsanımızın hayalleri ile oynamak ve hatta istismar etmek demektir bilet almak.

Milletimizin kıymetli evlatları 2019 yılı sona ererken, geçen yılın bir muhasebesini yapmak, yapamadığımız iyilikleri yapma azmi içinde olmak, yaptığımız kötülüklerin de pişmanlığı içinde olarak yeni yıla ve temiz bir geleceğe yelken açmamız için yılbaşlarını iyi bir fırsata çevirebiliriz. Hıristiyanlıkta bile olmayan Noel baba figürleri taşımak pagan kültürünün eseri olduğunu bilmek ve bunlardan uzak durmak bizden beklenen davranıştır. Piyango bileti alma gibi bir haramı işlemekten de milletimizi sakındırıyoruz.

Hepinize hayırlı cumalar diliyorum.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: , KUMLUCA, MÜFTÜSÜ, HACI, KAHRAMAN'IN, KÖŞE, YAZISI,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 02.06.2020
Bugün
15° - 22°
Çarşamba
16° - 23°
Perşembe
16° - 22°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 01.06.2020
İmsak
03:50
Sabah
05:33
Öğle
13:00
İkindi
16:50
Akşam
20:18
Yatsı
21:53
Arşiv Arama
Haber Yazılımı