301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
13 Haziran 2019 - Perşembe 16:25 Bu haber 276 kez okundu
 
RECEP ŞAHİN: FİNİKE BELEDİYESİ TARAFINDAN KİŞİYE MENFAAT SAĞLANMIŞ DÜŞÜNCESİNDEYİZ
RECEP ŞAHİN: FİNİKE BELEDİYESİ TARAFINDAN KİŞİYE MENFAAT SAĞLANMIŞ DÜŞÜNCESİNDEYİZ
FİNİKE Haberi


RECEP ŞAHİN: FİNİKE BELEDİYESİ TARAFINDAN  KİŞİYE MENFAAT SAĞLANMIŞ DÜŞÜNCESİNDEYİZ

 

MHP Finike İlçe Yönetim Kurulu toplantısında Turunçova Düğün Salonu altındaki soğuk hava deposu ile ilgili yapılan ihalenin şekline itiraz geldi. MHP İlçe Başkanı Recep Şahin tarafından yapılan basın açıklamasında şu ifadelerde bulunuldu;

Daha önce mülkiyeti Turunçova Belediyesi tüzel kişiliğine ait olan Sosyal Kültürel Tesis Binası ( Turunçova Düğün Salonu) zemin katından bulunan dükkanın soğuk hava deposu yapılması şartıyla 09/10/2007 tarihinde ilgili sözleşme yapılarak kira sözleşmesi imzalanmış  ve özel şartları belirtilerek EKER TAR. ÜR. TUR. İNŞ. PAZ. TİC. SAN. LTD. ŞTİ.’ye kiraya verilmiştir.

Verilmiş olan 375 metre kare olan bu dükkanın kiracı tarafından soğuk hava deposuna dönüştürülmüş ve kiralanılan tarihten 10 yıl süreliğine yani 10/10/2017 tarihine kadar kiralamış bu tarihte kiralama süresi bitmiştir.

YAPILAN SÖZLEŞME İLE MALZEMELER TURUNÇOVA BELEDİYESİNE KALACAKTI

Turunçova Belediyesi tüzel kişiliğine ait olan 09/10/2007 tarihli kira sözleşmesine göre özel şartları bulunan ve bu özel şartlarda yer alan 9. Maddesi gereği kira süresi bitimi sonunda : Soğutucu cihazların kiracıya ,izalasyon, elektrik tesisatı , kapılar ve diğer malzemeler kiraya veren Turunçova Belediyesi Tüzel kişiliğine kalacaktır. İbaresi yer almaktadır.

17 AY NEDEN İHALE YAPILMADAN FİRMA BURAYI KULLANDI

Ancak tekrar ihale yapılacağı tarihin 10/10/2017 olduğunu ve burada 29/05/2019 tarihinde ihale yapılması gerçekleşmiş bu zaman zarfında 17 aylık bir sürede tekrar EKER TAR. ÜR. TUR. İNŞ. PAZ. TİC. SAN. LTD. ŞTİ adına süre uzatımı yapılmış kiracı durumunda kalmıştır. Neden ve nasıl ihale yapılmadan süre uzatımı yapma ihtiyacı duyulmuş onu da bilmemekteyiz. Tekrar ihale edilmesi gerekmiyor muydu?

İHALEYE KATILIMLAR ENGELLENDİ

Yeni ihale tarihi olarak 29/05/2019 yeni dönem seçilen encümenin vermiş olduğu karar ile tekrar ihaleye sunulmuş yeniden EKER TAR. ÜR. TUR. İNŞ. PAZ. TİC. SAN. LTD. ŞTİ adına ihaleye verilmiş bu ihale bize gelen duyumlara göre başka vatandaş ve esnaflarımızın ihaleye girmemesi konusunda telkinlerinin olduğunu,  soğuk hava deposunun EKER TAR. ÜR. TUR. İNŞ. PAZ. TİC. SAN. LTD. ŞTİ’ye ait olduğu bu kişi tarafından yaptırılıp bu kişi ihaleyi alamaz ise bütün soğutucu cihazların izalasyon, elektrik tesisatı, kapılar ve diğer malzemeleri söküp götüreceğini ve duvarlara varana kadar yıkılacağı bilgisi verilerek adeta caydırma algısı verilmiş bütün bunlara rağmen yine de ihaleye girmek için belediyeye müracaat eden esnaflarımız olmuştur. Ama bu defa ise 1 gün önce teminat yatırmak üzere  belediyeye giden vatandaşlarımıza teminat yatırma süresinin dolduğu söylenerek ihaleye katılımları engellenmiştir. Bu durumda ihaleye rekabet şartları oluşmayarak tek katılımcı olarak önceki kiracı olan EKER TAR. ÜR. TUR. İNŞ. PAZ. TİC. SAN. LTD. ŞTİ tek başına katılım yaparak ihale firmaya kalmıştır.

RAYİŞ BEDELİN ALTINDA VE REKABET OLUŞMADAN DÜŞÜK FİYATA FİRMAYA YER VERİLDİ

Değerli vatandaşlarım ısrarla Finike Belediyesinin çok borcunun olduğunu ifade eden yetkililer borçların ödenmesi konusunda bütün yetki ve imkanların kullanılmasını, gerekli bütün tahsilatlarında yapılması için uğraşan bir belediye varken, ağır bir borç altında olan belediyenin olduğunu daha öncede ifadelerimizde belirtmiş olmamıza rağmen hep birlikte borçların biran önce ödenmesi için çaba sarf edilirken, şimdi buradan açıklıyoruz ki rayiç bedelinin altında ve rekabet şartları oluşmadan düşük fiyata ihale yapılması kanunlara aykırıdır.

BELEDİYEMİZ ZARARA UĞRATILARAK KİŞİYE MENFAAT SAĞLANMIŞTIR

Bölgemiz narenciye sektörüne ve tarıma dayalı olması sebebi ile bir çok çiftçimiz diğer ilçelere (Elmalı, Korkuteli) giderek soğuk hava deposu arama çabasında ürünlerini maliyet artışını göze alarak muhafaza etmek için yüksek fiyatlara neden olan masraflarla karşı karşıya kalmaktadır. Bölgemiz limon , nar, portakal,valencia olarak üç ürünü soğuk hava depolarında tutmak zorundadır. Bu sebeple  EKER TAR. ÜR. TUR. İNŞ. PAZ. TİC. SAN. LTD. ŞTİ ile herhangi bir hasımhane bir halimiz olmadığını ancak değerinin verilerek ihale alması gerekmekte idi. Bu durumda görülmekte ki belediyemiz zarara uğratılarak kişiye menfaat sağlanmış düşüncesindeyiz.

AMACIMIZ İHALELERİN ADİL OLMASI

Bu ihale yapılmadan önce gerek Ziraat Odası gerek bu gibi işletmesi olan esnaf ve vatandaşlarımızdan bir kira bedeli neden alınmadığını bir kurul oluşturularak emsal değer alınamaz mıydı? İhale edilen soğuk hava deposunun rayiç değerinin çok çok altında bir ihale bedeli ile verildiğini, kiralama yapılmasına sebep olunduğunu , bölgemiz narenciye sektörüne hitap ettiği ve bir çok esnaf harici vatandaşımızın da ihaleden bu tesisi alma çabası içerisinde olacağını MHP ve Meclis Üyelerimiz ile birlikte belediyemizin kazanç sağlayacağını ve gayemizin zarar ettirilme  çabasına gerilmememsi gerektiği yönünde olduğundan dolayı hiçbir kimsenin vebalini , menfaatini gözetmeksizin amacımızın doğru işler yapmak Finike’de adaletli ihaleler yapmak ve işler yapılmasını göz ardı edemeyeceğimizi menfaatini düşünenlerinin önce partimiz ve meclis üyesi arkadaşlarımız ile karşısında olacağımızı bilinmesi gerektiğini MHP olarak vatandaşlarımıza doğru olan her şeyin yanında, yanlış olup biten, her hal ve hareketin karşısında duracağımızı bildirmek isterim. Bu konuda Cumhur İttifakı Meclis üyelerimiz müşterek imzalı soru önergesi vermiş olup bu konuda sayın yetkililerden bizleri ve kamuoyunu aydınlatmasını bekliyoruz.

 

Kaynak: Editör: Atila DEMİRPARMAK
 
Etiketler: RECEP, ŞAHİN:, FİNİKE, BELEDİYESİ, TARAFINDAN, , KİŞİYE, MENFAAT, SAĞLANMIŞ, DÜŞÜNCESİNDEYİZ,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 02.06.2020
Bugün
15° - 22°
Çarşamba
16° - 23°
Perşembe
16° - 22°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 01.06.2020
İmsak
03:50
Sabah
05:33
Öğle
13:00
İkindi
16:50
Akşam
20:18
Yatsı
21:53
Arşiv Arama
Haber Yazılımı