301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
04 Ekim 2019 - Cuma 11:17 Bu haber 187 kez okundu
 
MİKROİKLİM ALANLARI . FİKRİ DOĞAN’IN KÖŞE YAZISI
MİKROİKLİM ALANLARI . FİKRİ DOĞAN’IN KÖŞE YAZISI
FİNİKE Haberi


MİKROİKLİM ALANLARI . FİKRİ DOĞAN’IN KÖŞE YAZISI

 

 

                        Bu nereden çıktı diyebilirsiniz. Konunun kesinlikle uzmanı değilim. Ama 1995 yılından beri bu bölgede yaşıyorum. Sık sık bölge içinde seyahat ederim. İş gereği, çoğu zaman da keyifli geldiği için. Antalya’ya, özellikle de batısını oluşturan TEKE Yarımadasına geldiğimde, Yarıkpınar-Beycik’den Belen’e kadar (polis noktasının olduğu yere) coğrafyası, bitki örtüsü, akarsuları, elbette pınarları ilgimi çekmişti. Elbette hemen arkasındaki Tahtalı Dağı. Çevresindeki diğer yerlere göre daha yeşil, bitki örtüsü daha zengindi. Yine Ulupınar bölgesi ağırlıklı olarak, pınarlar ve akarsuları daha yoğundu. Çıralıya doğru inerken, adeta Karadeniz’deki kadar yoğun bir bitki örtüsü ilgimi çekmişti. Yıllar sonra hala bu özelliğini diğer alanlara göre korumaktadır.

 

                  Ben bu bölgeye yerleştikten sonra iki defa, kışın hangi ayında idi, bilemiyorum ama kar yağışından dolayı Belen’e zor çıktığımı hatırlıyorum. Şimdi ki, Polis noktasında, yolda 10 cm kadar karın yağmış olduğunu, aracı zor kullandığımı hatırlıyorum. Bu olaya iki ayrı yılda tanık oldum. Belki daha fazlası olmuştur. Ama benim tanık olduğum iki ayrı yılda gerçekleşti. İlginçtir. Oysa Belen ile Beycik arası rakım olarak kar yağması mümkün olmayan bir mesafedir. Rakım muhtemelen 300-400 metre arasındadır.  Aynı bölgeye yaz yağmurları Temmuz ayında dahi kısa süreli de olsa yağmaktadır. Kışın zaten malum. Bu ayrıksı durum, bölgeyi çevresine göre istisna kıldığı kesin. Yani dar bir alan çevresine göre farklı iklim özelliği taşımakta.  Uzmanların işine karışmayacağım, ama bu istisnalığa, muhtemelen , bölgenin hemen içinde birden yükselen Tahtalı Dağı neden olmaktadır. Denizden Çıralı, Olympos ve Adrasan’dan  vadilerle hızla yükselen sıcak ve nemli hava, Tahtalı Dağına çarpmakta ve hızla yükselmektedir. Bu ani yükselme ani soğuma, elbette yağış oluşturmaktadır. Yağış bolluğu sağlayan bu durum, Yarıkpınar- Belen arasını çevresine göre farklı kılmaktadır. Kışın kar yağabilmekte, yazın ise yağmur sık yağmaktadır.

 

                 Bu yazıyı uzmanı dahi olmadığım bir konuda neden kaleme aldığımı düşünenler elbette haklı. Ancak, hepimizin bildiği gibi, Belen- Ulupınar arasında 3 yılına giren yol çalışmasını hepimiz bilmekteyiz. Küçük bir heyelan sonrası, yolun bir kısmının kayması, yeni türemiş müteahhide verilen yol çalışması, daha büyük heyelan ve yol kaymasına neden oldu. İkinci heyelanın nedeni kesinlikle insan kaynaklı. İlk çökme sonrası, yolun bir bölümü, büyük kaya parçaları ile yükseltilmeye çalışıldı. Zaten dolgu zemin olan doğal zemin bir kez daha aşırı yük ile kaydı. Bugün hala yol çalışması 3 . yılında sürmekte. Yılların ekipmanı, teknolojisi, kalifiye elamanı dururken, özelleştirme adına, dünkü müteahhitlere neden verilir yol yapımı? Elbette ki, nedenleri malum. Bu konuya gerekirse sonra girelim. Ancak, korunması gereken, çevresine göre bolluk ve bereket kaynağı bir alan, basit bir yol yapımı için neden yok edilir? Oysa; Yarıkpınar-Beycik ile Belen arasında yol eskisi gibi kalsa idi, yolun başlangıcına tabela ve bilgilendirme panoları ile bölgenin mikroiklim alanı özelliği vurgulansa idi, ne kaybedilirdi? Mikroiklim alanı ve çevresinin korunması için yolun bu bölümünün dar olduğu, sürücülerin daha dikkatli ve yavaş seyir etmeleri istenseydi. Daha ilgi çekici olmaz mıydı? Saygı da uyandırırdı. Pınarlar daha gür akmaya, bitki çeşitleri artmaya devam ederdi. Ama doğaya saygı nerede ki, burada olsun.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: MİKROİKLİM, ALANLARI, ., FİKRİ, DOĞAN’IN, KÖŞE, YAZISI,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 02.06.2020
Bugün
15° - 22°
Çarşamba
16° - 23°
Perşembe
16° - 22°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 01.06.2020
İmsak
03:50
Sabah
05:33
Öğle
13:00
İkindi
16:50
Akşam
20:18
Yatsı
21:53
Arşiv Arama
Haber Yazılımı