301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
28 Ağustos 2019 - Çarşamba 16:54 Bu haber 259 kez okundu
 
ŞİDDETE HAYIR !.. REFİK AKTEN'İN KÖŞE YAZISI
ŞİDDETE HAYIR !..
FİNİKE Haberi


ŞİDDETE HAYIR !..

Son bir haftadan beri bir kadının katledilmesi haberleri ile sarsıldık. Ardından onlarca kadına yönelik şiddet haberi ardı ardına geldi. Toplum bu haberler karşısında silkindi ve bu sorunu sosyal medyada lanetlemeye başladı. Bu korkunç ve dehşet verici olay karşısında tüm yürekler acılara boğuldu.

Ancak benim ilgimi çeken sanki bu şiddet daha önce yokmuş gibi insanları bu hafta tüm sosyal medyada bunu tartışması oldu. Oysa ülkemizde şiddet sorunu onlarca yıldan beri aralıksız olarak devam ediyor. Toplum, ancak vahşet düzeyinde bir haberle karşılaştığında şiddeti tartışmayı başlıyor. Bir hafta içinde de bunu unutup yeni sanal gündemlere yoğunlaşıyor. Kadınlara yönelik şiddetin yanında, okulda öğretmen de şiddet görüyor öğrencide, akran şiddeti ve zorbalığı almış başını gitmiş, işyerinde çalışanlar patron şiddetine ses çıkaramıyor, ergenlerin birbirine gösterdikleri şiddeti sürekli olarak gözlemliyoruz. Özetlemek gerekirse eğitim düzeyi, yaş, cinsiyet, siyasi ve dini görüş fark etmeksizin şiddet eğilimi insanlar haline geldik ve getiriliyoruz.

Peki bu şiddetin kaynakları ne?

Her şeyden önce görsel medya yoğun şekilde şiddeti pompalıyor. Her dizide, her filmde sadece bir bölümde yüzlerce şiddet görüntüsü ile karşılaşıyoruz. Maalesef bu şiddet görüntüleri de şiddeti normalleştirip sıradanlaştırıyoruz. Çocuklarımızın izlediği çizgi filmler de bile yüzlerce şiddet ve cinsellik içeren görüntü var. Artık çocukların öldürmenin normal bir davranış olduğuna inanıyor.

Görsel medyanın yanında sosyal hayatın uygulamaları da insanları şiddete eğilimli hale getiriyor. Artık insanlar eğitim seviyesi, bilgi seviyesi, görgüsü, kültürü, ahlaklı olması ile başarılı olacağına inanmıyor.  Varsa yoksa bir yere gelmek için bağır çağır, yalan söyle, başkalarının sırtına bas çık, dolandır, kandır inancı maalesef çözüm olarak görülüyor. Bu da şiddetin başlıca kaynağı hale geliyor.

Peki çözümümüz ne?

Gelecek haftaki yazılarımda bu konuda geniş geniş yazacağım.

GİT DE BİR GÖR

Finike ve Kumluca’da sık sık konuşulan bir başka konuda ilçelerin tanıtımı ve ekonominin daha iyi hale gelmesi. Bu köşede her hafta sizlerle ilçemizdeki işletmeler hakkında izlenimlerimi paylaşacağımı bildirmiş,ilk yazımda Finike’de yer alan “Köşk Restoran” hakkında sizleri bilgilendirmiştim.

Bu haftaki lezzet durağı Kumluca’dan bir işletme. Hem Finike’lilerin hem de Kumluca’lıların çok sık uğradığı mekânın adı Kumluca “White Angell Pizza”. Mekânın en çok dikkatimi çeken yönü temizliği kesinlikle işletmede sizi rahatsız edecek bir pisliğe rastlamıyorsunuz. Tuvaletlerine kadar bu temizlik ve titizlik de gözleniyor.

Mekânın sahibi ve çalışanları çok güler yüzlü isteklerinize hemen cevap verip karşılıyorlar. Wifi ise sorunsuz çalışıyor.

Gelelim menülere kesinlikle yetişkinlerin ve çocukların aynı anda sevebilecekleri geniş bir menüye sahipler. Özellikle yemek öncesi verilen küçük sıcak ekmekler, yanında verilen zeytin ezmesi ve zeytin yağı çok güzel. Eleştirebileceğimiz tek husus bu yemek öncesi verilen ikramların birkaç tane daha arttırılması bu kesinlikle işletmeyi daha beğenilir hale getirecektir. Eğer bu lokantaya gelirseniz pizzalarının yanında et menüleri de son derece lezzetli ve tatmaya değer.

Mekanın diğer artısı ise mekanda kullanabileceğiniz bir mescit ve abdest alma yerlerinin olması. Çocuklar için üst kata daha iyi bir eğlence ve oyun alanı oluşturulması ailelerin burayı seçmesinde etkili olacaktır. Eğer sessiz bir ortamda yemek yemek istiyorsanız, ailecek vakit geçirmek istiyorsanız uzun süreli okuma yazma uğraşı için mekân güzel.

Fiyat performans açısından değerlendirildiğinde ise gayet uygun bir yer. Tek önerim seçilen müziklerin daha çok sözsüzenstrümantal olması ve slow müzikler kullanılması işletmeyi daha elit bir hale getirecektir.

Kalın sağlıcakla.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ŞİDDETE, HAYIR, !.., REFİK, AKTEN'İN, KÖŞE, YAZISI, ,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 28.02.2020
Bugün
13° - 19°
Cumartesi
12° - 16°
Pazar
11° - 19°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 27.02.2020
İmsak
06:06
Sabah
07:25
Öğle
13:15
İkindi
16:24
Akşam
18:55
Yatsı
20:09
Arşiv Arama
Haber Yazılımı