Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
14 Eylül 2019 - Cumartesi 10:24 Bu haber 233 kez okundu
 
"PORTAKAL KİTAP " NURAN AKOVA’NIN KÖŞE YAZISI
"PORTAKAL KİTAP " NURAN AKOVA’NIN KÖŞE YAZISI
Haberi


"PORTAKAL KİTAP " NURAN AKOVA’NIN KÖŞE YAZISI

 

   Kitapseverlerin okudukları kitapları birlikte yorumlamak üzere düzenli aralıklar ile buluştuğu, okumayı severlerden ve yazmayı severlerden oluşan, kendi halinde bir topluluk "Portakal Kitap"

    Yaklaşık 10 yıl önce bir arkadaşımızın önerisi üzerine, sorumluluk alarak özveride bulunan arkadaşlarımızın katkıları ile oluşan, okumayı seven ve destekleyen arkadaşlarımızın katılımı ile de gelişerek devam ederek 10.yılına girmiş bulunan "Portakal Kitap" topluluğu okulların açılması ile toplanmaya başlayıp, okullar tatil olduğunda yaz tatili molası vererek okumaya yönelik çalışmalarına halen devam etmektedir.

   Geleneksel bir şekilde, her yılın Eylül ayında, çay ve kitap şeklindeki pasta eşliğinde açılış buluşması yapılarak, oturuma gelen arkadaşlar tarafından önerilen kitaplar arasında seçim yapılmakta ve okunmak istenilen kitaplar belirlenmektedir.

   Seçilen kitaplar temin edilerek, üyeler tarafından okunduktan sonra, düzenli olarak biraraya gelinmekte, okunan kitabı öneren arkadaşımızın sunumu eşliğinde, sohbet ortamında kitaba ilişkin kişisel düşünce ve yorumlar paylaşılmaktadır.

   Eski hükümet konağının önünde Finike Belediyesi tarafından yapılarak, hizmete sunulmuş bulunan "Kitap Kafe"de, iki haftada bir pazartesi akşamları çay ve sohbet eşliğinde yapılan bu etkinlikler, katılmak isteyen kitapseverlere açık bulunmaktadır.

  "Kitap Kafe" de, "Portakal Kitap" ile isteyen herkesin destekleri ile toplanmış bulunan kitaplar, okumak isteyen herkese açık bulunmaktadır.

   "Portakal Kitap" tarafından kitap okumanın yanısıra, çeşitli etkinliklerde yapılmaktadır.

Her yıl okuduğumuz bazı kitapların, kendisine ulaşabildiğimiz yazarları grup tarafından Finike'ye davet edilmekte, Finike Belediyesi'nin desteği ile misafir yazarın konaklaması temin edilmekte ve yazarımıza Finike'mizin tanıtımı da yapılmaktadır.

   Yazar eşliğinde hep birlikte yapılan kahvaltı sonrasında, yazarın kitabı yazma süreci, kitap ile ilgili düşünce ve paylaşımları, okunan kitaba ilişkin üyelerin görüş ve yorumları, kitapları yazarlarına imzalatma etkinlikleri de yapılmaktadır.

   Yine zaman zaman Finike' de yapılan çeşitli kültürel etkinliklerde tanıtım amacıyla standlar açılmakta, alternatif olarak hep birlikte Antalya' ya tiyatro, bale izlemeye de gidilmektedir.

   "Portakal Kitap" face sayfasında yapılacak etkinlikler tarihleri ile birlikte bildirilip, haberdar olmak üzere paylaşılmaktadır.

   Finike İlçemizdeki "Portakal Kitap" topluluğunun yanısıra, teşvik edilen komşu ilçelerimizdeki arkadaşlarımızın da özverili çabaları ile; Demre ve Kaş ilçelerinde de benzer şekilde kitap okuma toplulukları oluşmuş olup, Kumluca ilçesinde de oluşma aşamasındadır.

  Yaradan'ın ilk emrinin "oku" olduğu, gelişmiş toplumların okuyan bir toplum olduğu, beynimizin korteks bölgesinin okumak ile geliştiğinin bilimsel olarak da tespit edildiği, okuma esnasında çekilen MR görüntülerinde beyinde ortaya çıkan değışikliklerin bilimsel olarak da gözlemlendiği nazara alındığında okumaya ayrıca önem vermemiz gerekiyor.

   Aynı kitabı okuyan herkesin algılamasının, kitap ile ilgili görüş ve düşüncelerinin farklılığını ve renkliliğini bizzat görerek deneyimlemek, insanda farkındalık geliştirdiği gibi, farklılıklarımıza saygı duymaya da katkıda bulunmaktadır.

   Çevremizde de, okullarda da kitap okuma alışkanlığının gelişmesi hepimizin temennisi olup, bu amaçla gereken yardımı yapmaya da, "Portakal Kitap " ekibi gönüllü bulunmaktadır.

    Okuma alışkanlığımızın gelişebilmesi için kendimizi ve çocuklarımızı belli kitapları okumaya zorlamak yerine, çocuklarımızın hoşlandığı tarzdaki kitapları okumak ile başlayabiliriz. Bu şekilde başlayarak elimize kitap alma ve okuma alışkanlığımızı yerleştirdikten sonra arkası kendiliğinden gelecektir.

  Tek başımıza okumak da güzel olduğu gibi, hep birlikte okumak da güzeldir. Nasıl okursak okuyalım, yeter ki okuyalım!

   Elimizde sevdiğimiz bir kitap, yanımızda sevdiğimiz bir ikram ile, tadını çıkara çıkara, keyifle bol bol okumamız, okuma alışkanlığımızın hepimize yayılması dileğiyle ..

Sevgi ve saygıyla....

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: "PORTAKAL, KİTAP, ", NURAN, AKOVA’NIN, KÖŞE, YAZISI,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 03.08.2020
Bugün
25° - 31°
Salı
24° - 34°
Çarşamba
25° - 35°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 02.08.2020
İmsak
04:23
Sabah
05:57
Öğle
13:09
İkindi
16:56
Akşam
20:11
Yatsı
21:38
Arşiv Arama
Haber Yazılımı