Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
10 Şubat 2020 - Pazartesi 09:50 Bu haber 566 kez okundu
 
TEKE YÖRESİ ÜZERİNE KÜÇÜK DÜŞÜNCELER. AV. FİKRİ DOĞAN’IN KÖŞE YAZISI
TEKE YÖRESİ ÜZERİNE KÜÇÜK DÜŞÜNCELER. AV. FİKRİ DOĞAN’IN KÖŞE YAZISI
FİNİKE Haberi


TEKE YÖRESİ ÜZERİNE KÜÇÜK DÜŞÜNCELER. AV. FİKRİ DOĞAN’IN KÖŞE YAZISI

 

 

                        Finike’ye yerleşmemin üzerinden tamı tamına yirmibeş yıl geçti. Neredeyse bir ömrün önemli bir kesiti. Hele hele bu ömrün en verimli çağları ise siz onu, ömrün yarısı diye de düşünebilirsiniz. Anadolu coğrafyasının en yaşanılır yeri Teke yöresi diye adlandırılan, Antalya merkez ile Fethiye arasında çizeceğiniz, bir yay ile Akdeniz arasında kalan bir yarım ada. Bu coğrafya, Ülkenin en yaşanılır, parçası. İklimi, Torosları, sahil ve yayla ovaları, tatlı su kaynakları, elbette koylar ve kumsalları ile hepsini 50 km içinde görebileceğiniz, başka bir coğrafya yok. Bu coğrafyanın insanları, eğer şans ile tabir edilecekse, şanslı insanlar. Elbette bizler de sonradan da gelsek bu coğrafyada yaşayan şanslı insanlarız.

 

                        Finike’de yeniden çevreyolu olarak tabir edilen bir yol inşası tartışılıyor. Daha önceki yazılarımda da, kısmen konu oluşturmasına rağmen, bu yola mutlak surette karşıyım. Oysa; herkesin karşı olması gereken bir proje. Kumluca topraklarını, hızla imara açarak, kendini yok eden bir büyüme içinde . Büyümeden kasıt, kalabalıklaşma ise oldukça büyüdü. Ovanın batısında da, Elmalı yolu Finike portakalının üretim alanlarının tam ortasından geçirildi. Yeni yol güzergâhı da tarım alanlarının bir kısmını daha yola ve elbette yolun iki tarafında oluşacak, rant alanlarına terk edilecek. Kısa sürede bir yapılaşma, kalabalıklaşma olarak algılanan, büyümeye ortam hazırlayacak. Rant; ekonomik anlayışımızın tam ortasına yerleştirildi. Çok büyük bir yanılgı.

 

                        Bu coğrafyanın şanslı insanları, Anadolu’nun diğer yerlerinde yaşayanlar gibi, gurbet acısını, hasretliğini pek yaşamadı. Halen de önemli ölçüde yaşamıyor. Aksine gurbet kabul edenler tarafından, ekmek  davası adına yerleşmeye,  gelinen bir yöre. Yine bu coğrafyanın insanı, ekmeğini taştan değil, kendi topraklarından çıkardı. Portakalı, limonu başta olmak üzere,  her türlü sebzesini, bu topraklardan çıkarıyor. Yine dağları, taşlarını dolara çevirerek ihraç ediyorlar. Sahilinden yaylalarına yetiştirilen meyvelerin çeşitlerini siz sayın. Sahillerine gelen yerli – yabancı insanları da ekleyin.  Gurbet acısını yaşamamış insanların coğrafyası kısaca. Gelin görün ki yok ediliyor.  Bu toprakları koruyunuz beyler, bayanlar. Bu çağda, ekmek davasına gurbet türküleri yakmak zorunda kalmayın. Türkü dinleyen pek kalmadı. Gurbete gitmek zorunda kalmayanlarınız da kendi topraklarında, hizmet sektörünün, birer personeli olarak hayatlarını sürdürmek zorunda kalmasın. Eğer bilinçli ya da ekonomik nedenlerle, tarımsal faaliyetlerinizden kazanamaz oluyorsanız, birleşin sesinizi örgütlü dile getirin. Ama kendi topraklarında, hizmet sektörünün birer vasıfsız elemanı olarak, hayatlarını   kazanamaz gelecek nesilleriniz.

 

                        Daha çok sayıda neden sayabilirsiniz. Kısa süreli rant gelirlerini düşünerek, geleceği, şimdiden yok etmemek gerekiyor. Aramızdan seçerek gönderdiğimiz, Milletin Vekili de mecliste, bölgeyi temsilen işler yapsın. Bu tür popülizm söylemleri ile kısa süreli rant ortamları peşinde iş takipçiliği yapmasın. Öyle duydum, talep var, biz de talebe uygun davranırız demiş!

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: TEKE, YÖRESİ, ÜZERİNE, KÜÇÜK, DÜŞÜNCELER., AV., FİKRİ, DOĞAN’IN, KÖŞE, YAZISI,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Açık
Güncelleme: 05.07.2020
Bugün
25° - 33°
Pazartesi
25° - 33°
Salı
26° - 32°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 04.07.2020
İmsak
03:52
Sabah
05:36
Öğle
13:07
İkindi
16:57
Akşam
20:27
Yatsı
22:04
Arşiv Arama
Haber Yazılımı