301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
19 Eylül 2018 - Çarşamba 16:35 Bu haber 390 kez okundu
 
SARIOĞLU ; ART NİYETLİ KİŞİLER İŞ BAŞINDA
SARIOĞLU ; ART NİYETLİ KİŞİLER İŞ BAŞINDA
FİNİKE Haberi


SARIOĞLU ; ART NİYETLİ KİŞİLER İŞ BAŞINDA

Biz Kimseye Boş Tapu Göstererek Aldatmadık

 

Finike  Belediye Başkanı Kaan Osman Sarıoğlu 300 Parselde 60 yıldır kangren olan bir sorunu çözmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi . Sarıoğlu isim vermeden  “Geçmiş dönem Belediye Başkanı Nail Dülgeroğlu’nu işaret ederek Karşıyaka Mahallesinde iki dönem seçimlerden önce boş tapuyu gösterip vermeyenlerden değiliz. Oranın tapusunu da vermek bizi nasip oldu. Bu sorunu da biz çözdük” dedi.

300 Parsel deki gelişmeler hakkında vatandaşlara Kum İlkokulu bahçesinde toplantı düzenlendi. Düzenlenen toplantıya Belediye Başkanı Kaan Osman Sarıoğlu, Başkan Yardımcıları Cemal Oskay-Cengiz Tuna,  Birim Müdürleri, Belediye Meclis Üyesi Necmettin Nazlı , Mahalle Muhtarı Niyazi Yıldız ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

Sarıoğlu yapmış olduğu bilgilendirmede şu ifadelerde bulundu;

BAŞKALARININ VATANDAŞIMIN ARAZİSİNE EL KOYMASINA MÜSAADE ETMEDİK

300 Parsel’in çözümü konusunda nihai noktaya geldik. Aralık sonuna kadar tapuların tamamını vermiş olacağız. Belediye olarak yapmış olduğumuz çalışma ve mücadelelerle  başta hal gibi bir çok eseri Finike’ye kazandırdık.2016 yılında 300 parselin çözümü konusunda çalışmalara başladık. Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Maliye Bakanı Temsilcileri ile yapmış olduğumuz görüşmeler sonucunda önemli mesafeler aldık. Bize 4706 nolu yasayı tavsiye ettiler. Bu yasa belediyemiz için kolay bir durumdu. Ama vatandaşlarımızı çok zora  sokacak bir yasa idi. Bu yasa ile devam etseydik buraları ihaleye çıkarmak zorunda kalacaktık. Bu durumda metrekare fiyatları yükselecek ve başkaları gelip buraları sizin ellerinizden alacaklardı.

SÜREÇ ÇOK ZOR GEÇTİ ,SİZLERİN MENFAATİ İÇİN SORUMLULUĞU ÜZERİMİZE ALDIK

Biz vatandaşımızı düşünerek Belediye Kanununun 73. Maddesine göre hareket ederek kentsel dönüşümü uygun gördük. Bunun için Bakanlar Kurulu kararı gerekli idi.  Büyükşehirden de yetkiyi alarak sorumluluğu biz üstlendik. Daha sonra Bakanlar Kurulu Kararı ile Finike Belediyesi Olarak buranın tapusunu geçen yıl Ağustos ayında aldık. Bu süreçte uygulama ve planlama noktasında sorunlar yaşadık. 1236 kişiyi ilgilendiren bir planlamada yolların ve parkların mevcut yerlerinde kalması için çaba sarf ettik. Plan 2 kez Büyükşehir’e gitti geldi.

ÇÖZÜM İSTEMEYEN ART NİYETLİ KİŞİLER  DEVREDE

Benim olmadığım dönemde bazı art niyetli kişiler  şaibeler çıkardılar. Yıllardır çözülemeyen sorunu çözüyoruz. Yüzde yüz memnuniyet çok zor. Herkesin ayrı ayrı istekleri oldu. Kimi komşusundan memnun değil, kimide başka sorunlardan. Eğer herkesin istediğini yapmaya kalksaydık bu sorunu çözemezdik. Biz haritacılarımızın planı ile en adil çalışmayı yaptık. Hazine veya Büyükşehir’e göre planlama yapılsaydı sizlerin 3’te 2’si bu yerleri alamazdınız. Biz sizlerden kaçmadık. Sizlerin menfaatleri ile hareket ettik.Bu konuda ayrı ayrı bürolar kurduk. Kurumlardan bu işin çözülmesi kolay olmuyor. Defalarca gidip geldik. Elmalı Yolu, lise gibi bir çok yeri  47 Bin metre kare alanı plan dışı bıraktık. Bu yükü sizlere yüklemek istemedik.

MİLLİ EMLAK BELEDİYEMİZE DAVA AÇTI

Ama Milli Emlak 47 Bin Metre kare alanın parasını almak için bize dava açtı. Risk almak istemiyorlar. Son Bakanlar Kurulunun değişmesi ile Bakanlıklar arasında ki tekti değişiklikleri bizim işimizi biraz karıştırdı. 47 Bin Metre kare alanın fiyatının ne olacağı belli değil. Biz 300 Parsel ile ilgili tüm kararlarımızı Belediye Meclisinde oy birliği ile aldık.

ALIP SATMADA, KREDİ ÇEKMEDE, MÜTEAHHİDE VERMEDE SIKINTI YOK

Vatandaşlarımızın yerlerini alıp satmada, kredi çekmede, müteahhide vermede hiçbir sıkıntıları yok. Biz maliyeye taksitleri ödemiyoruz diye dedikodu yapıyorlarmış. Bunların tamamı yalan. Günüden önce taksitlerimizi ödedik ve ödeyeceğiz.

2019 AĞUSTOSTA ÖDEME SON BULACAK

BAŞKALARI GİBİ BOŞ TAPULARLA İNSANLARIMIZI KANDIRMADIK

2019 Yılının Ağustos ayında bu ödeme işlemi son bulacak. Aralık sonuna kadar tüm vatandaşlarımızın tapularını vereceğiz. Biz sözümüzün arkasındayız. 60 Yılın kangren olmuş bir sorununu çözdük. Geçmişteki bazı Belediye Başkanları gibi iki dönem Karşıyaka Mahallesinde boş tapuları seçimden önce  göstererek insanları aldatmadık. Her şeyimiz açık ve şeffaf bir şekilde devam ediyor. Konu ile ilgili sıkıntısı olan her vatandaşım belediyeye gelerek ilgililerden gerekli bilgileri alabilirler.

VATANDAŞLARDAN COŞKULU ALKIŞLAMA

Konuşmasının ardından Başkan Sarıoğlu yapmış olduğu ödemelerin dekontlarının büyütülmüşünü  vatandaşlara gösterdi. Saroğlu ayrıca parasını peşin ödeyen kişilerden bir kaçının çıkmış olan tapularını kendilerine verdi. Tapuların artık pey der pey verilmeye devam edeceğini söyledi. Tüm bu konuşmaların ardından Sarıoğlu vatandaşlar tarafından coşkulu bir şekilde alkışlandı.

Kaynak: Editör: Atila DEMİRPARMAK
 
Etiketler: SARIOĞLU, ;, ART, NİYETLİ, KİŞİLER, İŞ, BAŞINDA, ,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Az Bulutlu
Güncelleme: 19.09.2019
Bugün
15° - 30°
Cuma
13° - 29°
Cumartesi
12° - 25°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 18.09.2019
İmsak
04:58
Sabah
06:24
Öğle
12:50
İkindi
16:18
Akşam
19:04
Yatsı
20:23
Arşiv Arama
Haber Yazılımı