Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
14 Eylül 2019 - Cumartesi 10:15 Bu haber 197 kez okundu
 
‘TECRÜBE’ SAVAŞ KALABALIK'IN KÖŞE YAZISI
‘TECRÜBE’ SAVAŞ KALABALIK'IN KÖŞE YAZISI
FİNİKE Haberi


‘TECRÜBE’

 

            Merhabalar, bu yazımda ‘Tecrübe’ kelimesini irdeleyeceğiz;

Arapça’dan Türkçe’mize giren tecrübe kelimesinin sözlük anlamı: “Deneme, sınama, görmüş geçirmişlik, anlamak için yapılan iş, imtihan, deney.”olarak geçer.

 

            Yerkürede yaşayan, en akıllı canlı hiç şüphesiz ki insandır. İnsan aklını kullanarak birçok şeyi öğrenebilir. Ama bazı şeyler vardır ki onlar acı tecrübelerle öğrenilir. Bununla ilgili olarak Napolyon Bonapart :” Yenile yenile, yenmesini öğrendim.” demiştir. Kişi başından geçenlerden yararlanmasını bilmelidir.

Günümüzde toplumsal ahlak çöküntüye uğradıkça, kişilerin daha fazla kazık yemesi ihtimal dahilindedir. Hayatta yenilen her kazık bir tecrübedir. İnsan ne kadar çok kazık yerse o kadar fazla tecrübe sahibi olur. Akıllı insanlar başkalarının tecrübelerinden faydalanır. Ahmak insanlar ise kendi tecrübelerinden de faydalanamaz.

 

            Bir kişi başka bir kişiye ödünç para verebilir. O parayı zamanında tahsil edemeden tekrar ödünç para verirse bu kişi kendi tecrübesinden de faydalanamamış demektir. Yaşlı kişiler genelde tecrübeli kişilerdir. Bunlar için başlarından geçen önemli değil, başından geçenlerden nasıl yararlandığı önemlidir. Tecrübe sahibi kişiler daima ihtiyatlı olurlar.

Atalarımız :”Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer.” demişlerdir. İyi veya kötü bir olayı kişi bizzat yaşamadıkça tecrübe sahibi olması hemen hemen imkansızdır. “Bakmakla usta olunsaydı köpekler kasap olurdu.” sözü atalarımız tarafından boşuna söylenmemiştir. Bazı kişiler çektikleri çileleri, acıları, dertleri, insanlardan yedikleri kazıkları, iki yüzlü ve riyakar kişileri gördükçe: “Ben hayat mektebinden mezun oldum.” diyerek elde ettikleri tecrübelerin çokluğunu ve önemini belirtirler.

 

            Avrupa sahalarında top oynamayan bir takımın ilk maçında başarı kazanmasını beklemek abestir. Ancak bu takımın belli bir tecrübe kazandıktan sonra başarı kazanması mümkündür.

Savaş tecrübesi olmayan düzenli bir ordunun başarı kazanma şansı da yoktur. Amerika’nın Vietnam bataklığında, Rusya’nın Çeçenistan’da başarılı olamaması bunun açık kanıtıdır.

Türk Milletinin ordu millet olma özelliği şanlı zaferleriyle tarihe geçmiştir. Çünkü savaşçılık ruhu daha çocuk yaşlarında iken beyinlerine işleniyor ve tecrübe kazanmaya çocukken başlıyorlardı.

 

            Gerek bireyin gerekse milletin başarılı ve mutlu bir hayat sürebilmesi için acı, tatlı tecrübelerden ve bilge kişilerden faydalanmasını bildiği müddetçe mümkündür.

 “ Tecrübenin bir değeri varsa, o da bir acı karşılığında elde edilmiş olmasındandır.” Saygılarımla…

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ‘TECRÜBE’, SAVAŞ, KALABALIK'IN, KÖŞE, YAZISI, ,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 03.08.2020
Bugün
25° - 31°
Salı
24° - 34°
Çarşamba
25° - 35°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 02.08.2020
İmsak
04:23
Sabah
05:57
Öğle
13:09
İkindi
16:56
Akşam
20:11
Yatsı
21:38
Arşiv Arama
Haber Yazılımı