301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
18 Haziran 2020 - Perşembe 17:25 Bu haber 556 kez okundu
 
NE MUTLU ALLAH’A TAM ŞÜKREDENE. KUMLUCA MÜFTÜSÜ HACI KAHRAMAN’IN KÖŞE YAZISI
NE MUTLU ALLAH’A TAM ŞÜKREDENE. KUMLUCA MÜFTÜSÜ HACI KAHRAMAN’IN KÖŞE YAZISI
KUMLUCA Haberi


NE MUTLU ALLAH’A TAM ŞÜKREDENE. KUMLUCA MÜFTÜSÜ HACI KAHRAMAN’IN KÖŞE YAZISI

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adını anarak yazıma başlayıp, hepimizin Cuma’sının bol bereketli geçmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.

Uçsuz ve bucaksız evrenin en nadide ve itina ile yaratılmış varlığı olan insanın bir beden yapısı ve birde ruh yapısı var demiştik, geçen haftaki yazımızda.

Bu yazımızda ise Diyanet İşleri Başkanlığımızın yayınladığı “Anlam ve Varlık Boyutuyla İnsan” adlı eserinden de istifade ederek insanın beden yapısının önemi konusuna değineceğim İnşaallah.

Kur’anımızın pek çok ayetinde de geçtiği üzere insanoğlu şekil ve kalıp bakımından da çok değerli bir şekilde yaratılmıştır.  “Allah sizin suretinizi en güzel bir şekilde yarattı” ayetinin bir benzeri olan “ O Allah sizi yarattı ve suretinizi (bedensel yapınızı) de tesfiye etti.” ayetleri gibi pek çok ayet beden yapımızın yüce kudretiyle  manamızı ve ruhumuzu nasıl yarattıysa şeklimizi ve kalıbımızı da benzersiz bir şekilde yarattı. İnsanoğlunun bedenî görünümüne veya endamına yukarıdan aşağıya baktığımızda dış görünümü yani zahiri haliyle tam bir sanat eseri gibi duruyor. İnsanlar tarihe ait bir insan heykeli görünce ona nasıl hayretle bakıyor ve onu çok değerli bir eser gibi müzelerde sergiliyor. Halbuki o çamurdan veya bir başka maddeden yapılan insanın kopyası durumunda, insanın kopyasına o kadar büyük değer verip müzelerde sergileyip koruyanlar insanın canlısına aynı itinayı maalesef göstermiyor.

Arz etmeye çalıştığımız gibi beden, ruhumuzun kalıbıdır. İnşaatta her betonun ayakta durabilmesi için kalıba ihtiyaç duyduğu gibi insan ruhunun da bir bedene ihtiyacı vardır. Ruhu insanlara gösteren tanıtan ve sevdiren bedendir. Beden olmazsa bu ruhu tanıyıp bilemeyiz. Ruh olmazsa da bedenin bir kıymeti kalmaz.

Burada bir sorun daha var aslında. Peki her bedenî görünümü, endamı güzel olanın ruhu da güzel midir? Önemli olan beden güzelliği mi yoksa ruh güzelliği mi? Beden güzel olmakla birlikte esas insanı insan yapan elbette ruhun güzel olmasıdır.

Konumuzun şu kısmına da işaret etmek ve dikkat çekmek istiyorum. İnsanın her bir organı medeni bir toplumdaki her bir bireyin mesleğini icra ettiğinde toplum, huzurlu ve ilerler ise bedenimizde bulunup hem maddi ve hem de maneviyatımız için büyük önemi olan her bir organımız da bizler için fonksiyonunu icra ettiği müddetçe sağlıklı ve mutlu bir hayat yaşarız. Bununla beraber her bir uzvumuzun sahibimiz olan Yüce Yaratıcımıza olan teşekkürü kendi cinsinden olmalıdır. Kulağımızın şükrü, hayrı işittiğinde dinlemek, şerre kulak vermemek. Gözün şükrü, bakılması yasak olana bakmamak. Beynin şükrü ilim elde etmek. Kalbin şükrü beynin bildirdiklerini davranışlara yansıtmak ile mümkündür. Bedenimizin tam şükrü namaz,  sağlığımızın tam şükrünün oruç olduğunu bilelim. Ne mutlu Allah’a tam şükredene. Hayırlı         Cumalar Efendim!           

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: NE, MUTLU, ALLAH’A, TAM, ŞÜKREDENE., KUMLUCA, MÜFTÜSÜ, HACI, KAHRAMAN’IN, KÖŞE, YAZISI,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 23.01.2021
Bugün
- 15°
Pazar
- 16°
Pazartesi
10° - 15°
Anketler
Antalya

Güncelleme: 22.01.2021
İmsak
06:36
Sabah
07:59
Öğle
13:14
İkindi
15:55
Akşam
18:18
Yatsı
19:36
Arşiv Arama
Haber Yazılımı