301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
04 Mart 2019 - Pazartesi 09:55 Bu haber 243 kez okundu
 
OMEGA 3
OMEGA 3
FİNİKE Haberi


OMEGA 3

Hepimizin ne kadar faydalı olduğunu bildiğimiz Omega 3!

Omega-3 vücut için gerekli olan ancak vücutta üretilemeyip dışarıdan beslenme yolu veya takviye ile alınması gereken faydalı doymamış yağ asitleridir. EPA ve DHA olmak üzere 2 formu vardır.Bu yağlar farklı yapıda olan, çoklu doymamış yağ asitleridir.

NEDEN ÖNEMLİ?

Yine hepimizin bildiği gibi; Omega 3 deyince kalp-damar sağlına olumlu etkisi aklımıza gelir, yanı sıra kan basıncını düşürme, iltihap azaltma, kalp ritim bozukluklarına çeşitli faydalı etkileri olduğuna işaret edilmektedir. Yine kalp-damar sistemi üzerinde pıhtılaşma, damar sertliğinin azalması gibi faydalı etkileri bulunmaktadır.

2018 yılında yayımlanan bir makaleye göre yüksek trigliserit seviyelerin azaltılması ile omega-3 alımının arasında tutarlı kanıt vardır.

Unutkanlık ve dikkat eksikliği, depresyon ve bipolar bozukluk tedavilerinde destek amaçlı kullanımı fayda sağlayabilir.Yine alzheimer ve demans riskinin düşürülmesinde çok değerlidir.

Omega 3 ün olumlu etkilerini olduğu bir diğer konu ise, depresyon. 2018 yılında PsychiatryResearch’ta yayımlanan bir makaleye göre omega-3 takviyesinin yapılan deney sonuçları saldırganlığı azaltabileceği düşünülmektedir.

Büyüme ve gelişme dönemindeki çocuklarda beyin, göz ve sinir sistemi gelişimi, konsatrasyon ve öğrenme gelişimi ve okuma-yazma becerileri için oldukça önem arz etmekte, çocukların ve yetişkinlerin de beyin ve göz sağlığı için son derece önemlidir.

Diyabet hastalığının önlenmesinde ve yönetiminde faydalıdır.Karaciğer sağlığında pek çok olumlu etkiye sahiptir.

Gebelikte kullanılması durumunda bebeğin beyin ve göz gelişimine katkıda bulunur.

Daha genç bir cilt ve parlak saçlar için de omega-3 tüketimi önemlidir.

NELERDE BULUNUR?

Özellikle soğuk sularda yaşayan uskumru, ton, somon, sardalye gibi yağlı balıklar ile gölde yaşayan alabalıklarda omega-3 bulunur. Deniz ürünlerinin tümü, kırmızı et ve tavuktan daha az düzeyde yağ ve doymuş yağ içerdikleri için sağlık için daha yararlıdır. Dolayısıyla düzenli olarak balık tüketmek kan kolesterol seviyelerini düşürmeye de yardımcı olur. Ceviz ve semizotu da omega-3 için iyi bir kaynaktır.

Sağlıkla kalın..

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: OMEGA, 3,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 28.02.2020
Bugün
13° - 19°
Cumartesi
12° - 16°
Pazar
11° - 19°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 27.02.2020
İmsak
06:06
Sabah
07:25
Öğle
13:15
İkindi
16:24
Akşam
18:55
Yatsı
20:09
Arşiv Arama
Haber Yazılımı