Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
02 Ocak 2020 - Perşembe 15:25 Bu haber 776 kez okundu
 
KUMLUCA ÖZEL MEDİKUM HASTANESİ 2019 YILINDA DA BÜYÜK BAŞARILARA İMZA ATTI
KUMLUCA ÖZEL MEDİKUM HASTANESİ 2019 YILINDA DA BÜYÜK BAŞARILARA İMZA ATTI
KUMLUCA Haberi


KUMLUCA ÖZEL MEDİKUM HASTANESİ 2019 YILINDA DA BÜYÜK BAŞARILARA İMZA ATTI

Kumluca’da faaliyet gösteren ve Batı Antalya’nın sağlık merkezi haline gelen Kumluca Özel Medikum Hastanesi 2019 yılında da tüm çalışanlarının özverili, güler yüzlü ve başarılı çalışmaları ile vatandaşların güvenini ve takdirini kazanmaya devam ediyor. 2019 yılında da bir çok önemli ameliyat ve tedavi ile hastalar Özel Medikum Kumluca Hastanesinde şifa bulurken, yapılan etkinlikler ve konferanslarla vatandaşlar bilgilendirildi.

 

MEDİKUM’DA YATAĞA BAĞIMLILIKTAN KURTULDU

 

Elmalı’da yaşayan Fatma Tavalı, geçirdiği bel fıtığı ameliyatı sonrası ameliyat yerinde enfeksiyon gelişmesi nedeniyle yürüyemez hale geldi.

 

Elmalı’da yaşayan 67 yaşındaki Fatma Tavalı, geçirdiği bel fıtığı ameliyatı sırasında vücuduna enfeksiyon gelişti. Ameliyat sonrası enfeksiyon nedeniyle ağrıları geçmeyen ve zamanla yürüyemez hale gelen Tavalı, yatağa bağımlı halede yaşamını sürdürürken, Özel Medikum Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hasan Uçmak’ın uyguladığı tedavi sonrası sağlığına kavuştu.

 

Ağustos ayında ameliyat olan Fatma Tavalı’nın eşi İbrahim Tavalı, eşinin geçtiğimiz Ağustos ayında bel fıtığı ameliyatı olduğunu, ameliyat sonrası ağrıların artması üzerine doktorlar tarafından ameliyat yerinden enfeksiyon kaptığını öğrendiklerini söyledi.

 

Eşine çeşitli tedaviler uygulandığını ancak bir sonuç vermediğini ifade eden Tavalı, “Ameliyat sonrası eşimin durumu her geçen gün kötüye gitti ve yürüyümez hale geldi. Yemeğini bile yatarak yiyebiliyordu. Eşimi görünce çok üzülüyordum, ameliyat olduğuna pişman oldu. Bir çok kez kan tahlilleri yapıldı, verilen ilaçlar uygulanan tedaviler fayda sağlamadı. Eşimin rahatsızlığı geçmiyor gün geçtikçe daha da kötü oluyordu. En son çare olarak Medikum Hastanesi Enfeksiyon doktoru Prof. Dr. Hasan Uçmak’a geldik. Tahlil ve tetkiklerini yaptıktan sonra tedaviye başladı. 20 gün Özel Medikum Hastanesinde yattık. Eşim şu anda asa bile kullanmadan yürüyor. Tedavimiz süresince Elmalı’dan geldik. Doktor ve hastane iyi olduktan sonra uzaklık hiç önemli değil. Sürekli kontrol için gelip gideceğiz. Prof. Dr. Hasan hocamıza, hastane çalışanlarına teşekkür ediyoruz.” dedi.

 

Özel Medikum Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hasan Uçmak da bazı cerrahi müdahaleler sonucu hastalarda enfeksiyon gelişebildiğini bu durumda hastanın iyileşmesini beklerken daha kötüye gitmeledi sebep olabileceğini söyledi.

 

Bu gibi durumlarda çok dikkatli ve tedbirli olunması gerektiğini, bazı zamanlarda tedavilerin uzun süreçler alabildiğini ifade eden Prof. Dr. Uçmak, “Bu ve buna benzer enfeksiyonlar, iyileşmeyen sürekli akan, hastaya ağır rahatsızlıklar verebilir. Bu hastamızda olduğu gibi bazı durumlarda hasta yatalak olacak hale gelebilir. Hastamız bel fıtığı nedeniyle ameliyatı olmuş. Ameliyat sonrası hastada ateş, üşüme, titreme ve bel bölgesinde şiddetli ağrılar meydana gelmiş. Şikayetleri geçmeyen hastamızın enfeksiyon değerleri yüksek olunca bize geldi. Hastamızı planladığımız tedavinin uygulanması için hastanemizde yatırdık. Tedavi sonrası yürüyemeyen hastamız sağlığına kavuştu. Tabi bu süreci bu kadarda bırakmıyoruz, enfeksiyonun tekrar etmemesi için belirli aralıklarla kontrollerini gerçekleştireceğiz. Şu anda sağlıklı bir şekilde yürüyebilir vaziyette hastanemizden taburcu ediyoruz.” dedi.

ÖZEL MEDİKUM HASTANE’SİNDE İLK MİDE BOTOKS’U YAPILDI

 

Obezite tedavisinde son yıllarda kullanılmaya başlayan ve diğer tedavi yöntemlerine göre daha az risk oluşturduğu öngürülen “Mide Botoksu” uygulaması, Özel Medikum Hastanesi’nde ilk defa bir hastaya yapıldı.

Uzun süredir kilo sorunu yaşayan, daha önce uyguladığı diyetlerle kilo sorununa çözüm bulamayan Ali Can, Özel Medikum Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ramazan Sarıbay’a başvurarak son yıllarda obezite tedavisinde kullanılmaya başlayan yöntemlerden olan “Mide Botoksu” yaptırmak istedi.

Özel Medikum Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ramazan Sarıbay tarafından hastanın değerlendirilmesinden sonra “Mide Botoksu” yapılmasının uygun olduğuna karar verilerek operasyon gerçekleştirildi. Operasyon sonrasında aynı gün hastaneden taburcu olan Ali Can, işlem sonrası kendisi için herhangi bir problem oluşmamasından dolayı işlemden çok memnun olduğunu söyledi.

Daha önceleri çok kez diyet girişiminde bulunduğunu, ancak zayıflama konusunda bir türlü başarılı olamadığını ifade eden Can, “Son çare olarak mide ameliyatı olmak için araştırmalar yapmaya başlamıştım. Çünkü kilolarımdan kurtulmak istiyordum. Araştırmalarımda mide ameliyatlarının başarılı ancak riskli olduğunu da öğrendim. Bu süreçte Mide Botoksu yönteminin risklerinin daha az olduğunu öğrendim ve doktorum Ramazan beye gelerek operasyon yapılmasını istedim. Yaklaşık 20 dakikalık bir uykudan uyanmış gibi operasyon gerçekleşti. Aynı gün hastaneden taburcu oldum. Fransa’da yaşayan biri için söylüyorum, Avrupa’nın bir çok yerinde böyle bir hastane görmedim. Ramazan Hocam ve tüm hastane personellerine ilgi alakaları için çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Özel Medikum Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ramazan Sarıbay da son yıllarda tıbbın ilerlemesiyle özellikle obezite tedavisinde yeni yöntemlerin de ortaya çıkmaya başladığını, bu yöntemlerden birinin de “Mide Botoksu” uygulaması olduğunu söyledi.

Gerek yeme içme alışkanlıklarının düzensizliği, gerekse kontrolsüz beslenme gibi çeşitli nedenlerden dolayı oluşan kilo ve yağ dokusu problemleri günümüz dünyasının en çok karşılaşılan sorunlarından biri olduğunu ifade eden Op. Dr. Sarıbay, “Genel anlamıyla Mide Botoksu, mideye botilinum toksin (botoks) enjekte edilmesine dayanan ve kilo vermeyi hızlandıran bir yöntemdir. Midenin belirli kısımlarına botoks uygulanarak midenin kasılması sınırlandırılıp iştah kaybı olduğu için kilo verilmesi sağlanır. Ancak tek başına yeterli olmayıp muhakkak düzenli bir diyet programıyla beraber yürütülmelidir” dedi.

Özel Medikum Hastanemizde ilk mide botoksu operasyonunu başarılı bir şekilde gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Sarıbay, operasyon sonrası verilen kiloların alınmaması için dengeli beslenme çok önemli olduğunu, bu konuda hastaların diyetisyen eşliğinde kilo vermelerinin önemli olduğunu bildirdi.

Özel Medikum Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Sümeyye Koparan da obezitenin, vücutta yağ dokusunun birikmesi sonucu ortaya çıkan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğunu; birçok faktörün obeziteye neden olabileceğini fakat besin tüketimi fazlalığının önemli bir faktör olduğunu söyledi.

Bu gibi durumlarda hastaların öncelikle sağlıklarını ön planda tutarak kilo kaybı girişiminde bulunmaları gerektiğini vurgulayan Koparan, “Kilo verme sürecinde vücut kompozisyonunu korumak son derece önemlidir. Mide botoksu iştah mekanizması üzerinde etki ederek kişinin besin alımını oldukça sınırlamaktadır. Bu yüzden kişinin ne yediği, ne zaman yediği ve ne kadar yediği çok önemli. Zamanla kas kaybı yaşamamak ve özellikle yağ dokusunu azaltmak için kişiye özel beslenme planının hazırlanması ve düzenli kontrollerin yapılması gereklidir. Bizde hastamız için bu planlamaları yaptık, inşallah hastamız ilerleyen süreçte istediği ideal kiloya kavuşmuş olacak.” dedi.

MEDİKUM SAYESİNDE 11 YILDIR ÇEKTİĞİ AĞRILARDAN KURTULDU

11 yıldır çektiği bel fıtığı rahatsızlığı sebebiyle gitmediği doktor kalmayan Fatma Güzeloğlu Özel Medikum Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Dr. Bülent Kılınçoğlu sayesinde sağlığına kavuştu.

Bel fıtığı rahatsızlıklığı sebebiyle 11 yıldır hayat kalitesinden yoksun bir şekilde gitmediği doktor kalmayan Fatma Güzeloğlu son zamanlarda yürüyemez hale geldi. Güzeloğlu “Bel fıtığı 11 yıldır çektiğim bir rahatsızlık. Uyku düzenim kalmadı ağrılardan duramaz hale geldim. Acı sızı içindeydim. Oturmakta, kalkmakta ve hareket etmekte zorlanıyordum. Daha önce gittiğim doktorlar platin koyacağız dediler. Ama ben istemiyordum. Doktor arayışı sırasında Bülent Hocamıza geldik. Tekerlekli sandalye ile geldiğim hastaneden yürüyerek çıktım. Dr Bülent Kılınçoğlu’ndan allah razı olsun, çoluğunun çocuğunun muradını versin. 11 yıldır çekdiğim acılarım dindi” dedi.

 

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Bülent Kılınçoğlu “Uzun zamandır hayat kelitesi bozuk olan, ağrıları her türlü ilaç ve fizik tedavi ile geçmeyen hastamıza mevcut sistemik hastalıkları nedeni ile daha az riskli ve daha kolay olan halk arasında kapalı ameliyat da denen mikroskobik cerrahi uygulandı. Ameliyatla omurilik ve kanal darlığı giderildi ve sinirler rahatlatıldı. Bir gün sonra evine giden hasta tedaviye çok iyi yanıt verdi ve İki hafta sonra ağrılarının tamamına yakın kısmından kurtulmuş halde, ağrısız ve aktif olarak normal hayatına döndü. Ameliyattan sonra hastalarımızın tedavisini, aylık ve 3 er aylık periyodik kontrollerle takibine devam ediyoruz. Mikrocerrahi yöntemi tüm dünyada oldukça başarı ile kullanılan ve her hastaya uygulanabilen son derece güvenilir bir yöntemdir.” dedi.

 MEDİKUM HASTANESİ “DİYABETLE YAŞAM” KONULU KONFERANSI DÜZENLENDİ

 

Konferansa konuşmacı olarak Özel Medikum Hastanesi İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı Dr. Demet Şahiner Lazzari, Kardiyoloji Uzmanı Dr. Erdal Durmuş, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Ali İhsan Kadıoğlu ve Diyetisyen Sümeyye Koparan katıldı.

 

Özel Medikum Hastanesi Başhekimi Dr. Galip Öztekin, 14 Kasım Dünya Diyabet günü dolayısıyla düzenlenen konferansda, “Bölge halkına hizmet için burdayız. Elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz, halkımızı bilgilendirmek bizim amaçlarımızın arasında. Konferansa katıldıkları için herkese teşekkür ediyoruz.” dedi.

 

 

 

İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı Dr. Demet Şahiner Lazzari “Şeker Hastalığına, insülin yetersizliği, insülin direnci veya ikisi birden sebep olabilir. Şeker hastalığı vücudumuzdaki tüm sistemleri etkileyebilen bir hastalıktır. Obez olan, Kalp-damar hastalığı olan, Hipertansiyonu olan, Egzersiz yapmayan, Polikistik over sendromu tehşisi koyulmuş, Gebelik şekeri yüksek olan ve aile hikayesi olan kişiler risk altındadır. Azalmış kan akımıyla birlikte, ayaklarda sinir hasarı, ayak ülseri( yara), enfeksiyon nedeniyle amputasyon (ayak kesilmesi) olabilir. Tüm körlüklerin yüzde biri diyabete bağlı gelişmektedir. Diyabet böbrek yetmezliğinin de önde gelen nedenleri arasındadır. Lütfen diyabeti hafife almayın. Çok basit olarak gördüğünüz bir yara kötü sonuçlara neden olabilir. Şeker hastalığı tanı anından itibaren yaşam yolunda sizinle beraber olacak bir hastalıktır. Mutlaka kontrol altında tutulmalıdır” dedi.

 

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Erdal Durmuş “Diyabet (Şeker hastalığı) kalp başta olmak üzere birçok organı etkilemektedir. Hipertansiyon, Koroner Arter Hastalığı, Hiperlipidemi, Kalp yetersizliği, Ritim Bozuklukları diyabetin neden olduğu rahatsızlıklardandır. Diyabet hastalarının yaklaşık %80-90 kadarında tansiyon yüksektir. Diyabet damar sertliğine neden olarak kalp krizi oluşma riskini arttırır. Diyabeti olan hastaların tanı konulduktan sonra hemen ve sonrasında belirli aralıklarla kardiyoloji bölümüne muayene olmalarını öneririm” dedi.

 

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Ali İhsan Kadıoğlu “Diyabetten korunmak için aerobik egzersizleri önerdi. Çünkü diyabet kas iskelet sistemini etkilemektedir. Nöropati (Sinir Hasarı), kas erimesi, kemik erimesi, metabolik hastalık bağlantılı kireçlenme, katı el, dupuytren kontraktürü- tetik parmak, donuk omuz hastalığı olanlar şeker hastalığı acısından kontrol ve tetkik edilmelidir.” dedi.

 

Diyetisyen Sümeyye Koparan “ Beslenme; sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin öğelerini yeterli miktarlarda, çeşitlilikte ve uygun zamanlarda almak için bilinçli yapılması gereken bir davranıştır.

Diyabet, bireyin yaşamında başta beslenme alışkanlıkları olmak üzere bazı değişiklikler yapmasını gerektiren bir durumdur. Sağlıklı beslenme diyabet tedavisinin temel taşlarından biridir. Kan şekerini, esas olarak karbonhidrat içeren besinler oluşturur. Bu yüzden bireyin besin gruplarını iyi bilerek kontrollü tüketmesi gerekir. Diyet, diyabetin tipine, alınan tedaviye, fiziksel aktivite düzeyine, o andaki kan şekeri düzeyine ve her şeyden önemlisi yaşam koşullarına bağlı olarak değişir ve kişiye özel planlanır. Yani her diyabet hastası için aynı tip beslenme şekli olamaz.

Obezite, diyabet için başlıca risk faktörlerinden birisidir. Özellikle karın bölgesinde yağ dokusunun artması insülin direnci ile ilişkilendirilmektedir. İnsülin direnci kontrol edilemezse diyabet oluşumuna neden olabilir veya kişide var olan diyabeti daha kötü bir seviyeye götürebilir. Bu yüzden vücut ağırlığı ve yağ dokusu kontrolü mutlaka yapılmalıdır” dedi.

YANLIŞ AYAKKABI YÜZÜNDEN AZ DAHA AYAĞINI KAYBEDİYORDU

Aldığı ayakkabının ayağını vurması sonucu aluşan yaranın enfeksiyon kapmasıyla ayağı kesilme tehlikesiyle karşı karşıya kalan Dudu Kocabaş, gördüğü uzun tedavinin ardından sağlığına kavuştu

 

Finike ilçesinde yaşayan Dudu Kocabaş, aldığı ayakkabının toğuğunda oluşturduğu yara nedeniyle ayağını kaybetme tehlikesi yaşadı.

 

Alınan bilgiye göre Finike ilçesinde yaşayan Dudu Kocabaş, yaklaşık dört ay önce ayakkabı aldı. Ayakkabının vurması sonucu topuğunda oluşan yara oluşan Kocabaş, ilk başlarda yaranın geçeceğini düşünerek fazla önemsemedi. Yaranın her geçen gün derinleşmeye başladığını gören Kocabaş, devlet hastanesine giderek tedavi oldu.

 

Tedavinin yaranın iyileşmesine cevap vermemesi üzerinde başka bir hastaneye de giden Kocabaş’a bu süreçte üç defa küçük ameliyat yapılarak topuktaki yaranın içi temizlendi. Yaranın daha da derinleşerek yürümesine engel olmaya başlayınca, Kumluca’da ki Özel Medikum Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hasan Uçmak’a başvuran Kocabaş, burada uygulanan tedavi sonrası sağlığına kavuşarak ayağını kaybetmekten kurtuldu.

 

Yaklaşık dört aydır ayağından büyük sağlık sıkıntısı yaşadığını ifade eden Dudu Kocabaş, “Yanlış seçim yaparak aldığım ayakkabı ilk başta ayağımın topuk kısmında yara oluşturdu. Ben geçici olduğunu düşünerek ayakkabıyı giymeye devam ettim. Yara derinleşince bu sefer enfeksiyon kaptı ve yürümemi engellemeye başladı. Ayağımın topuk kısmındaki yaradan çok ağır koku geliyordu. Bütün koku eve yayılıyor çok rahatsız oluyordum. Dayanılmaz hale ağrı ve ayağımdaki yaranın büyüklüğü nedeniyle gittiğim son doktorum ayağımın kesilmesi gerektiğini söyledi.” dedi.

 

Kızının da bir sağlık çalışanı olması dolayısıyla, ayağındaki yaraının iyileşmesi için tedavi arayışına girdiklerini anlatan Kocabaş, son olarak Özel Medikum Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hasan Uçmak’a başvurduklarını ve hastanede üç gün yatarak, ardından da bir ay süreyle ayaktan tedavi sonucu ayağındaki yaranın iyileştiğini ve kesilmesi gerek denilen ayağını kesilmekten kurtulduğunu belirtti.

 

Özel Medikum Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hasan Uçmak da her rahatsızlıkta olduğu gibi vücutta nedensiz olarak oluşan her türlü yaraların önemsenmesi ve biran önce tedavisine başlanmasının, oluşabilecek büyük olumsuzlukları önlemede önemli olduğunu söyledi.

 

Hastanın kendilerine aldığı ayakkabının önce ayağında yaraya yol açtığını, ardından da yaranın enfeksiyon kapması şikayetiyle başvurduğunu ifade eden Uçmak, “Hastamız bize geldiğinde ayağında derin yara ve koku yapmış derin yara vardı. Yaranın genişliği 8 santim, derinliği 4 santim civarındaydı. Hastamız aynı zamanda şeker hastası olması nedeniyle, daha önce yapılan operasyonlar sonrası yaranın iyileşmesi gerilemiş durumdaydı. Tıbbi olarak daha öncede hastamıza söylendiği gibi bizimde tedavi alternatiflerimiz arasında ayağın bir kısmının opera edilerek kesilmesi vardı. Önceliğimiz ilaçla doğru tedavi uygulayarak tedavi edilmesi oldu ve hastamız tedavi cevap verdi. Bizde en az kendisi kadar tedavinin başarılı olmasından dolayı mutluyuz.” dedi.

 

Bu tür rahatsızlıklarda özellikle diyabet hastalarının çok dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Uçmak, “Bu rahatsızlıkta olduğu gibi yanlış ayakkabı seçimi, günlük yaşam konforundan tutun, çeşitli eklem rahatsızlıkları, diyabetik ayak rahatsızlıkları gibi bir çok rahatsızlıklara ortaya çıkartabiliyor. Bu konuda herkes çok dikkatli olmalı, ancak diyabet hastaları daha fazla dikkatli olmalı. Ayağınıza uymayan bir ayakkabının yaptığı basit bir yara sonrasında sizi ayağınızdan edebilir.” diye konuştu.

ENDUROCULARDAN MEDİKUM’A TEŞEKKÜR PLAKETİ

Beykonak Enduro Motosiklet Kulübü Başkanı Bülent Dönmez, Özel Medikum Hastanesi Başhekimi Dr. Galip Öztekin’e teşekkür plaketi verdi.

Beykonak Enduro Motosiklet Kulübü Başkanı Bülent Dönmez ve yönetim kurulu üyeleri, Özel Medikum Hastanesi Başhekimi Dr. Galip Öztekin’i ziyaret etti. Ziyarette konuşan Beykonak Enduro Motosiklet Kulübü Başkanı Bülent Dönmez, her zaman ilçe genelinde düzenledikleri etkinlikte sağlık alanında kendilerine verdikleri destekten dolayı, Özel Medikum Hastanesi’ne teşekkür ettiklerini söyledi.

Son iki yıldır gerçekleştirdikleri Türkiye Motokros Şampiyonası’nda Özel Medikum Hastanesi’nin ambulans ve sağlık ekibi desteği verdiğini hatırlatan Dönmez, “Türkiye Motokros Şampiyonası gibi büyük bir organizasyonun ilçemizde düzenlenmesinden dolayı büyük bir mutluluk ve gurur duyuyoruz. Bu organizasyonun olmazsa olmazı, yarış alanında olası bir kazaya karşı sağlık tedbirlerinin alınması. Bu konuda iki yıldır bizlere her türlü desteği sağlayan Özel Medikum Hastanesi’ne teşekkür ediyoruz.” dedi.

Özel Medikum Hastanesi Başhekimi Dr. Galip Öztekin de hastane olarak sadece Kumluca değil, Finike, Demre, Kaş ve Elmalı’da gerçekleştirilen her türlü sosyal, kültürel etkinliklere ve sağlık alanında duyulan ihtiyaçları hastanenin imkanları dahilinde karşılamaya çalıştıklarını söyledi.

Yeni bir hastane olduklarını bölge insanlarına sağlık alanında hizmet vermeye çalıştıklarını ifade eden Dr. Öztekin, “Amacımız bölgemiz insanlarına kaliteli, güzel sağlık hizmeti sunabilmek. Burada bölge insanımızın değer verdiği, yaşam kültürü olmuş her türlü sosyal etkinliklere de destek veriyoruz. Sizlerden de isteğimiz, özellikle de sağlık alanında ortaya koyduğumuz bu hastaneye sahip çıkmanız. Biz her zaman bir olur, beraber olursak kazanan, bölge insanımız olur, sizler olursunuz. İmkanlarımız daha iyi olur, sizlerin yaptığı bu gibi güzel etkinliklere daha fazla destek sağlarız.” dedi.

Konuşmaların ardından, Beykonak Endura Motosiklet Kulübü Başkanı Bülent Dönmez, Özel Medikum Hastanesi Başhekimi Dr. Galip Öztekin’e desteklerinden dolayı teşekkür plaketi sundu.

MEDİKUM’DA ORGAN BAĞIŞI SEMİNERİ DÜZENLENDİ

 

Kumluca İlçe Sağlık Müdürü Dr. İsmail Arıcı, organ yetmezliğinin önemli bir sağlık sorunu olarak gündemdeki yerini koruduğunu söyledi.

3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası dolayısıyla Özel Medikum Hastanesinde konuşma yapan Kumluca İlçe Sağlık Müdürü Dr. İsmail Arıcı, “Organ yetmezliği sorunu yaşayan hastalarımız için büyük bir umut ışığı olan organ bağışı haftasının en etkin ve en verimli bir biçimde kutlanması hastalarımız için motive edici bir unsur olabileceği gibi aynı zamanda organ bağışı hususunda, halkımızın ve sağlık personelinin farkındalığının arttırılacak olması da organ bağışı ve organ nakli sayılarının arttırılması yönünde olumlu sonuçlar doğuracaktır. Ülkemizde organ yetmezliğine bağlı olarak, organ nakli bekleyen hasta sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Ancak organ bağışı oranları düşük bir seviyede seyretmekte ve buna bağlı olarak tedavisi yalnızca organ bağışı ile mümkün olan hastalarımız, sağlıklarına kavuşamadan hayatlarını kaybedebilmektedir” dedi.

Organ yetmezlikleri önemli bir sağlık sorunu olduğunu söyleyen Dr. Arıcı, “Organ bağışı ve organ nakli sayılarının arttırılması Bakanlığımızın öncelikli hedefleri arasında bulunmaktadır. 3-9 Kasım tarihleri arasında Kumluca Cumhuriyet Meydanında “Organ Doku Bağışı Standı” kurulacaktır.

RUTIN SMEAR TESTİ YAPTIRMAK İÇİN GELDİ KAPALI RAHİM AMELİYATI OLDU

Özel Medikum Hastanesi’ne Smear testi yaptırmak için gelen hastada yumurtalıklarında iki taraflı 8 santim çapında iki adet kist ve rahminde 8 santim çapında miyom olduğu tespit edildi.

 

C.N. isimli hasta rutin smear testi için Özel Medikum Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ertuğrul Yılmaz’a muayene oldu. Muayene sonucunda iki taraflı kist ve büyük miyom olduğunu fark edildi. Hastaya aynı zamanda vajen ve rahimde sarklıklık, idrar kesesi sarkması teşhisi de konularak, kapalı yöntem laparoskopi ile rahim ve yumurtalıkların alınması, sarkıklıkların giderilmesi için operasyon önerildi.

 

Kapalı laparoskopik yöntem ile rahim ve yumurtalıkların alınması gerçekleştirilen, vajen duvarı kapalı cerrahi yöntemle karın duvarına asılarak ve vajendeki genişleme ve sarkıklık düzeltilerek dokular düzeltildi. Hastanın karnına kesi yapılmadan gerçekleştirilen operasyon sadece yarım santim ve bir santimlik dört adet kesiyle ameliyatı yapıldı. Karında ameliyat kesisi olmadığı için hasta operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönerken, hastaneden taburcu olduğunda normal yaşantısına devam etti.

 

 

Özel Medikum Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ertuğrul Yılmaz, Sağlık Bakanlığı’nın ameliyatları A, B, C, D, E diye sınıflara ayırdığını, bu sınıflandırmada C- grubunda sezeryan, B- grubunda açık yöntemle rahim alınması ameliyatı, A-grubunda ise kapalı laparoskopik yöntemle rahim alma ve kanser nedeniyle yapılan ameliyatların olduğunu söyledi.

 

A-grubu ameliyatların genellikle Eğitim Araştırma ve Üniversite Hastaneleri gibi tam teşekküllü 3. basamak diye tarif edilen sağlık kuruluşlarında gerçekleştirildiğini belirten Yılmaz, hastasına kapalı laparoskopik yöntemle 8 santim çapında miyom ve iki taraflı kistlerin olması nedeniyle rahim ve yumurtalıklarınının alındığını, ayrıca vajen sarklıklığının düzeltilmesi için vajenin özel asıcı materyaller kullanılarak vajeni karın duvarına sabitlediklerini belirtti.

 

Yılmaz şu bilgileri verdi:

 

“Hastanemizde, Sağlık Bakanlığı’nca A-grubunda sınıflandırılan başarılı bir operasyon gerçekleştirdik. Operasyon çok başarılı geçti, operasyonu kesi yapmadan gerçekleştirmemiz hastamıza ayrıca konfor kazandırdı, operasyon sonrası hastamızda kanama ve ağrı olmadı. Hastamız kısa süre içerinde normal yaşantısına geri döndü. Operasyon sonrası hastamızın ağrısız olarak normal yaşantısına kısa sürede devam etmesi hastamız kadar bizi de çok mutlu etti. Bundan sonraki yaşamında daha önceki sıkıntılarını yaşamadan devam edecek.”

 

Her kadının belirli bir yaştan sonra düzenli olarak smear testi yaptırması gerektiğini vurgulayan Dr. Yılmaz, rahatsızlıkların erken teşhis ve tedavideki başarıyı arttırmak için hekimler olarak smear testi yaptırmayı önerdiklerini bildirdi.

 

Özel Medikum Hastanesinde gerçekleştirilen başarılı operasyonla sağlığına kavuşan C.N’de, uzun süreden beri yaşadığı rahatsızlıkları, yaptırdığı smear testiyle teşhis ve tedavisini gerçekleştiren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ertuğrul Yılmaz’a teşekkür ettiğini bildirdi.

 

Ameliyat öncesi bazı tereddütleri bulunduğunu belirten C.N, “Doktorumun operasyonda yaşayacağım riskleri, sonrasındaki rahatlığımı anlatınca ameliyat olmaya karar verdi. Gerçekten çok kolay ve rahat geçti, sağlığıma kavuştuğum için çok mutluyum. Ameliyat sonrası çok az bir ağrım oldu, sonrasında hiç bir ağrım olmadı. Doktorumuz başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

MİKROCERRAHİ YÖNTEMİYLE AĞRILARINDAN 24 SAATTE KURTULDU

Antalya’da yaşayan Yavuz Yavuz, beş yıldır yaşadığı bel ağrısı ve yürüyememe şikayetinden mikrocerrahi yöntemiyle gerçekleştirilen 2 saatlik operasyonunla kurtularak sağlığına kavuştu.

Antalya’da yaşayan beş yıldır bel ağrısı yakınmaları nedeni ile yüreyemez hale gelen Yavuz Yavuz, Özel Medikum Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Bülent Fahri Kılınçoğlu tarafından gerçekleştirilen başarılı mikrocerrahi operasyonuyla 24 saate sağlığını geri kazandı.

Kendisinin yaklaşık beş yıldır bel ağrısı rahatsızlığı yaşadığını, zamanla bu rahatsızlığın ilerleyerek yürüyemez hale geldiğini ifade eden Yavuz Yavuz, rahatsızlığı nedeniyle bir çok doktora gittiğini, bir ilaç kullanarak değişik tedavi yönetmeleri uyguladığını söyledi.

Gittiği hemen hemen tüm doktorların rahatsızlığına bel fıtığı teşhisi koyduklarını anlatan Yavuz, “Rahatsızlığımla ilgili önce fıtık tedavisi gördüm, ancak ağrılarıma karşı etkili olmadı ve şikayetlerim daha fazla arttı. Son zamanlarda ayakta duracak halim yoktu. Geceleri bile ağrılarım oluyordu. Sağ ayağım ve ayak parmaklarım uyuşuyordu. Üç yıl önce Bülent hocam sayesinde ağrılarımın fıtıktan değil de kanal daralması ve sinir sıkışıklığı sonucu meydan geldiğini öğrendim. Bunun içinde bazı tedavileri uyguladık, bir dönem olsun rahatlama oldu. En sonunda Özel Medikum Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Op. Uzmanı Dr. Bülent Fahri Kılınçoğlu hocamında önerisiyle ameliyat olmaya karar verdim. Mikrocerrahi yöntemiyle gerçekleştirilen operasyon sonrası ilk geceden ağrılarım geçti ve rahatladım. Ameliyatımız gerçekleştiren Bülent Fahri Kılınçoğlu hocam başta olmak üzere, ameliyat ekibine, hemşirelere ve tüm hastane personeline teşekkür ederim.” dedi.

Özel Medikum Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Bülent Fahri Kılınçoğlu da omurga kanal darlığı ve sinir sıkışıklığı rahatsızlıklarının çoğu zaman bel fıtıkları ile karışabildiğini, bundan dolayı da hastaların rahatsızlıklarının ilerlediğini ve yaşam konforlarını kaybettiklerini söyledi.

Bel ve boyun fıtıkları, kireçlenme de denilen omurga kanal darlıklarının sıklıkla beraber olmasının bu karışıklığın sebebi olabileceğini ifade eden Kılınçoğlu, “Ancak dikkatli muayene, MR veya tomografi gibi radyolojik incelemelerle bu ayrım kolaylıkla yapılabilir. Günümüz sağlık teknolojisinin hızla gelişmesiyle bu rahatsızlık kolaylıkla tedavi eidlebiliyor. Bizim hastamızda uyguladığımız mikrocerrahi operasyonu tekniği, halk arasında bilinen ismi ile kapalı ameliyat yöntemi, yaklaşık 2 santimlik bir alandan girilerek mikroskop eşliğinde gerçekleştirilen son derece güvenli ve başarı şansı yüzde 95’in üstünde bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde hastalar, hastanede olası bir komlikasyon gelişmediği takdirde en fazla 24 saat kaldıktan sonra taburcu olurlar. Önerdiğimiz istirahat ve egrzersiz programı dahilinde hastalarımız çok kısa sürede eski yaşam konforlarına kavuşarak, hayatlarını sağlıklı bir şekilde idame ettirirler.” dedi.

İKİ SAATLİK OPERASYONUN ARDINDAN YÜRÜMEYE BAŞLADI

Kumluca Özel Medikum Hastanesi’nde total diz artoplastisi (Diz protezi) ameliyatı olan Necla Akdil (67) ameliyattan bir gün sonra yürümeye başladı.

Özel Medikum Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Tayfun Dalgın, halk arasında diz protezi olarak bilinen diz artoplastisi ameliyatlarının hem hasta, hem de hekim açısından zor ameliyatlar olduğunu söyledi.

Özellikle total diz protezi ameliyatları konusunda hastaların çekindiklerini ifade eden Dalgın, “Ameliyat öncesi yürüme güçlüğü çeken ve yaşam kalitesi bozulan hastamıza, operasyon sonrası yaşayacağı sıkıntı ve rahatlıkları anlattık. Hastamız aynı seansta her iki dizinden operasyon olmaya karar verdi. Operasyonumuz yaklaşık iki saat sürdü. Başarılı geçen operasyonun ertesi günü hastamız operasyon öncesine göre daha rahat yürüyebiliyor ve daha az ağrı hissediyordu. İlerleyen iyileşme süreciyle daha da iyi olacak.” dedi.

Aynı seansta her iki dizine de protez konulan Necla Akdil de ameliyatın ardından kısa sürede yürüyebiliyor olmasından dolayı çok mutlu olduğunu söyledi.

Yıllarca ağrı çektiğini ve buna bağlı olarak hereket etmekte zorlandığını ifade eden Akdil, “Son çare olarak ameliyata karar verdim. Ameliyat öncesi daha kötü olurum diye endişelerim vardı. Doktorum yaşayabileceğim iyi ve kötü yönlerini anlattı. Her iki dizimden ameliyat olmaya karar verdim. Ameliyat sonrası kısa sürede yürüyebildiğim için çok mutluyum. Doktorumuza, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör: Atila DEMİRPARMAK
 
Etiketler: KUMLUCA, ÖZEL, MEDİKUM, HASTANESİ, 2019, YILINDA, DA, BÜYÜK, BAŞARILARA, İMZA, ATTI,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Açık
Güncelleme: 08.07.2020
Bugün
24° - 30°
Perşembe
24° - 30°
Cuma
24° - 34°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 07.07.2020
İmsak
03:54
Sabah
05:37
Öğle
13:07
İkindi
16:58
Akşam
20:27
Yatsı
22:03
Arşiv Arama
Haber Yazılımı