301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
07 Ocak 2019 - Pazartesi 16:26 Bu haber 366 kez okundu
 
ÖLÇÜ VE DENGE
ÖLÇÜ VE DENGE
FİNİKE Haberi


ÖLÇÜ VE DENGE

 

  Ölçü ve denge birbirinden ayrılmaz ikiz kardeş, muhteşem ikili gibi. Girdikleri her yeri güzelleştiren sihirli değnek gibi.

  Denge ve ölçü yaşam için o kadar önemli ve gerekli ki; olmazsa olmuyor. Ölçü ve dengeyi tutturmak da ustalık gerektiren bir sanat!

    Ölçü ve denge hamurun mayası, tuğlaların çimentosu, eklemlerin sıvısı gibi..

   Yaşamda varolan herşeyde bir denge ve ölçü var..Olmazsa yaşam olmuyor. Dünya ile ay arasındaki itme-çekme kuvveti dengeli olunca, ne ay çekme kuvvetinin etkisiyle dünyanın üzerine düşüyor, ne de itme- merkezkaç kuvvetinin etkisi ile savrulup uzaya gidiyor, orada azıcık eğimli bir şekilde durmaya devam ederek, mevsimler oluşuyor ve yaşam ortaya çıkıyor. Doğayı gözlemlediğimizde, herşeyde ölçü ve dengenin önemli bir unsur olduğunu kendimiz de gözlemleyebiliriz.

   Ölçü ve dengeyi tutturmak, tıpkı kıldan ince- kılıçtan keskin sırat köprüsü gibi, ölçülü ve dengeli olmak da sırat köprüsünde yürümek gibi. Çizgiyi aştığımız, dengeyi yitirdiğimiz her durumda aşağıya-cehenneme düşüp, feryat ederken buluyoruz kendimizi. Düşmeden, dikkatli ve dengeli bir şekilde yürüyüp gitmek istediğimiz yere vardığımızda da cenneti-mutluluğu buluyoruz.

   Eğitim sistemlerimizde matematik, kimya, edebiyat gördüğümüz kadar, ölçü ve denge ile ilgili dersler ve eğitimler de verilmeli bizlere. Davranış eğitimi ile de kazandırılmalı bizlere.

O zaman hastahaneler, adliyeler bu kadar yoğun, insanlar bu kadar mutsuz olmazdı.

   Ölçüyü ve dengeyi aşarak beslenmekten kaynaklanıyor çoğu hastalıklar.

   Ölçü ve dengeyi kaçırmaktan kaynaklanıyor çoğu hukuki sorunlar, tüm anlaşmazlıklar.

   Ölçüyü ve dengeyi kaçırmaktan kaynaklanıyor yaptığımız işlerde ve yaşadığımız ilişkilerdeki çoğu sorunlar. Fazla gevşek olup salınca da olmuyor, fazla titizlenip, kasınca da olmuyor bir şeyler..

   Herşeyde bu kadar önem taşıyan ölçü ve denge ile ilgili kişisel eğitimlere ailede, okulda ve televizyon programlarında gereken önem verilmesi;

   Ölçü ve dengenin yaşantımıza, yerleşmesi dileğiyle...

Sevgi ve saygı ile..

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ÖLÇÜ, VE, DENGE,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 02.06.2020
Bugün
15° - 22°
Çarşamba
16° - 23°
Perşembe
16° - 22°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 01.06.2020
İmsak
03:50
Sabah
05:33
Öğle
13:00
İkindi
16:50
Akşam
20:18
Yatsı
21:53
Arşiv Arama
Haber Yazılımı