301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
22 Ocak 2021 - Cuma 11:28 Bu haber 117 kez okundu
 
SAĞLIK OLMADAN DÜNYADA HİÇBİR ŞEYİN TADI YOKTUR
HACI KAHRAMAN - KUMLUCA MÜFTÜSÜ
Haberi


 
 
Allah’ın selâmı, rahmeti ve bereketi hepimizin üzerine olsun efendim!
Sağlıklı günler geçirmemizi nasip etsin yüce Allah. Sağlık olmadan dünyada hiçbir şeyin tadı yoktur. Kanuni Sultan Süleyman ‘’Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi’’ derken bu düşünceyi paylaşır. Sağlık olmadan doğru dürüst ibadet yapamayız. Yatağa yatmak, ayaklarınızı uzatmak, yürümek mümkün müdür sağlık olmadan.
Sağlık olmadan en güzel sofraların başına kurulup besmele ile yiyebilir miyiz? Bunların hiçbirisini sağlıklı olmadan yapamayız.Peki niye sağlığın en büyük düşmanı olan sigara illetini elimize alırız ve niye midemizi ağzına kadar doldurarak kendimizin sağlığını tehlikeye atarız. Peygamberimiz ‘’O kapların en şerlisi ağzına kadar tıka basa dolduran midelerdir’’ buyururken biz tok midelerimizi doldurursak bunun karşılığı bize obezite, yağlanmış vücut, tansiyon, şeker, mide ülseri, bağırsak kanseri vb. hastalıklar olarak geri döner.
İnsanın hastalıklarının çoğunun ağzından yedikleriyle oluşturduğunu az düşününce anlarız. Ayakta su içmenin zararlarını mı söyleyelim. Ağzımıza kaynar yiyecek ve içeceklerin verdiği zararı bile tahmin edemeyiz. Halbuki sevgili Peygamberimiz(sav) ayakta su içmeyi hoş görmez. Bugün bu sünneti bazılarımız alaya alabiliriz. Ya hocam! Bizim başka sorunlarımız varken iş buna mı kaldı da diyebiliriz.
Halbuki ayakta su içmenin insan midesine zararlarını söylediğimizde’’ ha öyle mi hocam, öyleyse doğru söylüyorsun’’ diyor insanımız. Kaynar içecek ve yiyecek içmenin, yemenin mekruh olduğunu söylesek hocam başka işiniz yok mu sizin denir. Ama kaynar yiyecek hem ağza, hem boğaza hem de mideye zararları var dersek o zaman tamam diyerek kabul ediyor insanımız.
Peygamberimizin hangi sünnetinin hem dünya hem de ahiret için faydası yoktur. Şeksiz, şüphesiz iman edemiyoruz Allah ve Rasûlune…
Söz sağlıktan açılmışken sağlık kadar da insanın aldandığı ikinci bir husus vardır: Boş vakitleri değerlendirmek. Peygamberimiz bizleri bu iki konu üzerine hassasiyetle davet ediyor. Çoğu insanın bu iki emanete sahip çıkmadıklarını ve bunun neticesinde ise pişmanlığı da kendisi yaşamaktadır hem bu dünyada hem ahirette. İnsanoğlu öyle garip davranışlar sergiliyor ki anlamak mümkün değil.
Para vererek sağlığını bozuyor daha çok para vererek sağlığını geri almaya çalışıyor. Önce bozuyor sonra telafiye çalışıyor. Yani yap boz yapıyor. Yani çocuk gibi önce lego ile evini yapıyor sonra bozuyor. Sağlıkta ise tersi oluyor önce bozuyor sonra tamire çalışıyor.
Boş vakitlerin gereksiz, lüzümsuz, ve hatta zararlı meşguliyetlerle geçiren bahtsız insanlar bunun pişmanlığını dünyada yaşamıyorlar mı? Gençliğinde, öğrenciliğinde hangi işlerle meşgul oldular. Hayata atıldıklarında eski günlerinin pişmanlığını yaşamıyorlar mı? Ah vah etmiyorlar mı keşke derslerime muntazam çalışsaydım, sınavımı verseydim de diplomam olsaydı gibi hayıflanmaları çok duyarız şimdinin yetişkinlerinden. İş işten geçince şimdinin yetişkini gençliğinde bozuk para harcar gibi harcadığı boş zamanının değerini anlar tıpkı sağlığının kıymetini kaybedince anlayan hasta insan gibi.
Hepinize sağlıklı başarılı hafta sonları diliyorum.
Kaynak: Editör:
 
Etiketler: SAĞLIK, OLMADAN, DÜNYADA, HİÇBİR, ŞEYİN, TADI, YOKTUR,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 03.03.2021
Bugün
- 17°
Perşembe
10° - 19°
Cuma
- 20°
Anketler
Antalya

Güncelleme: 03.03.2021
İmsak
06:01
Sabah
07:20
Öğle
13:14
İkindi
16:27
Akşam
18:59
Yatsı
20:13
Arşiv Arama
Haber Yazılımı